Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sfat achizitie invertor


Postări Recomandate

Acum 2 ore, mila a spus:

Multumesc pentru raspunsuri.

Ati lucrat cu aparatele propuse sau stiti cum sunt construite?Sunt de  incredere?

Nu cu acel aparat ce l-am propus, cu unu de aceeasi marca dar altfel facut.

Si nu, nu puteti vorbi de aparate de incredere la acel nivel de pret, garantia sa fie cit mai lunga, de aia l-am si propus.

Sint aparate care in regim de amator tin cu anii, altele mai cad repede.

Luati de pe net deoarece aveti posibilitatea sa-l returnati in caz ca nu va place ceva.

Link spre comentariu

Eu zic sa nu mai recomandati aparate care nu le aveti in gospodarie si nu ati lucrat cu ele o perioada mai indelungata ca sa vedeti ce performante au! Nu intotdeauna ce scrie pe eticheta este si valabil...mai ales la chinezariile care ne-au invadat piata!

Recomandati aparate care ati lucrat cu ele si stiti ce le poate capul, nu din auzite de la altii...mai ales ca nu toti sunt sudori ca sa le poti lua sfatul de bun.

Userul @mila v-a atentionat ca sudeaza cu electrod de 3,2...iar dupa cum bine stiti multe aparate au durata activa foarte mica la curenti mari. 

Pentru uz casnic foarte multi producatori construiesc aparate bazate pe sudura cu electrod de 2,5mm....la curenti mai mari durata activa la aceste aparate este pe la 20-30%...iar cu caldurile astea de afara, mai scade aceasta durata! S-ar putea sa sudeze doar unul-doi electrozi de 3,2mm si aparatul sa zica pauza de tigara sau cafea! Iar cand ai treaba nu prea este ok sa astepti dupa el sa se raceasca.... racirea lui dureaza mult mai mult timp decat incalzirea.

 

Editat de mac01
Link spre comentariu

@mac01   ai dreptate.

Am observat ca tot ce se declara e umflat din pct de vedere performante.Eu de obicei inmultesc cu 0,8 la orice aparat din comert:limb:

De asemenea am observat ca anumite caracteristici nici nu sunt prezentate,,,  ca nu sunt bine de vazut cand pui botul!

Si greutatea  e un criteriu ma gandesc numai la carcasa, transformatoare si radiatoare si nu poate fi sub 4-4.5Kg la 160-180A.Unele declara 180A sau mai mult  la 4Kw din retea?

Pana la urma cu ce sa votez?:56

Editat de mila
Link spre comentariu

 Mila.Ia la kilogram!Orientează-te după greutate,vorbind serios...

 Chinezii nu respectă totdeauna,în timp,calitatea aparatelor.Cele de intrare pot fi bune,ca mai apoi să umble la piesăraie.Ca să scadă costurile...Deci nu e o garanţie 100% din ce îţi spune cineva despre un aparat care îl are!...

 Nu prea cred să existe chinezăraie ieftină care să sudeze continu cu 3,2.Toate au durată activă sudare şi pauză.

 Contează şi durata garanţiei,cum zice Bumbu.Ia tipul de aparat care te interesează şi caută-l pe emag.Dacă îl găseşti la ei,de regulă,sunt recenzii de la cumpărători.Pot fi f utile.

Link spre comentariu

Pai este relativ simplu, daca ai o experienta in electronica de putere. Dupa achizitie, un pic aranjat, adaugate ceva componente care lipsesc, inbunatatit transferul termic al IGBT-urilor si diodelor rapide de putere pe radiatoare, etc . Poti lua oricare invertor de 180-200 de amperi declarati, macar esti sigur ca poti sa-l folosesti chiar si in regim casnic cu 3.2, fara sa te invite la pauze lungi si dese...:)

 

Nu lua de la magazine "satesti" cu branduri de astea inventate sa dea rezonanta in urechile celui care cumpara. Gen, micul sau marele gospodar, nume cu rezonanta ruseasca, etc. Recomandarea mea este sa iei de la firme care s-au dovedit fiabile in timp. Ultimul, l-am luat de la Stahlwerk, aparat destul de ingrijit lucrat dar, traversam vremuri de criza profunda si sunt "castrate" bine la piese. Bunaoara, in oricare invertor actual, in intervalul de curent "casnic" 120-200 ba chiar 250 de amperi, nu o sa mai gasesti bobina de iesire sau un banal filtru de retea. Nici la branduri care alta data erau un etalon de fiabilitate si durabilitate in timp. Nici macar la trifazate nu s-au mai obosit sa puna. Banuiesc ca pentru banii dati, vrei un aparat fiabil si cat mai complet.

 

 Cum ziceam, poti sa te uiti la un Proweld, Jasic, ori Stahlwerk, sunt aparate care le am si trag de ele fara probleme. La Stahlwerk mai am de lucru, trebuie sa-l "pieptan" de la stecher pana la mufele de iesire, cu timpul e o problema. La proweld poti lua fara probleme un 180DLS sau chiar un 220DLS, ori de ce nu, chiar si un 160DLS. Sunt aparate deosebit de compacte, ingrijit lucrate de chinezii de la welldo welding, la Jasic oricare model de 180 sau 200 de amperi declarati, ori la Stahlwerk un model foarte vandut de 200 de amperi. Toate astea au reprezentante in romania, cu service si tot tacamul. 

 

 Daca ai posibilitatea de a alimenta casnic in sistem trifazat, poti lua unul trifazat si deja cu doar 50% peste bugetul tau, treci intr-o categorie superioara. Si aici pot sa-ti recomand ceva modele, digerabile ca pret. 

 

Altfel, pasiunea asta, e ca fotografia, pescuitul sau filatelia, poti sa o faci cu bugete de salarii normale sau sa meri la dotari extrem de scumpe. la fel ca la pasiunile amintite mai sus, granita dintr-e nevoie si pasiune fara limite este extrem de difuza...:rade:

Link spre comentariu

Nu. De asta zic :

 

https://www.stahlwerk-schweissgeraete.de/ARC-200-ST-IGBT-DC-MMA-ARC-stick

 

Are macar 6.3 Kile !

 

Si luat direct din germania.

 

Si daca tot am deschis baierele link-urilor :

 

https://www.gshop.ro/aparate-de-sudura/proweld-mma-180dls-lcd-invertor-sudare-mma-lifttig.html

 

sau varianta fara LCD:

 

https://www.gshop.ro/aparate-de-sudura/proweld-mma-180dls-invertor-sudura-profesional-igbt.html

 

sau asta:

 

https://www.gshop.ro/aparate-de-sudura/invertor-mma-proweld-mma-160dls.html

 

eu il am pe asta, in varianta fara LCD :

 

https://www.gshop.ro/aparate-de-sudura/proweld-mma-220lcd-aparat-de-sudura-invertor-cu-valiza-de-transport-si-accesorii.html

 

sau cum ziceam de la Jasic :

 

https://www.ebricotools.ro/produse/arc-200-cel-z247-aparat-de-sudura-invertor-jasic--2095.html

 

De la Jasic am un trifazat, e lucrat foarte ingrijit si functioneaza perfect, nu am modelul de mai sus. 

 

 

Editat de digioptic
Link spre comentariu

Din descrirea facuta de reprezentanta de la Targu Mures a lui Stahlwerk, se poate trage concluzia imediata, ca acel ARC 200 ST IGBT, e un invertor in punte pe doua placi cu 12 IGBT-uri, pe aceiasi arhitectura ca si Stahlwerk-ul trifazat cumparat de mine. La fel, fara filtru de retea, fara bobina de iesire...etc

 

Cat despre acuratetea valorilor din lista de caracteristici, as lua de bun ce dau cei din Germania. La cei din Romania le-am mai semnalat odata o eroare si au corectat pe site. Foarte posibil sa ia ce dau chinezii pe un lot sau altul. Chinezii nu sunt prea acurati la ce declara... Proweldul meu trifazat, am trait ceva ani cu impresia ca are 8 kile, ca asa e declarat in carte si in realitate pe cantar bate lejer la 16 kile.

Editat de digioptic
Link spre comentariu

Nu. Iarasi nu colegu' @BRANCA

 

Chinezariile din Germania sunt identice cu cele de la noi, nu exista diferenta. M-am gandit si eu ca ar fi diferente, dar nu sunt. Pachetele care vin in Romania, continand invertoare sau alte produse specifice sudarii, au scoth cu brand Stahlwerk, pe ele. Am mai zis pe undeva, omul din Romania le importa din Germania. Nu te joci cu brandurile in UE. Stahlwerk e doar unul si este brand German pe produse facute cum am vazut de Laston China. Omul din Targu Mures, le aduce din Germania si nu din China direct. In fine, pe mine m-a deranjat diferenta mare de pret. Omul din Ro spunand ca il costa service-area si transportul gratuit la client, plus adusul din Germania. Pe mine nu ma intereseaza garantia si cred ca oricare coleg care intreaba aici in acest forum, are ceva cunostinte de electronica. Am fost constient de faptul ca nu pot cere perfectiune la 229 de euro cat am dat eu pe el arunci, plus transport. Daca nu functiona la prima proba sau avea probleme de functionare, in secunda doi intra din nou in cutie si trimis la nemti cu curierul. Cerut banii inapoi.  Pierderea mea era doar transportul, pe care mi l-am asumat in calcule. 

 

 Cine nu vrea sa riste, sa cumpere din Romania. Eu l-am luat ca platforma de test, pentru adaptarea unui eventula modul in impulsuri si evident sa-l fac mai bun decat este. Bobina pe iesire, filtru de retea, capacitatea de filtraj, o punte redresoare in plus (e loc pe radiatorul de jos, are si filetul surubului pe el), ceva bobine soc pe cablaj, acum strapuite cu sarma etc.

 

 BTW, chiar si asa, cu banii dati pe el plus ceva piese adaugate, ies mult mai ieftin decat unul de firma, daca se arde il repar, si nu o sa reusesc niciodata sa-l construiesc eu cap-coada mai ieftin decat am dat si dau pe ceva piese...

Editat de digioptic
Link spre comentariu

Din punctul meu de vedere, ala de sudor neautorizat, totusi am metri buni de cordon tras dar nici o data n-a fost cazul de autorizare, cinstit nici nu m-a interesat, cumpararea unui aparat chinezesc de pe piata libera este o mare necunoscuta.

Nici la un aparat cu care ai lucrat nu poti garanta ca altul identic se va comporta la fel, si la alea de marca sint diferente de comportare mici,  aproape nesesizabile in conditii normale dar totusi sint.

De aceea, eu recomand aparatele cu cea mai lunga garantie si luate de la un magazin specializat nu din alta parte.

Cu magazinul prezentat de mine n-am avut nici o problema patronul fiind inginer sudor stie ce sa recomande si mai ales in caz de dificultati ai parte de suport din partea lui.

 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, digioptic a spus:

 

 BTW, chiar si asa, cu banii dati pe el plus ceva piese adaugate, ies mult mai ieftin decat unul de firma, daca se arde il repar, si nu o sa reusesc niciodata sa-l construiesc eu cap-coada mai ieftin decat am dat si dau pe ceva piese...

De iesit iesiti mai ieftin insa de sudat ca unu de firma nu va suda.

Daca va uitati la placile de comanda a celor de firma o sa vedeti ca au de citeva ori mai multe componente decit cele de uz comun.

Nici o data un Stahlwerk nu va suda ca un Esab, Lincoln sau EWM.

Cele care sudeaza foarte bine chiar chinezesti sint deja scumpe, aproape de cele cu buna reputatie, asta este realitatea.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Vine un coleg si intreaba : "Va rog un sfat cu privire achizitie invertor mma pana in 700lei."

 

Deci o chinezarie ceva mai bunicica la casa omului. Nu a intrebat de vreun gospodar sau mai stiu eu ce nume rusesc, cu preturi de sub 300. A specificat clar bugetul si modelele la care s-a gandit. Ba bine punteaza si colegul @mac01, sa recomandam ce avem in batatura si nu pasari si avioane vazute pe nu's ce site-uri. Ca o chinezarie nu se apropie de unul consacrat, chiar si cu o interventie masiva in el, conteaza doar in pasiunea celui  care cu drag si daruire il upgradeaza. 

 

A vorbit colegul de Esab sau io stiu ce alt nume consacrat la preturi de strapezit dintii ? NU !  De ce trebuie sa ne intoarcem mereu si mereu la consacrate care sudeaza si "fac gauri in nori" ? Sau de ce trebuie sa amintim mereu si mereu de un "magazin" la care eu am specificat foarte clar ca nu am sa aplic la nici un produs din acel magazin ? Probabil, odata si-odata, de amorul artei sau de focul pasiunii o sa-mi iau unul de firma, dar niciodata de la prietenul Raoul...:)

 

BTW domnule, posturile dvs imi apar asa : "Ai ales să ignori conținutul lui Ion_Bumbu. "

Am crezut ca-mi dati un sfat cu privire la upgradarea Stahlwerk-ului, vazand doua posturi succesive, dar mereu si mereu aceiasi poveste cu magazinul lui Raoul si aparatele de firma. Nu va suparati pe mine, nu ma intereseaza deloc ...:limb:

Editat de digioptic
Link spre comentariu

Daca alegeti sa ignorati pe cineva va rog sa fiti consecvent, totusi observ ca este in fapt doar "joc de glezne" acel ignore.

Am recomandat insa un invertor de la un magazin de incredere in domeniul de pret cerut de colgul nostru.

La timpul meu am facut destule constructii de la 0 dar si imbunatatiri de echipamente, este enorm de dificil sa imbunatatesti un echipament gata construit, ala are zone in care daca este la limita nu mai ai ce face si in fapt asa se fac toate, exista restrictii mai ales de pret care impun sacrificii tehnice.

La cit costa acuma echipamentele bune mai bine luati un SH sau si mai bine un echipament de marca gata defect si-l reparati, veti avea mai mult de invatat decit ce doriti sa faceti dumneavoastra.

Acel Pico 140 a fost 45E la licitatie vindut ca defect, eu zic ca merita mai mult unu din ala decit sa incercati sa imbunatatiti ceva.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări