Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detalii transformatoare de iesire


Postări Recomandate

Mi-a fost lene sa traduc termenii si sa ma dau mare ca eu stiu totul despre transformatoare si altii habar nu au ...

Stiti bine ca nu asta e stilul meu , asa ca va las placerea sa traduceti singuri :

 

http://www.geofex.com/article_folders/xformer_des/xformer.htm

 

Cumva , ar trebui salvate informatiile din link .

In timp , totul ce este online acum , se va pierde , inclusiv acea pagina de internet .

Cei interesati pot salva informatiile pe un caiet , agenda  sau in functie de stilul de lucru , direct imprimat pe A4 :) .

Editat de Victor
Link spre comentariu

@ adigh

M-ati pus pe ganduri, nu am vazut nicaieri formula corectata ca la dumneavoastra, insa pare logic ce spuneti.​

 

Pe tot primarul as avea = 237.6 ohmi pe 4560 spire 0,36mm

Pe secundar as avea circa 1.2 ohmi la 160 spire  3x0.48 (pentru 8 ohmi)

 

 "la valoarea calculata pe baza raportului de transformare se mai adauga rezistenta

 infasurarii primare si valoarea rezistentei secundare inmultita cu patratul raportului de transformare"

 

Adica in loc de 6600 ohmias avea 6600 + 237.6 + (825x1.2)=6837+ 990= 7.827 ohmi​

 

Cate spire ar trebui in secundarul de 8 ohmi pentru a obtine o adaptare corecta, 6600 ohmi in primar?

 

174 de ​spire in loc de 160 ?

 

Multumesc!  Ma gandesc sa scot prize pentru ambele variante si vad adaptarea optima cand fac montajul, daca tot am spatiu de bobinat

Editat de bigpriap
Link spre comentariu

Da bigpriap, asa se calculeaza corect impedanta primara. Valoarea reala e de 7827Ω nu de 6600Ω.

 

Trebuie micsorat raportul de transformare.

Ce valoare trebuie sa aibe raportul de transformare nu se poate stabili dintr-un singur calcul pentru ca avem o singura ecuatie si cel putin 2 necunoscute daca modificam doar primarul sau doar secundarul. Mai exact Za si Rsec sau Za si Rp. Daca le modificam pe amindoua atunci avem 3 necunoscute: Za. Rp si Rsec.

 

Solutia e sa se modifice numarul de spire si refacut calculul. Pe urma in functie de cit de aproape suntem de unde vrem sa ajungem, mai modificam o data si refacem calculul. Din citeva modificari ajungem la o valoare suficient de apropiata astfel incit sa ne incadram intr-o eroare acceptabila.

Exista tabele cu rezistentele/m ale diferitelor diamentre de sirma. Se ia in calcul circumferinta medie a unei spire.

Editat de adigh
Link spre comentariu

Da flomar60, singurul lucru ce nu corespunde in acel tabel sunt valorile pentru firele cu email cu tot pentru ca emailul poate diferi pentru aceeasi grosime de fir de cupru. Acea valoare se poate numai masura. Si nu cu micrometrul ci bobinind un numar cit mai mare de spire, spira linga spira, masurind lungimea totala a bobinajului si impartind la numarul de spire.

Editat de adigh
Link spre comentariu

Haideti sa nu poluam topicul....eu am dorit sa-l ajut pe colegul bigpriap cu informatia despre rezistenta ohmica/metru la diferite diametre de conductor....

PS. De mai bine de 30 ani folosesc micrometrul...cand lucrezi/ai lucrat in unitate specializata nu este timp de experimente...

PS 2 Si eu sunt interesat de calculul de mai sus!....Spor!

Link spre comentariu

Marlowe, degeaba tii un micrometru in mina daca nu sti cind si unde se poate folosi. Masoara cu micrometrul din 5 in 5cm si vei vedea ce variatii de grosime are firul. Metoda de care am spus nu e o preluare copy/paste din pagina 63 unde o prezentase Valderama. E un lucru elementar si daca bobinezi nu ai cum sa nu-l sti.

Metoda asta mediaza variatiile de grosime ale emailului. Micrometrul nu stie sa faca asta. Pare curios dar la un numar mare de spire poti obtine precizie mai mare decit la o masuratoare cu micrometrul.

Editat de adigh
Link spre comentariu

marlowe, logica dvs nu are legatura cu realitatea fiindca eroarea de masurare pentru 100 spire este mai mica decit masurarea directa cu micrometrul unde presiunea mecanica asupra conductorului poate modifica  diametrul real, dimensiunea izolatiei este multiplicata cu 100 si se poate deduce usor din tabele cea ce mareste precizia, pe de alta parte un micrometru bine calibrat este suficient pentru masurari de precizie, depinde cine i-l manuieste...

marlowe, logica dvs nu are legatura cu realitatea fiindca eroarea de masurare pentru 100 spire este mai mica decit masurarea directa cu micrometrul unde presiunea mecanica asupra conductorului poate modifica  diametrul real, dimensiunea izolatiei este multiplicata cu 100 si se poate deduce usor din tabele cea ce mareste precizia, pe de alta parte un micrometru bine calibrat este suficient pentru masurari de precizie, depinde cine i-l manuieste...

adigh, nu sint un fan de a-l tau dar ai dreptate

Link spre comentariu

Marlowe, degeaba tii un micrometru in mina daca nu sti cind si unde se poate folosi. Masoara cu micrometrul din 5 in 5cm si vei vedea ce variatii de grosime are firul. Metoda de care am spus nu e o preluare copy/paste din pagina 63 unde o prezentase Valderama. E un lucru elementar si daca bobinezi nu ai cum sa nu-l sti.

Metoda asta mediaza variatiile de grosime ale emailului. Micrometrul nu stie sa faca asta. Pare curios dar la un numar mare de spire poti obtine precizie mai mare decit la o masuratoare cu micrometrul.

1. daca tu nu sti sa folosesti micrometrul nu inseamna ca altii nu stiu

2. Se vede ca n-ai masurat vreodata cu micrometrul sarme si alte cele sa vezi cam ce abateri au. (ca sa nu mai vorbim de cat de uniform bobinezi)

3. recunosti ca ai preluat pe nemestecate pag X???

4. Unde dispare grosimea lacului izolator ca tu sa afli exact diametrul sarmei fara izolatie? in neant/focurile Gheenei?

marlowe, logica dvs nu are legatura cu realitatea fiindca eroarea de masurare pentru 100 spire este mai mica decit masurarea directa cu micrometrul unde presiunea mecanica asupra conductorului poate modifica  diametrul real, dimensiunea izolatiei este multiplicata cu 100 si se poate deduce usor din tabele cea ce mareste precizia, pe de alta parte un micrometru bine calibrat este suficient pentru masurari de precizie, depinde cine i-l manuieste...

adigh, nu sint un fan de a-l tau dar ai dreptate

Domnu' Blue, va apreciez f mult interventiile dv pe audio, (mai ales alea cu nick-ul mai inainte amintit), dar nu (sau poate) am timp sa caut postul dv legat de imposibilitatea aflarii sectiunii sarmei de bobinaj cand cunoastem diametrul ei prin masurare.

Link spre comentariu

Cand eram eu mic si ma jucam cu ea in tarana, am invatat ca:

Z=sqrt Xl x Xl x Xc x Xc x R x R

"Adica in loc de 6600 ohmi as avea 6600 + 237.6 + (825x1.2)=6837+ 990= 7.827 ohmi​"  ????

"Da bigpriap, asa se calculeaza corect impedanta primara. Valoarea reala e de 7827Ω nu de 6600Ω."

Pt. sarma emailata la care avem acces, tabelul dat de @flomar60 este OK. Intr-adevar sunt o multime de tipuri de conductoare de bobinaj, izolate cu un strat sau 2 de email,  de diferita grosimi, etc. La ce ne foloseste, doar visam la ele (si la multe altele).

Noi suntem obligati (probabil destinul) sa facem din rahat bici si sa trosneasca.

Editat de vera
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări