Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detalii transformatoare de iesire


Postări Recomandate

ioncadela...mama masii... citez,,Pt unii, domeniul audio ajunge la 500khz...ma mir cum de nu folosesc magnetroane pe post de amplificator de audiofrecventa.Cu doua spire in scurt ai rezolvat primarul la 2000v :-))

Realitatea e ca toti trecem prin astfel de perioade.Nu mai departe eu sustineam acum cativa ani ca bobinarea cu sarma de argint abordata de Audionote ar putea fi pt a ocoli efectul de colt la bobinarea rapida pe carcase patrate fiindca argintul este mai ductil decat cuprul si nu apar microfisuri pe coltul carcasei.Daca s-ar dovedi ca am nimerit-o ar fi de-a dreptul pur si simplu....
Acum ma minunez de unele "sclipiri de geniu" de-ale mele din trecut mai ales ca efectul de colt apare peste 10mhz... "

 

Iti place sa bati campii cu teorii de astea si crezi ca lumea e idioata  si nu stie ce inseamna spectrul audio  . In comentariul meu era vorba despre o discutie de principiu si nu despre verdicte irevocabile si definitive din domeniu... Te bagi in seama DIJABA...

Editat de romicap
Link spre comentariu

Multumesc tuturor pentru ajutor.

- am aproximat grosimea dupa cum am aratat Dl Valderama - am programat 190 de spire cu pas 0.25 si am masurat lungimea, am masurat si cu un subler electronic si mi-a dat tot cam pe acolo si am rotunjit la valorile standard (sarma e "vintage", vedeti in filmare "mosoroiul " am imprumutat si un micrometru dar cred ca e decalibrat, da mai putin

- @ gheo23 nu prea mai am loc de bobinaj daca cresc diametrul sarmei in secundar. Nu vad de ce la acest tip de miez (2C core) fragmentarea infasurarilor ar creste mai mult capacitatile interlayer ca ca E+I, avem 2 bobine separate

- @ vera bifilar am bobinat, o sa ma chinui si trifilar ca e vorba doar de cateva straturi ca sa obtin rezistenta cat mai mica in secundar incadrandu-ma in spatial limitat, Masina mea nu a fost gandita pentru asta, ar merge cu 3 bobine donoare identice. Ar trebui regandit sistemul de tensionare in fir (ori 3 motoare pentru bobinele donoare , ori ceva cu presare cu 3 electromagneti - nu stiu daca merita efortul, sa vad cum ma descurc manual. Nu o sa limersez in lac, ar trebui ceva masina de vid si nu se prea foloseste in audio, As folosi kapton peste tot dar cica ar rezulta capacitate mai mari ca la hartie. Habar nu am cum e hartia siliconata Fino ca dielectric - a mai folosit cineva? Kapton ma gandeam sa folosesc doar la izolatia P-S. Firele o sa le scot afara ca nu ma pricep altfel dar nu prea vad ce combinatii sa iasa, nici macar un UL pentru EL84 sau 6P3S ne se prea potriveste.

@ romicap  - am niste multifilar de 0.5 dar nu prea am incredere in el . Bobinat figure nu cred ca merge supa cum au spus si colegii, am citit despre o metoda de la Jensen pe care as putea sa o programez : o bobinare oblica, "3 pasi inainte 2 inapoi" care ar face un "pie winding" oblic, dar nu am incredere in sarma , ar trebui sa renunt izolarea fiecarui strat

@ ionica de la tara nu m-ar deranja o extensie in  frecventa pana la 70kHz sa zicem, mai ales ca folosesc si GNFB , din pacate nu cred ca am sanse. . Sunt parerei ca si la 20Khz conteaza: "At 20 kHz, current density is down to 36.8 % at 19 mils below the surface. It decreases by 2.718 for each additional skin depth. The equivalent useful conductor cross section is two skin depths. Calculations here are for 20 kHz operating frequency. Calculations for higher frequencies must consider reduced skin depth there. High frequencies reduce the effectiveness of large diameter wire." http://www.gonascent.com/papers/flywheel/foilpap.htm

 

Indoielile mele in legatura cu designul propus sunt legate de:

 

- numarul mare de spire , mergand pe maximul ocuparii spatiului ca sa obtin o inductanta cat mai mare care sa imi asigure niste joase decente, erau niste referiri la un optim cupru/fier in legatura cu distorsiunile parca, nu imi amintesc sursa

- fragmentare insuficienta a infasurarilor pentru un raspuns bun la inalte

- secundarul simt ca nu l-am impartit cum trebuie dar nu imi vine o idee mai buna - ma gandesc ca S2 , extensia pentru 8 ohmi sa o fac tot trifilar sa ocup 38 mm din 52

- ar merge si pentru un PP cu 6p3S

- as pune si o infasurare de CFB la exterior, dar nu stiu sa o dimensionez

- bobinarea pe masina merge foarte repede, pierd mult timp la izolare chiar daca tai izolatia inainte pe dimensiuni, nu stiu cu ce sa o lipesc sa stea fixa - picatura nu prea adera pe hartia teflonata sau kapton si neavand hartia bine intinsa si fixata am probleme cu bobinatul uniform , plus ca nu o am crestata pe margini sa se ridice pe peretii carcasei

- m-am hotarat sa scot toate capetele la exterior infasurand si cositorind conductorul pe conductor litat izolat, lipitura protejata cu termocontractil - e bine oare?

Link spre comentariu
Vizitator ionicadelatara

ioncadela...mama masii... citez,,Pt unii, domeniul audio ajunge la 500khz...ma mir cum de nu folosesc magnetroane pe post de amplificator de audiofrecventa.Cu doua spire in scurt ai rezolvat primarul la 2000v :-))Realitatea e ca toti trecem prin astfel de perioade.Nu mai departe eu sustineam acum cativa ani ca bobinarea cu sarma de argint abordata de Audionote ar putea fi pt a ocoli efectul de colt la bobinarea rapida pe carcase patrate fiindca argintul este mai ductil decat cuprul si nu apar microfisuri pe coltul carcasei.Daca s-ar dovedi ca am nimerit-o ar fi de-a dreptul pur si simplu....Acum ma minunez de unele "sclipiri de geniu" de-ale mele din trecut mai ales ca efectul de colt apare peste 10mhz... "

 

Iti place sa bati campii cu teorii de astea si crezi ca lumea e idioata  si nu stie ce inseamna spectrul audio  . In comentariul meu era vorba despre o discutie de principiu si nu despre verdicte irevocabile si definitive din domeniu... Te bagi in seama DIJABA...

eu zic sa va linistiti si sa cugetati la rece , nu sa va agatati de cea mai slaba veriga din lant, nu de alta, dar sa nu se rupa...
Link spre comentariu

 bigpriap@ citez

,,- bobinarea pe masina merge foarte repede, pierd mult timp la izolare chiar daca tai izolatia inainte pe dimensiuni,"

 

Bobinarea usor oblica fata de stratul precedent( in primar) rezolva suficient  problema capacitatilor parazite .

 

Eu bobinez 100% cu mana toate transformatoarele de iesire . Dureaza o zi/buc. cu carcasa si tot ce este la un transformator ... tensionez manual si asez sarma cum vreau eu .

Editat de romicap
Link spre comentariu

Franjurarea izolatiei este obligatorie....cel putin intr-o parte atunci cand sunt mai multe straturi....va puteti trezi -mai ales la bobinajul cu conductor subtire - ca scapa o spira dintr-unul din straturile superioare catre cele inferioare....si, cum in audio ,apar tensiuni periculoase, traful este pregatit pt. defect....

Link spre comentariu

Traful tau este calculat pt. 6k6, sarma 0,24 (0,28)mm, merge si pt. PP cu 6P3S, 20W fara testicule (cred ca miazul e cam mic).Daca ai izolatia necrestata pe margini, trebuie sa bobinezi de la/pana la 2 mm fata de peretele carcasei, altfel risti strapungerea bobinajului.Iesirile le poti scoate cu acelasi fir cu care bobinezi, pus in 3-4, torsadat si izolat cu tub contractie (ai o iesire flexibila cu 2 izolatii).Eu am afirmat ca este mai greu de bobinat ordonat bi si trifilar. Acum daca l-ai bobinat, asta e.Primarul si secundarul le imparti strict egale pe cele 2 coloane. Pe coloana, fractiunile lor, tot asa strict egale, altfel dezechilibrezi transformatorul.Aproape de marginea opusa de unde incepi bobinajul, lipesti cu banda adeziva 1 spira si 1-3cm suprapus (prinde pe acesti cm). Bobinezi si cand ajungi aproape de banda adeziva, te opresti, o scoti si bobinezi mai departe. Asa procedez eu cu izolatia care se lipeste greu.Spor

Link spre comentariu

recomandă bine Vera sau poţi utiliza etichete autocolante(fără dezlipire ulterioară) dispuse pe o latură a bobinajului în afară ferestrei cu închideri alternative izolaţii(ai trei laturi exterioare ferestrei cazul C_core în discuţie).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Avand mai multe transformatoare TC90-2 si bobinoiul de sarma  de 0.27 (diametru exterior aproximativ, ca nu am micrometru ) din video, as incerca cu ajutorul vostru sa bobinez si un OT.

 

Deoarece mi-e greu sa fac alte carcase,(latfel as incerca un 4C core)  as vrea sa le folosesc pe cele existente, sarma de 0.27 pentru primar si cea de 0.51 recuperate din TC90 in paralel pentru secundar.

Am calculat ca la cele 4.15 sp/volt folosite de sovietici reiese un B = 1,62 T, S miez =20x32= 6.4 mm, latime de bobinare = 5.2 mm , inaltime bobinare -= 8 mm

Pe latimea de bobinare de 52mm imi incap cu sarma mea 190 sp/strat de primar, asa ca incercand sa ocup la maxim spatial de bobinaj ar iesi pentru Ra = 6.6k  (prezentat ca optim THD/putere de dl. Lazaroiu ) ar iesi  4560 spire in primar, respectiv 112 spire in secundarul de 4 ohm inseriat cu inca 47 de spire pentru 8 ohm.

Pentru 4560 spire in primar am calculat Fmin=  385/ 1.62 x 13.767 = 17.26 Hz

 

M-am gandit la urmatoarea varianta de bobinare, pentru una din bobine, cealalta e identica, notate cu P1'  ... samd

 

P1   3x190 sp  .27 mm

S1  2x 28 sp  trifilar cu 0.51  pentru 4 Ohm   ocupa 42.84 mm pe strat

P2 6x190 sp

S2 24 sp bifilar 0.51 inseriat cu S1 pentru 8 Ohm asta ocupa 24x2X0.51 = 24.48 mm din cei 52 disponibili - sa ii bobinez cu pas mai mare sa ocupe toata ferastra?

P3  3x 190 sp

Ma gandeam sa le leg P1-P3'-P2  B+  P2'-P3-P1'   S1-S1'  pentru 4 ohm inseriat cu S2-S2' pentru 8 ohm

 

Spatiul ocupat de bobinaj = 6x0.27+ 3x0.51 = 4.77 mm

Izolatie P-P = 4x 0.2 = 0.8

Izolatie intre straturi = 7 X  .05 = 0.35   Total  = 5.92 mm din inaltimea de 8mm (ar ramane loc si pentru ceva cathode feedback, theoretic)

 

Calculul e eronat pentru ca se calculeaza impedanta primara exclusiv dupa raportul de transformare. Asta duce la erori uneori mai mari de 20% decit ce ne-am propus. In functie de randamentul trafului.

Corect e sa se tina cont si de rezistentele infasurarilor. Mai exact, la valoarea calculata pe baza raportului de transformare se mai adauga rezistenta infasurarii primare si valoarea rezistentei secundare inmultita cu patratul raportului de transformare.

Asa cum e calculat acum estimez un Za undeva pe la 7,3kOhm. Cu aproximatie pentru ca nu am inteles exact cum e bobinat secundarul.

Nu se pune problema ca nu ar merge. Prea putini vor realiza ca e alta impedanta. Sa fie ei sanatosi de cite ori au pus trafuri cu o impedanta mai mare decit ceea ce credeau ei.

E bine insa sa calculam cit mai exact.

Daca aveti posibilitatea sa masurati impedanta primarului veti vedea diferenta intre valoarea calculata(gresit) si valoarea masurata.

 

Felicitari pentru masina de bobinat. Mi-a placut.

Link spre comentariu

,,S2  24 sp bifilar 0.51  inseriat cu S1 pentru 8 Ohm asta ocupa 24x2X0.51 = 24.48 mm din cei 52 disponibili - sa ii bobinez cu pas mai mare sa ocupe toata ferastra?,,

 

Desfasurati bobinajul incat sa ocupe toata fereastra sau calculati de asa maniera incat sa evitati spatii nebobinate .

Editat de romicap
Link spre comentariu

Ce sa zic...aveti dreptate in oblicitatea dvs. Nici nu se pune problema de 3-5 mm.Daca ati bobinat stiti , iar daca nu , aflati !Eu nu va contrazic si de aceea va rog sa nu raspundeti(in buna traditie a zgandaririi limbii). Credeti-ma nu merita !

Editat de gheo23
Link spre comentariu
Vizitator ionicadelatara

2x1350 de spire primar(0.23mm) plus 4x2x23 spire (0.4)secundar in serie paralel, in total 16 primare in serie si 8 secundare in paralel in doi galeti pe e20 (30cm patrati) cu 2 straturi de izolator hartie teflonata intre straturi din acelasi primar(secundar ) plus doua straturi banda teflon intre sectiuni de acelasi fel plus trei straturi teflon intre sectiuni de tip diferit si distantier de 2 mm fata de marginile carcasei de prespan facut cu ata de bumbac la fiecare trei straturi....Am doua astfel de transformatoare, dar al doilea are fix jumatate din tot ce am enumerat mai sus , pe acelasi tip de miez cu tole e+I intretesute de tip diferit cu izolatie de teflon dubla. si pe fiecare l-am rebobinat de doua ori de la zero.Sa zicem ca se pune praful pe ele de trei ani si nici n-or sa functioneze vreodata pt ca nu ma mai intereseaza.Probabil ca le voi rebobina ca transformatoare de alimentare si sarma folosita(cam 2kg va merge la fier vechi)prefer tranzistorii de departe.

Link spre comentariu

Dupa cum se stie, capacitatea unui condensator, depinde de suprafata placilor, distanta intre ele si dielectric. In cazul bobinarii oblic, nu vad nici un castig, deoarece distanta intre straturi si dielectricul sunt aceleasi. Micsorarea suprafetei, la un conductor de 0,24 mm, este asa de mica incat nu merita efortul, ba mai mult este contrabalansata de dezavantaje mult mai mari-lungime mai mare, deci rezistenta mai mare bobina, pierdere de spatiu de bobinat (pt. un strat este mica, dar multiplicata cu nr. lor devine considerabila, sarma nu se mai aseaza bine, dificultate la bobinat, masina de bobinat speciala, etc.).Nu am auzit, citit in literatura de specialitate si desfacut vreun transformator audio bobinat oblic.Concluziile le trage [email protected] sa nu raspundeti(in buna traditie a zgandaririi limbii). Credeti-ma nu merita [email protected] masii...

Editat de vera
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări