Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detalii transformatoare de iesire


Postări Recomandate

 

Salutari,

 

Bine v-am gasit, primul meu post, ~40 ani, mai vechi hobbyist intr-ale electronicii dar mai nou pe partea de tuburi. Profesional in alt domeniu.

 

Am o intrebare referitoare la transformatorul de retea din Temp 6, in comparatie cu cel dintr-un Rubin 102: care dinte cele doua credeti ca ar duce un preamplificator ca cel din schema de aici:

****************

si doua etaje finale cu cate un ECC83, 2 EL84 in PP si transformatoarele de iesire scoase dintr-un Stradivari 3?

****************

Ideea mea ar fi sa nu folosesc transformatoarele de retea din Stradivari pentru cate un canal si sa folosesc unul singur pentru intregul montaj.

 

Daca este sa le folositi asa cum sunt fabricate,ati primit un sfat bun de la @vera dar si daca ar fi sa le rebobinati si eu as merge tot pe traful de RUBIN102,are parca si un aspect mai "de transformator",iar miezul este facut din tole de foarte buna calitate,in concluzie un traf de RUBIN102 de alimentare este suficeint pentru un amplificator stereo construit dupa schemele propuse de dv.

  Corect,sunt doua tipuri de trafuri de RUBIN,unul cu S=18cm^2 si altul cu S=20cm^2.

 

Totusi! sa nu uitam,acest topic este dedicat transformatoarelor de iesire,hai sa nu-l poluam prea tare!

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Va salut! Schemele sunt identice.Multumesc celor care vor sa ma ajute dar doream ceva concret , numar de spire ,sectiune, sunt prea complicate pt. mine acele calcule. Asi putea in schimb dezmembra un Capri si lua transformatoarele din el daca se potrivesc cu schema.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Va salut! Schemele sunt identice.Multumesc celor care vor sa ma ajute dar doream ceva concret , numar de spire ,sectiune, sunt prea complicate pt. mine acele calcule. Asi putea in schimb dezmembra un Capri si lua transformatoarele din el daca se potrivesc cu schema.

Daca defrisezi um Capri , nu vei obtine mare brinza,transformatoarele de iesire sunt limitate can banda de frecventa,mail bind restaurezi acel radio Capri.
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...

Buna seara,

O intrebare de incepator: in postul acesta sunt postate detaliile unui transformator de iesire: http://www.elforum.info/topic/61583-pcl82-boxe-active-pc/?p=637213 . Eu am o pereche de miezuri C core cu fereastra de bobinaj mai mare si vreau sa redimensionez numaru de spire, cu primarul si secundarul ma descurc folosind raportul de transformare. Intrebarea mea este cum redimensionez infasurarea pentru CFB de la pentoda...folosesc tot raportul de transformare dintre primar si infasurarea de CFB ? Multumesc

Link spre comentariu

Buna seara,

O intrebare de incepator: in postul acesta sunt postate detaliile unui transformator de iesire: http://www.elforum.info/topic/61583-pcl82-boxe-active-pc/?p=637213 . Eu am o pereche de miezuri C core cu fereastra de bobinaj mai mare si vreau sa redimensionez numaru de spire, cu primarul si secundarul ma descurc folosind raportul de transformare. Intrebarea mea este cum redimensionez infasurarea pentru CFB de la pentoda...folosesc tot raportul de transformare dintre primar si infasurarea de CFB ? Multumesc

Eu as lasa acelasi nr de spire doar ca as folosi un diametru mai gros de sarma astfel incat sa umplu spatiul.Astfel obtin un Rcc mai mic si o inductanta marita intrucat probabil acel miez C are sectiune mai mare.Creste randamentul trafului.

Este parerea mea, de incepator in executarea trafurilor de iesire.

Link spre comentariu

Miezurile mele au 4 cm patrati si o fereastra de bobinaj efectiva de 10cm patrati. Miezul din transformatorul proiectat de domnul Lazaroiu are sectiunea de 7.8cm patrati si la o tola E13 o fereastra de bobinaj de 5cm patrati. La un diametru de 0.3 al conductorului din primar(asta il am disponibil) tot imi mai ramane spatiu disponibil de bobinaj. Marind numarul de spire din primar concomitent cu diametrul conductorului (0.3)ar trebui sa creasca inductanta si astfel sa compensez diferenta sectiunii mai mici de la miezurile mele. Va rog sa ma corectati daca am gresit undeva...cum spuneam sunt incepator.

Link spre comentariu

In coditiile date de dvs. este vorba de dimensionarea unui nou transformator de iesire si nu se poate face o analogie, deductie la traful recomandat de colegul Lazaroiu.

Eu in locul dvs. as comanda un traf de iesire de la don Lazaroiu, va scapati de riscul nereusitei. Daca aveti miezul C , bobinati pe carcasa miezului 100 spire nu conteaza diametrul, si masurati inductanta obtinuta la o frecventa cunoscuta.

Acestea sant datele necesare ptr. colegul Lazaroiu ptr. a realiza un bun traf de iesire consacrat miez C.Relatez din proprie experienta.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări