Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cabluri Audio


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Dupa cateva pahare de vin lumea e mult mai simpatica, asa ca nu ma supar pentru ce ai scris mai devreme, dar am limbarita si am sa explic asa cum pot ce este si ce nu este o bucla de masa.

 

Denumirea asta de bucla nu se refera la o bucla facuta din sarme, asa cum ai desenat cu verde la inceputul discutiei.

 

Bucla de masa este o bucla facuta din curent electric, nu din sarme.

Adica:

- daca pui 2 cabluri in paralel asta nu inseamna bucla de masa, inseamna cel mult bucla de cabluri, adica nimic rau.

- daca prin acelasi cablu trec 2 bucle de curent atunci treaba se complica. Ce e aia 2 bucle de curent? Sa-ti dau un exemplu. Sa zicem ca ai un amplif langa usa si o boxa langa geam. Tu tragi frumos 2 fire pana la boxa. Dar, ghinion, sursa de semnal nu e langa amplif, e langa boxa! Deci ar mai trebui sa tragi 2 fire pentru semnal. Dar iti vine o idee cum sa faci economie. In loc sa pui 4 fire te gandesti: ba, de ce sa trag de 2 ori masa, ca e comuna si la boxa si la sursa de semnal. Trag doar un fir de masa, COMUN si pentru boxa si pentru sursa de semnal. Daca te pune necuratul sa faci economie la modul asta ai o problema. Bucata aia de fir creeaza o bucla de masa, adica pe acolo trec 2 curenti diferiti: semnalul slab care vine de la sursa audio si semnalul puternic de merge la boxe. Asta e temuta bucla de masa!

 

De ce e rau asta? Pai se intampla asa:

- orice fir are o rezistenta electrica

- daca printr-o rezistenta trece curent, atunci apare o cadere de tensiune pe acea rezistenta

- prin firul tau de masa, care e comun (bucla de masa) atat pentru difuzor cat si pentru semnal de intrare trec 2 curenti, unul mare catre difuzor, deci cadere mare de tensiune pe bucata aia comuna de fir de masa, si un curent foarte mic venit de la sursa. Caderea mare de tensiune din cauza curentului care trece prin difuzor poate ajunge la cativa mV, si milivoltii astia nedoriti se suprapun peste sursa de semnal audio, deci clar strica forma de unda a sursei audio. Mai rau, de obicei duce in cele din urma la oscilatii si fenomene similare cu microfonia.

 

In cazul in care deja stiai toate astea te rog sa nu ma balacaresti prea tare, sunt altii care nu stiu si poate asa se mai clarifica treaba.

 

Eu ma gandesc serios la o emisiune gen Audio MythBusters, eventual macar o sectiune pe elforum cu titlul asta. :101

Link spre comentariu

Doamneeeeeeeeee ! :speriat Ce chestie ... am schimbat astazi cablurile de la boxe (aveam niste sirme subtiri) cu un cablu mai serios (din intimplare chiar coaxial am pus).M-am si speriat. Asa de clar se aude ca am crezut ca ma scuipa ala cind am dat drumu la muzica ! Zici ca e linga tine ! (si acu nu fac misto)Asa e parca se aude mai infundat cu coaxial, parca taie un pic din inalte .... :tryreSi bifilarul ala cum e ? Pune o poza ceva...

Link spre comentariu

Doamneeeeeeeeee ! :speriat

Ce chestie ... am schimbat astazi cablurile de la boxe (aveam niste sirme subtiri) cu un cablu mai serios (din intimplare chiar coaxial am pus).

M-am si speriat. Asa de clar se aude ca am crezut ca ma scuipa ala cind am dat drumu la muzica ! Zici ca e linga tine ! (si acu nu fac misto)

Asa e parca se aude mai infundat cu coaxial, parca taie un pic din inalte .... :tryre

Si bifilarul ala cum e ? Pune o poza ceva...

Bine ai venit in clubul celor care chiar aud diferente intre cabluri !

Pe cand un test cu cablu OFC ?

Link spre comentariu

In cel fel afecteaza sunetul, daca infasor cablul de la boxe? Am pozitionat temporar boxele in camera, am lasat cablurile f lungi si ca sa nu ma impiedic de ele, le-am infasurat pe mana si a rezultat o mare bobina cu vreo 10 bucle sa zic, la un diametru de aprox 10cm :DAm incercat si sa le imprastii prin camera, dar eu unul nu am auzit diferente, cum ca bobina aia ar atenua ceva.

Link spre comentariu

Bun, si astea 2 fire stind unul linga altul nu formeaza o capacitate ?

Dupa cum bine zici, oricare 2 fire care nu fac contact electric formeaza un condensator. SI daca pui unul pe Pamant si unul pe Jupiter, tot exista o capacitate intre ele care INFLUENTEAZA sunetul, dar numai teoretic. Practic influenta e asa mica incat nu se simte.Ca sa facem o analogie, si luna ne atrage dupa aceleasi legi precum pamantul ne atrage, doar ca forta este atat de slaba incat nu poate fi simtita de oameni, practic nu conteaza. Apar si cazuri extreme unde forta asta mica se simte, de exemplu asa apar mareele. Dar in realitate luna nu ne face sa plutim prin aer.Cam asa sta treaba cu multe mituri audio, teoretic diferentele exista, dar practic ele nu pot fi sesizate cu propriile simturi (urechi). Uneori nici macar cu aparatele nu pot fi masurate diferente desi pe hartie, teoretic, diferentele exista.De exemplu daca cineva cara o galeata cu apa si ii mai toarni o picatura in galeata, se simte? Nu stiu! Desi e clar ca galeata devine mai grea daca ii mai torni o picatura. Acum ramane de vazut cat de "goala" era galeata, cat de mare era picatura si cat de fine sunt simturile celui care cara galeata. In plus mai exista si puterea autosugestiei, sau efectul placebo cum ii zice in medicina. Daca cineva vrea sa creada ca x este mai mare decat y atunci chiar asa le va vedea, chiar daca x si y sunt la fel.Dupa parerea mea, de aici vin majoritatea contradictiilor din audio in care unii sustin ca se simte diferenta, altii sustin ca nu este vreo diferenta. Teoria asta e valabil la orice, vorbesc in general, nu numai despre cabluri audio.
Link spre comentariu

Bun, si astea 2 fire stind unul linga altul nu formeaza o capacitate ?

Dupa cum bine zici, oricare 2 fire care nu fac contact electric formeaza un condensator. SI daca pui unul pe Pamant si unul pe Jupiter, tot exista o capacitate intre ele care INFLUENTEAZA sunetul, dar numai teoretic. Practic influenta e asa mica incat nu se simte.Ca sa facem o analogie, si luna ne atrage dupa aceleasi legi precum pamantul ne atrage, doar ca forta este atat de slaba incat nu poate fi simtita de oameni, practic nu conteaza. Apar si cazuri extreme unde forta asta mica se simte, de exemplu asa apar mareele. Dar in realitate luna nu ne face sa plutim prin aer.Cam asa sta treaba cu multe mituri audio, teoretic diferentele exista, dar practic ele nu pot fi sesizate cu propriile simturi (urechi). Uneori nici macar cu aparatele nu pot fi masurate diferente desi pe hartie, teoretic, diferentele exista.De exemplu daca cineva cara o galeata cu apa si ii mai toarni o picatura in galeata, se simte? Nu stiu! Desi e clar ca galeata devine mai grea daca ii mai torni o picatura. Acum ramane de vazut cat de "goala" era galeata, cat de mare era picatura si cat de fine sunt simturile celui care cara galeata. In plus mai exista si puterea autosugestiei, sau efectul placebo cum ii zice in medicina. Daca cineva vrea sa creada ca x este mai mare decat y atunci chiar asa le va vedea, chiar daca x si y sunt la fel.Dupa parerea mea, de aici vin majoritatea contradictiilor din audio in care unii sustin ca se simte diferenta, altii sustin ca nu este vreo diferenta. Teoria asta e valabil la orice, vorbesc in general, nu numai despre cabluri audio.
Crezi ? Liliacul sigur va putea face diferenta. :aplauze
Link spre comentariu

Sfatul meu e ca la cablurile de boxe se fie groase si cat mai scurte. Cu cat au o rezistenta mai mica cu atat va fi mai greu sa auzi diferentele intre doua feluri diferite de cabluri. Iar treba cu capacitatea cablurilor de boxe e o aberatie! Daca la interconect conteaza, pt ca impedantele de iesire(a sursei de semnal) si de intrare a amplifului sunt destul de mari, la iesire, un amplificator are o impedanta foarte mica de iesire, deci filtrul care se formeaza lucreaza de la Mhz in sus. Treaba cu linia de tranzmisie la fel e o tampenie, pentru ca la frecvente joase firul ala nu se comporta ca o linie de tranzmisie(la 20kHz lungimea de unda este 15 km!!!). Nici radiatia externa nu prea afecteaza, ganditi-va ce curenti circula prin cablurile astea(mai degraba trebuie avut grija ca ele sa nu radieze in circuite sensibile).

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări