Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cabluri Audio

Recommended Posts

• Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dudi, ratza, and co, mul?umesc... n-am mai râs demult cu atâta pofta ca acum 5 minute... când am citit tot topicul, cap coad?!!! :ras: :aplauze cât prive?te subiectul în sine: de la amplificator la boxe ai tensiuni de peste 1 volt, la un curent m?ri?or.dac? pui cablu ecranat sau nu, cucu, nu conteaz?!!!po?i s? pui ?i sârme scoase dintr-un traf copt, c? e tot aia... numai s? fii atent s? nu faci scurt între ele!!!cel mai avantajos la pre? ar fi cablul de veioz? ordinar... numai s? fie m?car de 0,75... mai bine de 1.alea trifilare (de frigider :limb: ) se g?sesc mai u?or la grosimi mai mari, da' ce faci cu a 3-a sârm????dar când vine vorba de conectare tip: sursa de semnal de nivel mic >>>> amplificator de putere, se schimb? calimera... mai ales dac? nu ai amplificator cu tuburi, care au de regul? sensibilitatea de circa un volt vârf la vârf!!!aici chiar ai pus-o dac? nu bagi coaxial, ?i cât mai de calitate!!!...

As vrea sa cumpar chestiile astea pentru conectarea sursei de semnal la amplif, ce zice-ti ?

Posted Image

Posted Image

Zic sa-ti cumperi de urgenta .Stiu tipul asta de cablu si mufe .

Sunt acceptabile !

De unde le cumperi si la ce pret sa compar cu ce am cumparat eu te rog .

• 3 weeks later...

cablurile si mufele de semnal mic din poze sunt groaznice, singurul avantaj ar fi ca sunt foarte ieftine. Cablul de boxe trebuie sa fie cat mai scurt, mai gros si mai litat. S-ar putea ca acel cablu coaxial sa aiba o capacitate maricica, lucru care nu e agreat de unele amplificatoare, mai bine mergi pe cel din poza lui Thefirstdj.

cablul si mufele ale RCA de panou sunt putin cam scumpe :ras: (CC-117 si CC116 si Cable-604/0.5M)pentru calitatea aceea !!!si chiar mai crede cineva ca alea gold sunt mai bune conductoare . (nici macar nu le arata o bucatica de aur-tehnic si cine stie ce depune pe ele ?)

cablul si mufele ale RCA de panou sunt putin cam scumpe :ras: (CC-117 si CC116 si Cable-604/0.5M)pentru calitatea aceea !!!si chiar mai crede cineva ca alea gold sunt mai bune conductoare . (nici macar nu le arata o bucatica de aur-tehnic si cine stie ce depune pe ele ?)

Nu aurul este cel mai bun conductor, ci argintul, urmat de cupru. Aurul nu oxideaz?, în schimb.