Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Timbrul unui difuzor


Postări Recomandate

@ Thunderer -  netezirea se foloseste pt ca fara ea este f greu de urmarit raspunsul [real] al unui difuzor. Insa trebuie aplicata moderat, nu excesiv. Ea nu prea ascunde ciocuri - ca nu sunt asa de multe, dar ascunde f multe gauri  [inguste]. Cu cat o gaura sau un cioc sunt mai inguste ca frecventa, cu atat sunt mai ascunse fct de coeficientul de netezire folosit. Tineti minte graficele desenate cu vopsea pe incinte ?  Erau drepte de ziceai ca sunt difuzoarele ideale.  Cam asa arata orice grafic la care se foloseste o netezire excesiva.  Si la asta m-a dus gandul cand am vazut primul grafic pus de Merck.

Link spre comentariu

Din pacate lucrurile au inceput sa fie confuze pentruca se amesteca unele lucruri logice, corecte cu lucruri intelese  pe jumatate si pe acestea se construiesc definitii ori nefondate, ori impinse la ridicol. Nu am de gand sa discut in contradictoriu, nici nu cer nimanui sa fie de acord cu ce iterez eu in acest topic. Nu trebuie sa ma creada cineva, plec de la premiza ca se crede la biserica, in rest, minimum logica elementara trebuie luata in consideratie. Un exemplu de abordare diferita la 100 sau 1.000 de abordari "clasice" nu inseamna decat ca exceptia intareste regula:

- e evident ca un producator de difuzoare  isi va perfectiona gama de produse in functie de destinatie, dar asta nu inseamna ca produsele unei game nu se pot utiliza cu rezultate f. bune si in produsele cu alta destinatie;

- cei care urmaresc evolutia produselor audio, stiu foarte bine ca firme mai "vechi" sau nou aparute folosesc la incinte scumpe si f. scumpe difuzoare din domeniul pro. ( Pioneer - TAD, Technics, Sony, Tannoy, PMC, ATC, Living Voice, JBL, WLM si multi altii ). Sa nu uitam ca difuzoarele pro sunt  cele asupra carora s-au facu cercetari si dezvoltari intensive avand in vedere conditiile grele de functionare;

- un difuzor ieftin este departe de a fi neaparat PROST. Ce inseamna - prost? Au fost si vor fi neaparate exemple de incinte scumpe, echipate cu traductoare de mari pretentii, care nu au fost validate de marea masa a melomanilor. De fapt, un proiectant slab, cu orice lucruri puse la dispozitie tot un produs slab va face, conform zicalei "de unde nu e, nici D-zeu nu cere!". Din componente le cele mai bune posibil se poate obtine un chix sinistru, mai ales in acustica! (vedeti ca m-am referit la calitate - nu la pret, care, de multe ori nu reflecta calitatea! );

- un alt lucru la care s-a ajuns la exagerari cu tendinte de legiferare: caracteristica de frecventa a traductorului si a incintei. Producatorii fac determinari ale caracteristicii de frecventa a difuzoarelor. Atunci cand se comercializeaza produsul, in fisa lui caracteristica de frecventa este cea reala, masurata, pentru uzul profesional al unui constructor de incinte, sau unul normalizat, in care caracteristica este "linearizata" prin trasarea a doua drepte deasupra si sub valoarea declarata a SPL-ului. Tot ce este cuprins intre cele doua drepte este inlocuit cu o portiune dreapta la valoarea SPL-ului, singurele asperitati raman cele de sub si de deasupra celor 2 drepte. Distanta intre drepte, masurata in dB poate avea diferite valori, uzual +/- 3 dB.

In acest fel, caracteristica de frecventa "se calmeaza". Acelasi procedeu se utilizeaza si in cazul incintelor. Cei care vor "sa se agatze" de acest artificiu pentru a creia o teorie "conspirationista" trebuie sa stie ca este un artificiu deja impamantenit in domeniu si orice speculatii sunt ridicole. Si asta din cauza ca urechea umana nu este capabila sa determine variatii rapide si continue ale unor nivele de variatie a presiunii sonore si nici a distorsiunilor sub un prag deja cunoscut si stabilit;

- filtrele nu pot face linearizari ale caracteristicii de frecventa decat in domenii clare, in preajma frecventei de taiere, intre aceste domenii nu se fac linearizari decat din creion !!! Dar nu va faceti probleme, daca o incinta ar avea caracteristica de frecventa dreapta ca o sfoara intinsa, succesul ei ar fi poate un pic pe varf, dupa care s-ar volatiliza de la o auditie la alta.

Perfectiunea nu are niciun haz daca nu are imperfectiuni, ici - colo! Natura a demonstrat asta. Perfectiunea e obositoare !

 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, Sharky a spus:

Daca bagi si dispersia in ecuatie si timbrul in sine, deja e jale. Unele chiar daca dau drept, suna prost.

Adevarat: asupra timbrului nu se poate actiona in niciun fel, iar dispersia parametrilor, se stie ca este destul de mare!

Am vazut ca foarte multi incearca sa "legalizeze" creatiile proprii cu tot felul de masuratori, dar, un lucru e clar:

- difuzoarele nu isi vor modifica parametrii pe care deja ii au ( se va invoca modificarea adusa de aplicarea exterioara a unui magnet suplimentar, dar se ajunge la cazul cablurilor, despre care unii spun ca e bine si altii ca e mai putin bine sau .............. ! )

- incintele se vor comporta ca un difuzor, caracteristicile timbrice ale difuzoarelor folosite se vor pastra, modificarea frecventelor de taiere vor influenta in special linearitatea caracteristicilor, pastrand timbrul difuzoarelor pe portiunea din caracteristica acestora utilizata de incinta.

 

In general, abia cand se construieste un numar mare de incinte de diverse tipuri se pot trage concluzii clare si documentate, mai ales din auditii. Masuratorile sunt file in plus la dosar.

Link spre comentariu

Parametrul Qes se va modifica (masurabil, inclusiv cu scule gen dats v2 ) ,in urma cresterii campului magnetic,crestere obtinuta prin reorientarea liniilor de camp ; creste (cca.2db) spl-ul, scad distorsiunile.

Procedeul e folosit de mult timp,bibliografia e bogata ,inclusiv la televizoarele color cu tub (+ o piesa din otel gen clopot), in est a fost preluat din Funkschau in Radio prin "81.

US5070530.pdf

Link spre comentariu

Clopotul de otel (fier defapt) pus peste magnetul de la televizoarele CRT avea rol de a ecrana cimpul magnetic pt a nu influienta geometria imaginii de pe ecran si in cazul TV-urilor color puritatea culorilor.

Despre cresterea SPL-ului si scaderea distorsiunilor nu ma pot pronunta documentat dar parerea mea este ca nu-i altceva decit frectie la picior de lemn acel magnet pus suplimentar pt ca liniile de cimt din intrefier nu prea au cum fi influientate de un magnet pus in exteriorul circuitului magnetic, dar in fine .

Acum 7 ore, VTP a spus:

Adevarat: asupra timbrului nu se poate actiona in niciun fel, iar dispersia parametrilor, se stie ca este destul de mare!

...............

 

Timbrul se poate influienta prin modificari aduse difuzorului dar nu si din filtre.

Cind eram student si bobinam difuzoare "pe banda rulanta", am avut ocazia sa fac si unele experimente in acest sens, unele chiar incununate de succes.

Link spre comentariu

Si totul e frectie la picior de lemn daca membrana chiuie din cauza undelor stationare sau filtru e prost conceput.

Treaba e simpla, inveti sa faci filtre cat de cat ok, adica fara goluri sau varfuri la imbinare si un balans tonal corect. 

De acolo e urechistica si gusturi. Si doar aici vezi daca suna sau doar face galagie.

Link spre comentariu

Daca intervii in constructia unui difuzor, ai alt difuzor! Producatorii de difuzoare nu sunt DIY-eri!

Ca atare, modificarile pentru timbru, indiferent ce sunt, conduc la alt difuzor, nu la original. Si apoi ce rost are manevra? In plus, ce se obtine este la fel de impredictibil. Altfel ar fi existat pana acum "Manualul tanarului corector de timbru al difuzoarelor"!

 

Situatia actuala e destul de simpla in ceea ce priveste productia difuzoarelor. Si capitalismul are limitele lui care s-au manifestat si in acest domeniu.

Se poate spune ca, la inceput chinezii au copiat niste chestii orbeste, sau in masura in care li s-a dat sa faca ceva. Dar cat credeti ca putea sa dureze o astfel de situatie?

Intai au primit tehnica de lucru, apoi tehnologia computerizata si bazele de date, si, probabil unii credeau ca nu vor invata niciodata sa le uitilizeze in beneficiul lor! Au mai venit apoi si ingineri de pretutindeni, si, incet incet, s-a ajuns la situatia actuala: nimic nu se face in domeniu fara ca macar o componenta a unui difuzor sau a unei incinte sa nu fi trecut in vreun fel pe la chinezi, mai ales ca nu poti fi competitiv pe o piata suprasaturata daca faci un element oarecare intr-un milion de exemplare cu 1,5 USD si chinezii ti-l fac cu 0,05 USD ! O fi parand fortat, dar, din cate date am, e perfect adevarat!!!

[ Si asta e o situatie care afecteaza o industrie care si asa se chinuie, dupa ce a trecut prin mai multe prefaceri in urma unor decizii proaste, dar ganditi-va la alte sectoare, importante din diverse industrii care "s-au predat" cu cai si arme !!! ]

Si nu uitati de dependenta de un producator de materii prime care iti poate oferi, in cantitati vagonabile, orice element din tabelul lui Mendeleev.

Link spre comentariu

Erata : Articolul la care m-am referit a aparut in Funkschau 6/1978 si a fost reluat in Radio 10/1978, e si o poza acolo,a mai fost postata.

La Dali - Mentor ,subwoofer de 10" , cu o deplasare lineara a membranei (combinatie reusita rigiditate/masa) de aproape 1", se folosesc 2 magneti lipiti + un magnet suplimentar peste piesa polara.

Eu le-am testat ,rezultatele confirma teoria (fisher ste c5, fisher ste1110, medii +inalte, gd-01-25 -joase(rusesc),etc).

Nu va obliga nimeni sa le testati, cititi totusi patentul sau /si bibliografia de la patent, e interesanta.

 

Link spre comentariu
Acum 13 minute, VTP a spus:

...... 

Si nu uitati de dependenta de un producator de materii prime care iti poate oferi, in cantitati vagonabile, orice element din tabelul lui Mendeleev.

 

Și după ce devii dependent de el ii cresc prețul de citeva mii de ori. Știu caz concret dar nu-l pot face public. 

 

De acord, dacă îl modifici devine alt difuzor. Dar nu ai dreptate ca nu exista tutoriale de modificat difuzoare. Sint citeva. Sa amintesc doar de modificarea camerei rezonante din spatele calotei la unele tweetere. 

Link spre comentariu

Orice modificare asupra unui difuzor nu conduce la obtinerea ALTUI DIFUZOR cu modificarile adaugate modelului de plecare???

Daca difuzorul are din fabricatie o constructie, modificarea, indiferent de intentie te duce automat la ALT DIFUZOR odata ce parametrii se modifica !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări