Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Timbrul unui difuzor


Postări Recomandate

Toate chestiile astea cu sunetul capacitorilor și al cablurilor țin de favorizarea anumitor armonii și deci de comportamente neliniare, exact ca și la amplificatoarele pe tuburi. 

O componenta de calitate nu trebuie sa influențeze sunetul decit atunci cind se afla într-un filtru și chiar și atunci doar în modul dorit prin designul filtrului. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 10 ore, merck a spus:

Doar diful de inalte si dat din amplificator semnal mono, iar un tweeter era cu mundorf-ul supreme si celalat condensatorul de test. Lasam sa cante  fie un canal fie celalat (din buton se  rotea L sau R la "comanda" celui care asculta) sau ambele. Mie mi s-a parut cel mai corect asa. 

nu prea e corect, trebuia printr-un intrerupator (  https://images.app.goo.gl/ZNhdFeW8kBi7NYeV6 ) sa legi la traductor : cand un cond cand altul , astfel nu intrerupi niveul sursei nici nu schimbi traductorul, si trebuia cu NOISE, nu cu muzica, e prea greu sesizabil cu muzica ,nu poti simtii schimbare de faza, dB, timbru, Spor

Link spre comentariu
Acum 39 minute, un_razesh a spus:

.....Iar povestea cu cablurile ar putea fi rumegata incepand a considera cablurile ca fiind niste cuadripoli .....

...a caror parametri, la dimensiunile si frecventele uzual folosite în audio, cu siguranta vor avea efecte absolut devastatoare.

Editat de franzm
Link spre comentariu
On 6/18/2020 at 8:20 PM, merck said:

 Eu iti propun un test care l-am facut la un prieten: 

tweeter Fostex T925A + condensator de 2uF conectat la un amplificator Accuphase +DAC 24biti/192kHz. 

Am testat conzi MKP: WIMA rosii, Jantzen negrii si albastri, Mundorf albi si foarte multi condensatori SH papaer in oil.

 

Citind această narațiune, în mintea mea s-a iscat un mare semn de întrebare:

Condensatorul în sine, prin nu știu ce proprietăti superextracalifragilistice, a schimbat sunetul, sau inductanța proprie a acestuia (e o rolă spiralată de folie acolo) a modificat caracteristica filtrului care, în acest caz, a picat exact pe caracteristica difuzorului?

Dacă da, concluzia comentariului nu se poate considera o regulă, ci doar o întâmplare în cazul strict specific al acelui tweeter  și acelui filtru.

Editat de mama
Link spre comentariu
Acum 53 minute, franzm a spus:

...a caror parametri, la dimensiunile si frecventele uzual folosite în audio, cu siguranta vor avea efecte absolut devastatoare.

 

Devastatoare mai mult ca sigur in ce priveste cablurile de alimentare si anacondele de boxe .:rade:

 

Cuadripolul il propusesem doar pentru interconecturi....aici chiar se simte. La pickup mai ales.....

Editat de un_razesh
Link spre comentariu

La un filtru de ordin 1 pe tweeter ce optimizari se pot face cand anumiti condensatori baga mizerie?

In adresa pusa de @un_razesh omul clarifica anumite mituri si arata clar prin masuratori diferenta dintre diferite tipuri de condensatori,cum se modifica raportul dintre armonicile pare si cele impare, distorsiunile create s.a.m.d 

Acum 19 ore, un_razesh a spus:

Daca boxele ar canta unde pure poate ca ar fi suficient doar un filtru facut ca la carte.

Editat de Alphsoo
Link spre comentariu
2 hours ago, Alphsoo said:

La un filtru de ordin 1 pe tweeter ce optimizari se pot face cand anumiti condensatori baga mizerie?

Întrebarea corectă se formulează în felul următor:

Ținând cont de marele grad de dispersie a două difuzoare identice, din același lot de fabricație, datorat marelui grad de toleranță din procesul de fabricație, și dispunând de aparatură profesională de laborator (aici nu intră și urechea haudiofilă!!!) constând în...xxx...xxx...aș vrea să știu cum se.....pentru fiecare difuzor în parte.

Reformulează!

2 hours ago, Alphsoo said:

In adresa pusa de @un_razesh omul clarifica anumite mituri si arata clar prin masuratori diferenta dintre diferite tipuri de condensatori,cum se modifica raportul dintre armonicile pare si cele impare, distorsiunile create s.a.m.d 

Daca boxele ar canta unde pure poate ca ar fi suficient doar un filtru facut ca la carte.

Alea sunt niște studii sterile, pur teoretice, și fără niciun fel de aplicabilitate practică.

Așa, ca fapt divers, te-ai uitat mătăluță cam care e nivelul de distorsiuni rezultat în acele grafice?

Ai habar care este nivelul de distorsiuni proprii al unui difuzor, indiferent cât este acesta de performant, și care este capacitatea fiziologica a urechii umane de a percepe aceste distorsiuni?

Editat de mama
Link spre comentariu
BG 20/8 
Difuzor full-range 8Ohm 40/70W fu-18000Hz D205x81
Producător VISATON  
Size 8" / 20 cm  
Power Rated 40 W  
Impedance 8 Ohm  
Frequency 38-18000 Hz  
Sound Press.Level 92 dB / 1W / 1m  
Power Max. 70 W  
External Dimension D205 mm  
Height 82 mm  
Am gasit acest difuzor la superpret, pe hartie da bine, as asculta parerea cuiva care cunoaste acest difuzor...... Mi-ar trebui la boxe retro ce vreau sa le fac pt ampliful retro....  -

 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări