Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incinte 3 cai sonorizari


Postări Recomandate

Postez aici niste incinte in lucru.

Ele sau fost gandite pentru sonorizari cu sau fara subwoofere deci trebuie sa aibe cat de cat bas. 

Astfel am ales un difuzor de bas pe 15 (15NDL76) pe neo sa traga mai putin la cantar.

Pe medii si inalte am ales  8PE21 cu DE250 si H290B pe care le-am folosit si la alte incinte. Din pacate la medie nu am gasit ceva similar cu 8PE21 dar pe neo asa ca cele 4.2 kg or sa traga ceva la cantar.

Incintele au un volum brut de 100 litri din care or sa mai ramana undeva la 85 litri. Acordajul o sa fie la 50 hz cu doua tuburi de 10 cm diametru si 15 cm lungime.

Incinta mediei este inchisa, are 4.5 litri si este facuta dintr-o teava de scurgere de 200 mm pentru reducerea greutatii.

Lemnul este placaj stratificat de 15mm de mesteacan cumparat de la Welde unde este taiat la CNC.

Toate decupajele au fost facute cu fierastraul pendular.

 

01.jpeg

02.jpeg

03.jpeg

04.jpeg

05.jpeg

06.jpeg

07.jpeg

08.jpeg

09.jpeg

10.jpeg

11.jpeg

12.jpeg

Link spre comentariu

Ca aspect, cum arata acum, arata frumos, insa din punct de vedere practic ss fi facut panoul frontal un pic mai lat, la porturile de bass reflex a ramas putin material pana la margine. S-au as fi pus 4 porturi in loc de doua ca sa ramana mai multa "carne" pana la marginea panoului. Iti plac chestiile inalte si zvelte! :rade: 

 

Vad ca slefuiesti sa iasa ca la carte!Mult spor!

Link spre comentariu

Fara gluma, cu BR-uri de 10cm ramane problema intrarii pisicului in boxe si dupa finalizare. Doar sa pui o plasa, ceva.

Spun problema si nu riscul caci treaba e sigura, parca e un magnet (pt pisici) inauntru, le atrage si nu se pot abtine.  Been there, done that. (Adica am modificat BR-ul din aceasta cauza).

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Eu am facut mai demult niste basi cu BR-ul sub forma de fanta in partea de jos a boxei, adica din constructia de pal.  Iar plase am avut un timp din cele rotunde, doar peste dif. 

Ei, prin acea fanta  de 10 cm au intrat in prima zi  3 (trei) pisici in boxa.  Adica 3 odata.  Am crezut ca s-a terminat cu difuzorul, dar am avut noroc si a scapat "ne-gheruit".  Oricum, am inghetat cand am vazut ca lipsesc matzele din casa, mi-am dat seama imediat unde sunt. Si cand am miscat boxa au iesit din ea 3, una pe langa alta (ca una peste alta nu aveau loc).  Asa ca am modificat deschiderea, reducand-o la 7,5cm (cu o stinghie, pana am facut rost de plasa metalica pt toata fata boxei). 

Scuze de off-topic. 

Editat de Shambala
Link spre comentariu
1 oră în urmă, Shambala a spus:

Fara gluma, cu BR-uri de 10cm ramane problema intrarii pisicului in boxe si dupa finalizare. Doar sa pui o plasa, ceva.

 

Am si eu pisici si asa e, au alergie la cutii, cutioare si orice e mic, imediat se baga in ele. Faceti exprimentul cu o cutie de carton pusa langa o pisica si o sa vedeti ca intra imediat in ea :rade:

Scuze de offtopic.

Link spre comentariu

Mitele au atractie pentru cuti. Am pierdud citeva machete de avioane dupa ce Elementul Negativ a intrat in cutia in care erau depozitate. O plasa decorativa rezolva problema.

Revenind, de acord cu ce zice Usiliteli, prea aproape decuparile de difuzorul de bas. 

Spor!

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări