Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Șarlatanie sau știință ?


Postări Recomandate

Acum 3 ore, icar a spus:

 

Venind vorba de inventii... ceaiul de sculatoare... 

In armata primeam ceai antisculatoare...! si tot se intampla!... cel putin dimineata!... plantonul 3 pleca prin dormitor, cu cosul, la adunat castraveti!... de, nazdravanii de mucoși care se credeau barbati!... parca a fost o alta viata!.... 

Link spre comentariu
Acum 16 minute, matzah a spus:

La 2-3000km/h si-ar lua zborul....nici n-ar mai atinge solul. Altii se chinuie cu greu sa tina masina la sol la 1000km/h....

Editat de mac01
Link spre comentariu

Ăla bate câmpii rău cu 2-3000km/h.....se fac praf ăştia ,,doar,, cu 100-200km/h. Cine crede că ar putea controla maşina la aşa viteze, chiar şi pe circuite dedicate şi împrejmuite (să nu sară organe pe locuinţe în caz de impact) trebuie să-şi facă nişte controale......eu nu ştiu cine i-a dat ăluia premiu pentru aşa aberaţii, dar cred că erau tot din ăştia deranjaţi la bibilică.

Link spre comentariu

Asa se intampla cand nu trece omu' prin scoala . Sau cand e grabit si (sau) foloseste scurtaturi . Nici nu merita analiza . Viteze de 35 G ? ... Aia cu G - urile era suprasarcina ... , ceva rezultat din acceleratie etc . 10 G pentru cateva secunde suporta pilotii aia adevarati , cu antrenament de ani buni si costum de suprasarcina . Nu fac asta toata viata , sant cateva zeci intr - o tara ca a noastra , sute in cele care pun baza pe aviatia militara supersonica . De pe la Mach 1 , adica depasirea vitezei sunetului , apare bang - ul sonic . Nu e un fenomen placut ( de receptat ) . De cateva ori l - am simtit si eu ( din departare ) , alaturi de zgomotul de cioburi de la vreun geam spart . Pe unde vor circula masinile alea ? In desertul Gobi ? Ca mare lucru nu ramane dupa o asemenea unda de soc . In fine , mai sant . De fapt orice analiza se opreste la primele cuvinte din naratiune  ,  sant povesti cu cocosul rosu si moartea caprioarei . Dar frumoase ... , tin loc de realitate .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Eu zic ca regii petrolului si ai automobilelor, in cruciada cu elon musk si regii bateriilor pun la cale sa il sape. Altfel si noi am vrea o chestie dinasta in ograda. Merge cu aer...ideal, doar ca vor ciuli urechea politicienii si ne pun taxa pe respirat.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări