Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

decapant OL


Postări Recomandate

Sa stiti ca aluminiul poate fi lipit cu aliaj de lipit dar nu asa usor ca si alt metal sau aliaj. Se stie ce aluminiul in contact cu aerul oxideaza instant. Pentru a preveni oxidarea aluminiului acesta trebuie sa fie ferit de oxigen. Am incercat sa cositoresc o bucata de tabla de Al si chiar am reusit. Am asezat tabla de Al pe o bucata de scîndura de brad (pentru a nu se pierde caldura usor)am asezat pe tabla sacîz iar cu ansa pistolului am topit sacîzul rîcîind continuu. Am luat o bucatica de aliaj de lipit ,am asezat-o pe tabla acoperita cu saciz si am rîcîit continuu  in locul unde era aliajul de lipit. Dupa ceva timp cositorul s-a lipit de tabla de Al. Cine nu crede, n-are decit sa încerce.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Aluminiu am grunduit, merge sub picatura de ulei, ca protectie impotriva oxidarii instantanee.Se rade suprafata cu o lama de bisturiu, avand grija ca suprafata sa fie tot timpul sub pelicula de ulei. Dupa asta, se poate aplica fludor si incalzi.In mod sigur va prinde daca s-a respectat conditia ca suprafata sa nu ia contact cu aerul. Insa nu se poate vorbi de cositorire ca la tabla din cupru.Daca ai nevoie de un punct in care sa lipesti o sarma e ok, altfel, iti cam piere pofta. Am incercat la aliajul din bronz cu aluminiu aceeasi metoda si n-a mers.

Link spre comentariu
Acum 5 minute, doru3160 a spus:

Aluminiu am grunduit, merge sub picatura de ulei, ca protectie impotriva oxidarii instantanee.Se rade suprafata cu o lama de bisturiu, avand grija ca suprafata sa fie tot timpul sub pelicula de ulei. Dupa asta, se poate aplica fludor si incalzi.In mod sigur va prinde daca s-a respectat conditia ca suprafata sa nu ia contact cu aerul. Insa nu se poate vorbi de cositorire ca la tabla din cupru.Daca ai nevoie de un punct in care sa lipesti o sarma e ok, altfel, iti cam piere pofta. Am incercat la aliajul din bronz cu aluminiu aceeasi metoda si n-a mers.

Intradevar nu se poate numi cositorire. Dar daca vrei sa lipesti o bucata de sirma de Cu de tabla de Al asta poti s-o faci. Cred c-ai observat ca, cositorul nu se desprinde de tabla de Al.

Link spre comentariu

Se obtine o lipitura trainica.Am lipit sarma pe o carcasa din tabla din  aluminiu de 0,4mm grosime, pt legare la masa.La tractiune se rupea sarma, sau se deforma carcasa, dar nu reuseam sa dezlipesc bobita de cositor.De asta eram curios care e treaba cu secretul lipirii oricarui material, jongland doar cu temperatura si durata aplicarii.Probabil e si mult folclor urban.

Link spre comentariu

Pe vremuri, la o cantina studenteasca, cazanele si tacamurile erau din otel cositorit. In fiecare vara veneau doi rromi si recositoreau  toate cazanele si tacamurile. Ieseau la fix. I-am chibitat si eu o data.

 Liptrea perfecta pe aluminiu si aliaje se face, industrial, cu aliaj fara plumb si cu letcon cu ultrasunete in tija din cupru. Ultrasunetele distrug stratul de oxid sub aliaj.

Link spre comentariu

La cantine de regula cazanele erau din otel inox...ori din asta am spus mai inainte, am cositorit fara probleme, in mod obisnuit, fara alte artificii.

Tacamurile si vasele din inox nu se spoiau (cositoreau). Tratamentul asta il primeau tacamurile si vasele facute din alte aliaje, bazate pe cupru, care in alte conditii oxidau.

Link spre comentariu

Pe vremuri trebuia sa foloseasca sudura oxiacetilenica cu sarma de inox....nu lipirea cu cositor. Cositorul de pe vremuri continea mult plumb si era toxic....

Acum se foloseste wig-ul foarte mult in industria alimentara... cu sarma speciala pentru inox.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Pe vremuri alpacaua , mai tarziu inoxul, erau pentru boieri. Pentru prostime, din sec.18 incoace, era fierul cositorit. Cositorul alimentar nu este toxic, contine si putin argint. Se cositoreau si cazanele din cupru, si cele din fier. Mesterii veneau cu un cazan cu cositor si il puneau pe foc. Cand se topea isi faceau niste pulbere de cositor. Intr-un vas din lemn cu capac din lemn turnau cositor topit. Dupa ce inchideau vasul, il scuturau continuu cateva minute pana se racea si se formau in el cristale mici de staniu. Tacamurile stateau in cazan sa se incalzeasca, erau frecate cu tipirig, apoi erau frecate cu o carpa din lana pe care era depusa pulberea. Poate am mai uitat niste etape.

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...
Acum 29 minute, Costica Tv a spus:

Te baga in ceata, pe cutie scrie "TermoPasty" si la vanzare "Acid lipire 35ml", eu totusi cred ca este pasta...:rade:

 

Nu inteleg care este problema. Unde scrie ca ar fi lichid? "ml" este o unitate de masura pt volume nu numai pt lichide.

Cind cumparatti lemne pt foc m^3 adica 3000 litri va asteptati sa primiti lemn lichid?

Editat de sesebe
Link spre comentariu

 Ce se lipeşte?La tabla zincată se foloseşte acid clorhidric,coroziv,sau,mai ales,"apă tare",adică acid clorhidric stins cu zinc.

 N-am văzut decapanţi pentru lipire cu acid fosforic!

 Clorura de zinc se poate utiliza şi în combinaţie cu acizi graşi şi are aspect de pastă.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări