Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

decapant OL

Recommended Posts

Am un cablu armat, la care vreau, de armatura Ol, sa cositoresc un fir de Cu, pe care sa-l cuplez la impamantare.

Acum cativa ani, am cositorit de armatura de Ol, cu fludor romanesc si a fost OK. Am incercat pe cablul actual si nu se cositoreste. Probabil au schimbat Ol armatura, nu stiu.

Ce decapant imi recomandati?

Va multumesc

Edited by vera

Acid azotic nu ajuta la decapare.Clorura de zinc in schimb,s-ar putea sa mearga,dar la fel de bine trebuie sa mearga si cu vechea pasta decapanta,care se gasea in comert.Daca nu merge cu pasta,atunci nu merge nici cu apa tare,nici cu pipi de fata mare,inseamna ca materialul nu poate fi cositorit.

Am uitat sa pomenesc si pasta decapanta de la instalatiile pe cupru.Am folosit si din aia in cateva ocazii,si a mers.Dar asa cum spuneam,trebuie sa ai in vedere si situatia cand aliajul pe care vrei sa-l decapezi nu poate fi cositorit(cel putin nu in conditii normale).

Acidul ortofosforic se foloseste si in industrie alimentara.

Incearca la cofetariile din zona ta. Sigur au acest produs in procesul de fabricatie. Iti trebuiesc cateva picaturi.

Daca intri pe Google, este o firma din Buzau care comercializeaza asa ceva. Pretul este derizoriu.

Puteti incerca cu pasta decapanta Rothenberger, cea folosita la instalatiile termice din cupru, prin incalzirea ei se depune un strat de staniu (pe materialul pe care e pusa pasta) la care fludorul are aderenta mai mare. Pasta respectiva se mai uilizeaza, ca o solutie DIY, pentru cablaje imprimate (PCB) pentru facilitarea lipirii dar si ca protectie pentru traseele de cupru.