Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TOP Multimetre -Clasament


Postări Recomandate

Mai intervin o dată . Probabil că ultima.

1. Fluke nu sunt neapărat precise ( deși în general sunt ) . Fluke au alte calități care le recomandă pentru electricieni profesioniști .

 

2. Multe aparate , majoritatea celor serioase , măsoară mai bine decât specificațiile . Problema este nivelul de încredere . În aplicațiile uzuale nu măsori cu 4-5 aparate să faci media . Măsori cu unul da' bun . Adică în care să ai încredere. Deci dacă fabricantul zice 0.5% este corect să te aștepți la 0.5% . Hai să zicem că ești un optimist și iei în considerare 0,3-0,4%. În nici un caz nu iei 0,1% . Căci poate pe măsurătoarea aia aparatul chiar e în limita a 0,1% - presupunem că a fost calibrat în fabrică în minim un punct . Dar în restul gamei ?

Link spre comentariu

UDAR are dreptate. Zilele trecute, desi intr-un punct stiam ca trebuie sa am o tensiune cuprinsa intre 0-10Vcc, a trebuie sa masor si cu un al doilea aparat UNI-T sa ma conving ca primul nu mintea.

Poate e amuzant dar asta-i adevarul.

 

Nu ridic in slavi Fluke sau alt brand dar daca au rezistat atata timp pe piata, cu preturi nu tocmai mici, inseamna ca au un cuvand de spus in domeniul aparatelor de masura.

 

Oricum nu ma mai stresez cu precizia aparatelor, in majoritatea masuratorilor mele nu conteaza nici macar 1-2 procente diferenta.

Link spre comentariu

Deci nu ai avut incredere in el ... poate nu o fi profi :rade: . Nu o luati ca pe o tranta intre alea scumpe si alea ieftine. Stiu ei de ce cer multi bani pe alea scumpe. Personal nu am niciunul scump sau profesional, dar am incredere in ele. Incredere capatata in timp.

Link spre comentariu

Ce parere aveti de Hameg HMC8012 ?

 

Key Facts

  • Measurement range: DC to 100 kHz
  • Resolution: 1 μV, 100 nA, 1 mΩ, 1 pF, 1 Hz, 0.1 °C/F
  • Basic accuracy: 0.015 % (DC)
  • 5¾-digit display (480 000 counts)
  • Simultaneous display of three measurement functions, e.g. DC + AC + statistics
  • Measurement rate: up to 200 values/s
  • Measurement functions: V (DC), I (DC), V (AC), I (AC), frequency, DC power, resistance (two and fourwire), temperature (PT100/PT500/PT1000), capacitance, diode and continuity test
  • Mathematic functions: limit testing, min./max., average, offset, DC power, dB, dBm
  • Data logging to internal memory or USB flash drive in CSV format
  • Interfaces: USB-TMC/-VCP, Ethernet, LXI, IEEE-488 (GPIB)
  • SCPI commands largely compatible with Agilent 34410A (HMC8012-G)
  • HMC8012-G: HMC8012 incl. IEEE-488 (GPIB) interface

 

https://www.rohde-schwarz.com/us/product/hmc8012-productstartpage_63493-44315.html

Editat de itube
Link spre comentariu

Cam ciudat ca cele doua aparate arata 5.00 batut in cuie, cred ca "cineva" le-a ajustat pe respectivul domeniu. Daca insir toate aparatele mele (printre care cred ca mai am 830 si 9205 dar fara un M890 donat) si masor aceeasi tensiune sunt sigur ca nu exista doua identice.

 

Inseamna ca nu ai avut destule...nu trebuie manarite ca sa arate ce trebuie,si nu cred ca cine a postat poza a pierdut timpul cu asa ceva.Se mai nimeresc si calibrate bine,totul e sa ai de unde sa alegi,si oricum pt banii dati pe ele,se comporta decent,cu abateri destul de mici,chiar daca in ochii mofturosilor sunt doar niste petarde.

La vreme de seceta,e buna si o grindina...totul e sa nu se abuzeze de asta,si sa se minimalizeze locul sculelor profi in activitatile unde se reclama intradevar asemenea caracteristici de masura.

Link spre comentariu

Din ce am citit pe acest forum,compararea preciziei la masuratori este relativa.Dat fiind faptul ca daca iei un lot de 10 multimetre de laborator de top ,toate vor indica diferit in coada..

Poate daca se adaugau cateva referinte si conditii ,de genul:buget/clasa de domenii/aplicatie,lucrurile ar fi stat altfel..asa mi se pare ambigua comparatia .

Cu siguranta ,aparatele care au fost prezentate de noi aici ,indraznesc sa spun ca sunt bine lucrate,deci profesionale chiar daca si alea de 50.000$ sunt tot profesionale..ma tem ca si aplicatiile sunt altele si sa dus cu portabilitatea cat si cu termenul de multimetru .De altfel ar insemna sa nu existe nici un multimetru profesional sa zicem intr-un buget de 500 ron!

Editat de david alin
Link spre comentariu

Bun,atunci..dar hai sa o luam si altfel...un mic studiu de caz;

Sa se prezinte 3 multimetre profesionale cu cat mai putine digits ,cat mai simple la afisarea valorii si sa se stabileasca care din cele 3 este profesional,in conditiile in care toate 3 indica in jurul valorii de 5 ohm(valoare etalon)sa zicem,astfel: 5.01 ohm;4.99 ohm;5.00 ohm

Un alt studiu de caz;

Un aparat profesional din anii '80 sau '90 ,astazi mai poate fi numit profesional?sau sa schimbat politica ??

As zice asa:

Exista multimetre profesionale simple sau mai complexe constructiv si ca exista la fel de bine multimetre profesionale decente la pret sau extrem de scumpe.

Bine ca nu a venit nimeni sa ne zica ca un aparat profesional si foarte bun este acela cu care iti faci treaba si e toata lumea multumita,ca era mult mai grav:-)))))))

Link spre comentariu

Cit timp nu exista o definiție clara și universal acceptata a ceea ce înseamnă un echipament (nu neapărat multimetru) profesional o sa se bata în conținu apa în piua.

 

Faptul ca un multimetru are o precizie de 1% sau 0.001% nu clasează neapărat acel multimetru într-una din categorii.

Ex: multimetre Fluke 175-179 au o precizie destul de slaba după standardele actuale dar aceste multimetre sint garantate pe "viata" și își vor păstra performantele foarte foarte mulți ani și în plus sint și foarte fiabile.

La polul opus sint multe multimetre mai "no name" cu precizie mult mai buna dar care se decalibreaza foarte repede și ușor spre deosebire de Fluke179 care chiar la 5-6 ani de la achiziție se încadrau lejer în clasa de toleranta conform certificatului de calibrare.

 

Din punctul meu de vedere un echipament poate fi considerat "profesional" atunci cind te poți baza oricind și în orice condiții pe acel echipament, cind nu se va defecta sau decalibreaza indiferent de condițiile de utilizare atitea timp cit sint condiții de utilizare normale ce pot apărea în mod normal în timpul utilizării. De exemplu un multimetru trebuie sa nu pățească absolut nimic (și nici sa nu se de calibreze) dacă este conectat la priza de 230Vac indiferent de scala pe care este setat. In cazul scalelor de curent trebuie sa se ardă numai siguranță.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Da,exista.

La Protek 506:-)))Testat.Nu sa decalibrat nici nu sa ars la 230Vac indiferent de domeniul selectat si sa mai scris despre asta si in alte posturi de catre altii.

A fost necesara doar inlocuirea sigurantelor,fiind singurele care au suferit decalibrari:-)

Doar ca e "semiprofesional" dupa catalogarea care sa facut pe forum:-)

Editat de david alin
Link spre comentariu

In loc sa batem moneda pe tema preciziei, mai degraba ar fi de folos un top al fiabilitatii si sigurantei in exploatare, precizia oricum n-o vad necesara peste ce exista la un aparat de 100-150 lei indiferent ca faceti depanare sau bricolaj, doar nu lucrati in domeniul nuclear sau neurochirurgie sa aveti nevoie de 0,1%.

Nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreun aparat electronic uzual care functioneaza cu 5V FIX, dar de defecteaza alimentat cu 5,1V... :scarpin

Link spre comentariu

 

Exista un asemenea aparat ?

La servici am ca aparat de "buzunar" un Fluke179. A rezistat la multe și în plus a fost schimbat "în garantie" (avea deja 3-4 ani) după ce a început sa manince bateriile în urma utilizării la monitorizarea bateriei la teste de descărcări la peste 10kvolti. Curios este ca măsura în continuare la fel de precis ca înainte.

 

Exemple de astfel de multimetre sint nenumarate. Eu personal nu-l consider pe Fluke179 un multimetru prea precis dar te poți baza pe el ca nu te lasă la nici o măsurătoare. Cind vreau sa masor ceva mai precis folosesc un 34411.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări