Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

STATIE DE LIPIT


Ovidanie

Postări Recomandate

  • 3 luni mai târziu...
Vizitator hyden

Am reusit pana la urma. Letconul se incalzeste. Dar acum am alta problema. Am pus pe rand un semireglabil orizontal de 1M si unul de 4M7 vertical. Indiferent de cum rotesc semireglabilul sau potentiometrul led-ul ramane aprins.

Link spre comentariu
Vizitator hyden
Acum 17 ore, hyden a spus:

Am reusit pana la urma. Letconul se incalzeste. Dar acum am alta problema. Am pus pe rand un semireglabil orizontal de 1M si unul de 4M7 vertical. Indiferent de cum rotesc semireglabilul sau potentiometrul led-ul ramane aprins.

Chiar nimeni nu a mai patit asta?

Link spre comentariu
Vizitator hyden

Am incercat asta, exact acelasi rezultat. Am folosit bta12 in loc de bt138. Acum am pus bt136. Se intampla la fel. 

Pozele: https://imgur.com/gallery/s9sn5uj

Sunt incepator. E primul meu cablaj cu metoda transferului de toner. 

Stiu ca nu arata cablajul comercial sau prezentabil, dar am incercat sa nu fac punti. Am stat foarte mult cu multimetrul in mana sa verific.

Editat de hyden
Link spre comentariu

Eu zic să dai piesele jos și s-o iei de la capăt, iar dacă nu stăpânești tehnica corodării, fă-l mai bine  pe circuit de test cu găurele (Perfboard), va arăta și funcționa mult mai bine.

De la cablajul ăla eu nu aș avea pretenții de funcționare, poate ai observat și comentariile celor care au mai văzut pozele pe site-ul de găzduit poze....păi nici dacă-l desenam direct cu o carioca, fără să-l mai corectez ulterior, nu avea cum să iasă așa. Cu ce ai corodat, cu acid fumans ?  Acolo ori ai uitat prea mult placa în soluția de corodare, ori nu ai curățat-o bine înainte de transferul de toner, ori ai folosit acid concentrat.....dar e o catastrofă.

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări