Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

STATIE DE LIPIT


Ovidanie

Postări Recomandate

Este foarte greu sa fiu priceput... te rog sa citesti tot ce am spus: de sus in jos si de la stanga la dreapta...

 

Repet:

 

- orice letcon, fie el si JBC, are senzorul pus sa masoare temperatura rezistentei.

- ca sa ai pe varf 350 grade in rezistenta vei avea o temperatura mai mare, ca de acolo vine caldura. In functie de cat de buna este conductia, se poate ca la unul cu varf schimbabil cum este Gordak sa ai pe rezistenta 500 de grade.

- statia masoara cele 500 de grade dar afiseaza 350, cat corespunde vafului (si este adevarat numai la echilibru termic).

- daca tu "citesti" senzorul din letcon cu un termometru pentru termocuplu K, el va afisa corect temperatura REZISTENTEI de 500 de grade ... deci vei ajunge sa lipesti la 500 de grade afisate (evident fals, atata ai numai in interiorul rezistentei)

 

Asta am spus eu.

 

Ce ai priceput tu eu nu stiu.

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
  • 4 ani mai târziu...

E o diferență mare între gradațiile stației și temperatura reală între cele două letconuri? Adică în cazul în care optez și eu pentru soluția cu două mufe, pentru ambele tipuri de letcon, va trebui să desenez două scale diferite pentru potențiometrul de reglaj al temperaturii, cu praguri diferite?

Link spre comentariu

Reglajele schemei wolf pentru gordak si solomon sunt diferite dar pot fi folosite.

Nu vad insa de ce ai folosi letcon gordak sau solomon cand exisra optiuni mai bune. Macar clonele de Hakko T12, tot sunt un progres si e 12 lei un cartus T12. Eu mi-am facut o statie mica cu T12 ca sa inlocuiesc pistolul romanesc ce il foloseam in garaj ocazional.

Link spre comentariu

Am deja toate componentele necesare, stația o construiesc pentru a înlocui stația Gordak 952A, pe care o am de 8 ani si care mă încurcă pe birou de tot atâta timp, pe care o voi pune în dulap atunci când nu am nevoie de partea de aer cald (adică în mare parte din timp).Gordak-ul pe lângă faptul că e ditamai cutia mai  are si furtunul de la suflantă care în orice poziție ar sta îmi ocupă o treime din spațiul de lucru. 

De aceea doresc sa construiesc o stație separată doar pentru letcon, cu dimensiuni reduse, fară sa investesc bani în ea, și la care să ma folosesc de accesoriile pe care le am deja de la gordak

Link spre comentariu

Daca tot te apuci de aceasta statie de lipit, gandeste-te sa-i pui din constructie, pe panoul frontal,  mufa pentru Gordak iar pe o laterala o mufa DIN cu 5 pini, pentru Solomon. Dupa ce te enervezi cu letconul Gordak, o sa-ti cumperi un Solomon cu care totusi poti lucra decent. Letconul Solomon are mufa cu cot, de aici recomandarea sa pui mufa DIN pe unul din panourile laterale.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări