Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BOBINE , BOBINUTE si BOBINELE


Postări Recomandate

@suat, va rugam sa puneti poza alaturi de o rigla gradata, deoarece nu se intelege daca este

vorba despre o bobina cu un singur strat sau mai multe straturi. In 3-5mm nu se pot bobina 200 de spire, spira linga spira, oricit de subtire ar fi sirma.

Deasemenea si schema de unde provine ar fi de ajutor pentru determinarea rolului bobinei, a frecventei de lucru

si ar fi un indiciu pentru recalcularea bobinei.

 

@gsabac

Link spre comentariu

http://i63.tinypic.com/2ywz7nm.jpg

http://i67.tinypic.com/opp5vq.jpg

http://i65.tinypic.com/8wgoyf.jpg

http://tinypic.com/usermedia.php?uo=bpRy0IYlPgPCxGzRgjJli4h4l5k2TGxc#.WIXid1N96M8

 

Este vorba de L5 conectata la pinul 11 al integratului, precum si intreaga schema a aparatului

 

Latimea "galetii" e de 1,1 mm iar diametrul galetului e de 3mm, am reusit sa inumar aproximativ 200 spire la desfacerea bobinei, am gasit un miez apropiat ca dimensiune decel original, e posibil sa fie de 470 nano... insa problema e ca ar trebui aprx 240 spire ...si atatea nu incap, doar sa caut un miez mult mai mare care sa aibe mai mult de 1mm latime si 1 mm inaltime

 

E bobina din discriminatorul FM conform integratului, e cel care demoduleaza deviatia, am reusit sa ma "joc" cu bobina facuta la limita din 200 spire, si cu ajustajul acoperind complet bobina am reusit sa percep "sunetul demodulat" insa foarte slab... o mica miscare si deplasare a unor spire din bobina si a 2-a oara nu mi-a mai iesit :(. Am sa incerc sa desfac bobina si sa incerc s-o bobinez mai binein asa fel incat sa mai pot adauga 40 spire apoi sa constat. Am sa incerc apoi sa tatonez pe un miez mai mare

Editat de suat
Link spre comentariu

In toate schemele circuitului TK10931 bobina demodulatoare FM de fapt este un circuit acordat si in cazul acestui aparat in jurul frecventei de 455KHz.

Unul din flancurile de acord trebuie sa fie adus in zona de frecventei pentru demodulare. Schema mai completa este urmatoarea:

post-238209-0-77543300-1485186308_thumb.jpg

Pe partea bobinei cu terminalele este montat condensatorul de acord iar inductanta bobinei se regleaza din miezul de ferita sub

forma de oala, prevazut cu crestatura pentru surubelnita. Pentru un reglaj precis folositi o surubelnita cu virf de sticlotextolit.

In legatura cu inductanta bobinei nu se poate spune mai nimic, dar mai curind are valori de sute de uH ca in exemplul de calcul:

L=470uH, C=220pF si rezulta o frecventa de acord de 495KHz.

In legatura cu bobina, bobinati manual si fara sa tineti seama de spira linga spira si in final daca nu intra toate spirele,

puteti monta un condensator pentru ajustarea acordului, pe spatele circuitului. Dupa reglaje puteti folosi o componenta SMD daca un

condensator THT are dimensiuni prea mari.

 

@gsabac

 

Link spre comentariu

Am trecut "aerian" peste demodulatorul in cuadratura care desigur functioneaza pe centrul curbei de rezonanta al circuitului acordat,

pe baza defazajului pozitiv sau negativ. Ce am remarcat la acest circuit este marimea rezistentei de reglaj a factorului de calitate, care

indica o restringere a benzii de frecvente audio si totodata cresterea cistigului demodulatorului de faza. In acest fel semnalul audio

este cu mai putin zgomot si sistemul merge bine si cu un indice de modulatie "beta" mai mic.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Mi-a iesit. Am gasit un miez similar aproape intr-un VHS...un soi de dublu galet pe care l-am "cioplit" in asa fel incat sa ii dau forma cat mai apropiata de original, am bobinat si rebobinat de vreo cateva ori fixand miezul intr-o mandrina in asa fel incat sa fac cat mai aproape de spira langa spira aprx 200 spire, rezistorul lipit de cablaj si bobina prelungita cu 2 cabluri de cablaj am reusit sa o reglez in asa fel incat sa receptionez sunete. Am facut apoi ajustari fine din miezul mobil pana cand am obtinut o amplitudine maxima a semnalului audio din difuzor, am testat apoi cu o alta statie de emisie-receptie si m-am auzit tare si clar in difuzorul statiei, am incercat iarasi sa reajustez...acum mi-a mai ramas sa prind bobina de cablaj, pribabil rezistorul il voi lipi pe verso :)Interesant este ca desi am bobinat miezul nu mi-a mers decat atunci cand am reusit sa fac spira langa spira ...astfel incat bobinajul a incaput la fix...fiind dealtfel mult mai compact decat in incercarile precedente... E posibil , daca rebobinez, spree exemplu un alt miez incat sa intre mai multe spire, sa rezoneze la o amplitudine mai mare??

Editat de suat
Link spre comentariu

nu stiu, pare-se ca aici se sfarseste calitatea receptorului pe de-a-ntregul, nivelul intensitatii sonore al semnalului receptionat e mai mic decat al parazitilor si fix la fel era situatia si inainte de a inlocui bobina, alte reglaje nu prea mai am decat L3 si L4 dar nu cred sa rezolv mare "branza" din ele, eventual sa mai crap vreo "oala" de ferita

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
La 13.10.2012 la 8:40, gauss a spus:

Nu - ti fa griji de precizie si stabilitate , este cea care ti - o poti permite ( cea a bazei de timp ... ) .

Da, am vazut un asemenea montaj, nu mai stiu unde, se folosea frecventa postului de emisie pe post de clock pentru un experiment cu spectru imprastiat. Cred ca YO3FGL, ing. Ciontu, l-a descris.

Link spre comentariu

Postarea mea din 13 octombrie  2012 se referea la o metoda rapida de a verifica ( din pdv . citire corecta a frecventei ) , amestecata cu calibrarea etc . , a unui frecventmetru artizanal . Cu minim de mijloace si maxim de rapiditate . Am scris acolo si de un receptor dedicat , de constructie ruseasca , pentru receptia posturilor lor etalon ( 5 , 10 , 15 MHz ) . Frecventa aleasa functie de ora de receptie , propagarea este legata de aceasta . Oferea mai multe semnale , inclusiv secunda ( sau 1Hz , dreptunghi TTL  ) , cu acuratetea egala cu cea de la postul de emisie . Frumoasa constructie , de dimensiuni mari ( cam jumatate de EKD , pe verticala - dimensiuni aproximative ) . L - am pus in functiune , profitand de ocazie sa intind antena din complet , un dipol cu brate din conductor multifilar pentru antene de unde scurte . Am amplasat - o ( orientata , in complet era si o busola si harta cu amplasamentul statiunilor ) pe cladirea unde lucram , coborarea la ultimul etaj , intr - o incapere de acolo . Cu el verificam frecventmetrele , periodmetrele si releele de timp , si alte chestii . Atat AMC - urile din laborator , si din toata fabrica , precum si chestii de reparat si verificat de la produse . Profitand de antena , am facut rost in custodie si de un R-250 , mai foloseam antena si la verificat EKD - uri , mai veneau la reparat prin grija conducerii de la alt utilizator , acestia le testau la ridicare . Nu mai stiu cum se numea , l - am cautat pe net si nu l - am gasit . Poate nu destul de aprofundat ... Mi - ar fi placut sa am asa ceva , nu s - a intamplat . Chestiunea am rezolvat - o acum cativa ani , am cumparat un kit de la Elektor , frecventmetru pilotat de semnalul GPS . A fost prezentat in serial , cateva numere din revista . La nivel de amator , nu stiu daca se poate ceva mai " precis " . 

Editat de gauss
Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări