Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BOBINE , BOBINUTE si BOBINELE


Postări Recomandate

  • 3 luni mai târziu...
Vizitator alex_pnp

Sal cum pot sa fac si eu o bobina electromagnetica care sa imi genereze un camp destul de mare care sa tina un obiect in aer as vrea sa stiu si eu cate spire imi trb si dc este cu miez sau fara si la ce tensiune trb sa pun bobina ca sa imi creeze un camp mare care sa tina un obiect in aer eu vreau sa construiesc un trenulet maglev va rog frumos dc puteti sa ma ajutati multumesc!

Link spre comentariu

Sal cum pot sa fac si eu o bobina electromagnetica care sa imi genereze un camp destul de mare care sa tina un obiect in aer as vrea sa stiu si eu cate spire imi trb si dc este cu miez sau fara si la ce tensiune trb sa pun bobina ca sa imi creeze un camp mare care sa tina un obiect in aer eu vreau sa construiesc un trenulet maglev va rog frumos dc puteti sa ma ajutati multumesc!

Alex,In primul rand, pentru acest scop, nu poti sa faci o bobina electromagnetica. S-ar putea incerca una electrica, care sa produca un camp magnetic, in ideea obtinerii efectului de levitatie. La nivel de amator, reproducerea experimentelor lui Tesla (publicate intr-o carte aparuta pe la chioscurile din oras, dar care a ajuns sa se vanda pe sub mana, datorita importantei informatiilor continute), ar fi cea mai rapida solutie, ptr. ca in cazul parcurgerii unui conductor de catre un camp electric, se obtine camp magnetic.Totusi, din cate stiu eu, pentru levitatie magnetica ai nevoie de motor ionic/conic discoidal simetric focalizat. E greu de presupus ca poti reproduce tehnologia respectiva, ale carei origini au ramas inca necunoscute chiar de catre companiile care o aplica. Agentia Reuter a publicat o stire de curand conform careia s-ar putea ca in viitorul apropiat, Agentia Spatiala Europeana sa creeze cateva companii cu capital mixt, prin care sa incerce adaptarea respectivei tehnologii pentru uz curent, in folosul cetatenilor. Stirea respectiva a produs un val de efuziune pe Tweeter, aducand o raza de speranta in randul europenilor, in ceea ce priveste evolutia preturilor la carburantii clasici. Totusi, pana cand minunea respectiva s-ar putea intampla, mai repede ne gandim la experimentele lui Tesla. E cunoscut faptul ca in cazul levitatiei magnetice, inductorii folositi prezinta capacitate parazita mare, utilizarea lor implicand compensatoare inertiale cu plasma si faza variabila. Sweep-ul fazei determina astfel variatia modulului impedantei, alterand campul magnetic produs de fiecare inductor intr-un sincronism asigurat de o magistrala de date realizata intr-o tehnologie derivata din vechiul I2C, aplicata unor arii superconductoare racite cu heliu lichid. La primele teste realizate cu sarcina umana, pasagerii au acuzat nevralgii aparute din senin, iar cercetatorii au determinat, pe baza unor analize heuristice, ca rezervoarele de heliu lichid intrau in rezonanta magneto-moleculara cu plasma generata pentru compensatoarele inertiale. Vectorii rezultati din compunerea respectiva interactionau cu biocampul uman, producand alterari negative ale acestuia, dinspre violet spre rosu. Evident CIA (si probabil ca si celelalte servicii secrete) au intrat imediat pe felie si se pare ca au incercat diversiuni aplicate in scopul obtinerii frauduloase a tehnologiei respective, prin mijloace specifice spionajului industrial, avand ca tinta aplicarea acesteia in domeniul militar. Intamplarea a facut ca in acelasi sector de timp, unul dintre agentii concurenti (dupa toate datele, un securist tradator racolat de catre Mossad), a uitat, sub influenta drogurilor oferite de o prostituata pe care o frecventase, o servieta securizata in interiorul careia se afla un subansamblu al compensatoarelor inertiale - exact generatorul de plasma. Scandalul de presa a fost declansat de unul din pestii stabilimentului respectiv, care a incercat deschiderea fortata a servietei cu pricina. Nu numai ca a reusit sa distruga mai multe lame de ferastrau in aliajul titan-zirconiu din care era construita servieta, dar in final, dupa multa truda, a fost nevoit sa predea serviciului operatiuni speciale al politiei, dispozitivul identificat. Presa in schimb, era pe felie, datorita scurgerilor de informatii din zona bordelului in care se consumase evenimentul - si a reusit sa intercepteze convorbirile agentului respectiv, divulgand astfel intreaga mosmondeala. Efectul a fost benefic pentru populatie iar eforturile celorlalte servicii secrete, de a dosi proiectul, au fost zadarnicite. Pentru a acoperi oala, americanii au bagat pe fir NASA, dupa cum scriam mai la inceputul raspunsului. Si de aici, se pare ca mai avem ceva de asteptat pana vom vedea tehnologia respectiva lucrand in beneficiul cetateanului de rand, dar ... trebuie sa fim optimisti.
Link spre comentariu

Sal cum pot sa fac si eu o bobina electromagnetica

Alex,Inca ceva. In primul rand, pentru acest scop, nu poti sa faci o bobina electromagnetica. S-ar putea incerca una electrica, care sa produca un camp magnetic, in ideea obtinerii efectului de levitatie. La nivel de amator, reproducerea experimentelor lui Tesla (publicate intr-o carte aparuta pe la chioscurile din oras, dar care a ajuns sa se vanda pe sub mana, datorita importantei informatiilor continute), ar fi cea mai rapida solutie, ptr. ca in cazul parcurgerii unui conductor de catre un camp electric, se obtine camp magnetic. Efectul malev e cunoscut de foarte multa vreme, stand la baza primelor legaturi radio intercontinentale cu ajutorul transmitatoarelor cu scantei. O chestie asemanatoare poti incerca si tu, inaintea inductorului malev, ca sa te familiarizezi cu fenomenele adiacente. Iei o bobina de inductie de la un automobil vechi si o conectezi in secundarul unui transformator din blocul de baleiaj pe orizontala de la un tot atat de vechi televizor (il poti recupera inclusiv de la cei care efectueaza operatiuni de recuperare a rablelor stravechi, vezi ca vine primavara si trebuie sa apara indivizii - le dai si tu o bere, si gata, se rezolva). Eu asa scapam de pisici pe vremuri, cu capcane cu scantei. Pusesem pe ultima treapta a unei scari exterioare, izolata cu cauciuc, o platforma metalica, ce constituia masa. Blocul de baleiaj pe orizontala recuperat dintr-un TV Rubin 102, avea secundarul legat de un conductor de CuEm fara matase, de 0.35mm, de care agatasem o bucata de carne umeda, ridicata la inaltimea la care se putea ridica o pisica de calibru mediu, in doua labute. Animalele veneau, se ridicau, si cand muscau din bucata de carne, vedeau stele verzi si colorate - cele mai multe erau proiectate vreo cativa metri prin aer, in curtea vecinilor. Nu am ucis nici una, ptr. ca tensiunea era mare, dar curentul era de ordinul microamperilor. In schimb, asa am scapat de ele si de mirosul lasat de masculi in zonele pe care le "marcau". :)Ei bine, daca reusesti sa reproduci un transmitator cu scantei, te poti apropia de obtinerea efectului malev, dar e nevoie sa studiezi si restul tehnologiilor adiacente, despre care am vorbit mai sus. E un domeniu promitator, de viitor, pentru care merita sa te gandesti sa urmezi facultatea de electronica. Aveau astia un curs special pe-acolo, in care unul dintre profesorii de la microunde demonstrau influenta razelor selenare asupra culturilor de ciuperci Pleurotus, cu dezvoltare accelerata prin descarcari plasmatice obtinute din arii de solenoizi Tesla, sincronizate cu microcontrollere TTL. E important sa precizam ca de cativa ani, s-a descoperit ca vechea tehnologie TTL, modificata conform noilor standarde ale Uniunii Europene, permite obtinerea unor performante de viteza in mediu de superconductibilitate, mai dihai decat cele mai noi realizari ale jmekerilor care fabrica procesoarele I7. Astfel, au rasarit peste noapte o serie de companii care au reusit sa obtina certificare ISO9001 si care au dezvoltat proiecte comune cu catedra de microunde, in vederea cresterii productiei la hectar prin aplicarea tehnologiilor revolutionare din ultima perioada, in agricultura demodata romaneasca. Sa speram ca tehnologia malev va avea efecte benefice si in zona transporturilor, pentru a micsora pretul la consumatorul final. Daca reusesti ceea ce ti-ai propus, te rugam sa revii si sa postezi pe forum rezultatele obtinute, in beneficiul intregii comunitati. Cu siguranta, vei fi privit ca un erou mesianic !
Link spre comentariu
Vizitator alex_pnp

Multumesc foarte mult pentru informatii as vrea sa va mai intreb ceva pot sa construiesc o bobina electrica ma refer cu cunostinte de incepator ? si dc ati putea sa imi spuneti si mie cum pot sa o construiesc Multumesc!

Link spre comentariu

Multumesc foarte mult pentru informatii as vrea sa va mai intreb ceva pot sa construiesc o bobina electrica ma refer cu cunostinte de incepator ? si dc ati putea sa imi spuneti si mie cum pot sa o construiesc Multumesc!

Alex,

Fizica din clasa a X-a reprezinta un prim pas, dar depinde de tine cat de mult timp poti aloca acestei activitati. Teoria electromagnetismului si ecuatiile lui Maxwell, sunt urmatorul pas. Nu e o treaba la care sa te inhami cu gandul ca o vei rezolva rapid. Eu unul, n-as avea rabdare. O alternativa ar fi sa te mai documentezi pe net. Nu prea am ce sa-ti recomand concret, din pacate; totusi, arunca o privire si aici:

 

How to Make a Magnetic Levitating Train

 

Peste cativa ani sper ca vei privi altfel lucrurile si poate ca intre timp, te vei orienta catre ceva cu care chiar sa merite sa-ti pierzi timpul. Iti urez succes !

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

lorik199

Stiu ca iti place sa construiesti. De aia te intreb daca printre integratele pe care le ai nu sunt si cele cu care iti poti construi un frecventmetru? Acuma adevarul adevarat e ca nimeni nu te impiedica sa ceri niste decodoare+ afisoare+ce mai trebuie.

Si poate s-or mai gasii cate ceva la pretul ala celebru [email protected]_gratis...

Sau daca nu vrei cu TTL*CMOS-uri, vezi ca vinde cineva microcontrolere.

Anuntul e postat in forumul dedicat radioamatorilor din romania, hi, hi. Asa ca nu ii spun numele, hi, hi..

Am auzit ca PIC-ul16F628 este doar un pic deosebit de PIC 16F84. Si ca nu e mare branza sa treci softul de la unu la altu.

Mai de mult vanzatorul imi zicea ca la o adica il poate vinde gata programat corespunzator.

 

Un oscilator universal iarasi e banal de construit. Pute netul de scheme. Daca nu, iti trimit eu una pe care am facut-o si a "cantat" din prima..

 

Asa ca in conluzie, pana nu iti construiesti/cumperi niscai aparate...

și cum fac cu etalonarea?

 

întreb, pentru că sunt cam în aceeași oală cu lorik: am cu ce face frecvențmetrul pomenit, dar nu am nimic ”etalon” ca să-l reglez, nici nu mai știu pe nimeni în Constanța să se (mai) ocupe cu asta...

 

dacă fac un generator ”etalon”, iar am aceeași belea: de unde știu eu că generează EXACT frecvențele pe care zice că le generează, fără un frecvențmetru etalonat???... :(

Link spre comentariu

Mifty, nu cunosti niciun radioamator angajat la Biroul de Metrologie legala locala? Sauunul care sa aiba un tranceiver industrial cu afisaj digital?Intr-adevar, este o problema cu etalonarea asta, dar in lipsa altor posibilitati varianta propusa de Rx-Tx este cea mai adecvata .Asteapta-te ca la un oscilator capsulat, de genul indicat de RX-Tx, sa ai o eroare de 50ppm sau 100ppm (uneori eroarea se incadreaza sub 50ppm, respectiv 100ppm). Ti-o spun din experienta, am intalnit oscilatoare, de ex.100.000.000 Hz SMD cu o abatere de 50ppm, care aveau o abatere de la frecventa inscrisa pe capsula de 3760Hz.

Link spre comentariu

de fapt, habar nu am dacă mai există o filială FRR în Constanța, iar majoritatea foștilor mei colegi de la district/ depou CFR fie au ieșit la pensie, fie au plecat din țară...

 

dar mi-am amintit că am așa ceva... doar că nu mai știu dacă sunt filtre sau oscilatoare, și unul din ele știu că l-am luat defect, ca să-l dezlipesc să folosesc cutiuța la nu mai știu ce... aveam un letcon ”de instalator”, de 100 de wați...

 

Posted Image

 

au ambele 4 pini: 2 sub formă de șurub, 2 pini de lipire, îmi aduc aminte vag că unul ar trebui să fie alimentare, celălalt ieșire... dacă nu cumva sunt filtre, și unul e intrare, celălalt ieșire...

 

are careva idee??? :jytuiyu

Link spre comentariu

nu, schema pe care o țin eu minte folosea exact un filtru de 455khz, nu ”bătea” frecvența ca să iasă 455khz...iar pe mine m-ar interesa să o fac cu un filtru d-ăsta, să obțin o frecvență ”etalon” de 10.7, cât zice filtrul că știe.dar în cazul ăsta, iar am nevoie de un frecvențmetru ca să etalonez generatorul, și eu fix ca să etalonez un frecvențmetru vreau să-l fac...mă învârtesc în cerc... cred că o să cumpăr un oscilator pe 4 mhz, și gata.și culmea e că am cuarțuri destule, de 4, 10 și 20 Mhz... :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări