Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BOBINE , BOBINUTE si BOBINELE


Postări Recomandate

Nanopico si Mosu Tuti, multumesc pentru link si sfaturi, yo4hhp-magazinul "totul la 2 euro" era o gluma (referitor la nume), in realitate e un magazin de componente unde predomina solduri tip 100 bobine -2?, afisaj LCD ca in imaginea de mai sus- 2?, afisaj mai mare (probabil 4x20 caractere)-2?, electrolitici "borcan" 50000microF/50V -2?, banda cu rezistente 0.25W de aceeasi valoare (cred ca sint citeva mii, cintareste cam 1Kg)-1?, surse in comutatie complete- 3? si multe altele de care nu-mi amintesc acum. O sa incerc sa mai ajung o data la magazin, fac o lista si o pun aici, daca sinteti interesati de ceva se cumpara si expediaza in tara fara probleme (in limita stocului disponibil :da ).

Link spre comentariu

Stiti cumva daca exista prin comert substante adezive destinate bobinelor, practic pentru a bloca deplasarea spirelor? Am gasit la TME o lista de adezivi diversi pentru electronica http://www.tme.eu/ro/katalog/index.phtml?idp=119#id_category%3D100193%26cleanParameters%3D1 insa nu stiu care ar fi mai potrivit. Se poate sa aiba vreo influenta asupra calitatii bobinei si compozitia chimica a adezivului? Ma gandeam ca pentru o investitie de vreo 50 lei sa scap de topitul lumanarilor..hi hi.

Link spre comentariu

Am incercat si cu sacaz dar nu-mi place deloc ca pocneste, se crapa..Ideal ar fi ceva moale, pe baza de material plastic. Odata am folosit si o substanta siliconata cred ca pentru izolat geamuri dar nici asta nu dat rezultat bun, era mult prea moale..nu tinea bine spirele. Adezivul de pe bobinele de UL din radiorurile vechi mi se pare perfect dar nu stiu ce natie e.

Link spre comentariu

Ideal este un lac obtinut prin dizolvarea polistirenului, dar nu polistiren expandat, ci din folierecuperata de la condensatori. In ce anume se dizolva, crede-ma, nu am habar.

In acetona :da . Acum multi ani fabricam carcase pentru diverse din placi pe plastic din tavile de la cantina R1 lipite cu asa ceva, mai precis dizolvam film foto in acetona.
Link spre comentariu

Polistirenul expandat pare a se dizolva in acetona, benzina, etc. Se obtine mai degraba o suspensie,granulele de polistiren sunt foarte mici, mai raman si bule de aer. Polistirenul-polistiren a stat la minetrei luni in sticluta de acetona cu rezultat nul. Parca merge dizolvat in benzen sau toluen caldut.

Link spre comentariu

Si tot din ciclul "totul la doi euro" astazi un afisaj LCD. Ce zici simnakovi, pot sa-l folosesc la LC-metrul tau?

Salut Alvin, sunt sigur ca va merge acel afisaj la LCmeterul acela construit de mine (si de multi altii), singura chestiune care se pune este daca are 1x16 sau 2x16 caractere afisate, deoarece atunci va trebui sa folosesti softuri de programare a PIC-ului, diferite, in functie de situatie. Vezi documentatia. Daca il faci pune niste poze in subiectul deschis pe aceasta tema sa vedem si noi ce ai facut. 73! Ovidiu
Link spre comentariu

Salutare stimabililor , pe bobine dau cu lac de mobila care se usuca repede , toate bobinele le-am tratat asa si sunt ok , chiar si la bobinele de tip fagure facute cu sirma de bobinat nu cu sirma litata de rf.care nu aluneca in timp ce masina bobineaza mai pun cite o picatura de lac si bobina iese beton... iar pentru aflarea plajei de lucru a bobinei poti incerca acel ,, oscilator minune '' publicat in revista Conex din octombrie 1999 , cu asta se pot acorda si medii frecventa direct in circuit ...... e un montaj foarte simplu si foarte util , merita de incercat .....deci succes...

Link spre comentariu

Este excelent dispozitivul, il am construit impreuna cu un frecventmetru digital si s-a dovedit deosebit de util in cazul bobinelor recuperate din diverse chestii. mai ales la identificarea bobinelor de FI cu condensator incorporat in carcasa bobinei : se poate vedea imediat pentru ce frecventa a fost construita.Recomand!Emil

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări