Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BOBINE , BOBINUTE si BOBINELE


Postări Recomandate

Vizitator goctav

Ma scuzati ca intreb ,am o bobina care se numeste VK200 se poate face acasa sau de unde sa o cumpar sau ce materiale am nevoie pentru a o construii ?Am cautat prin magazinele on-line.Si nimic.Sau nu stiu eu sa caut.Vreau sa fac un amplificator in bada de 915Mhz de mica putere.Daca stiti o schem functionala cu piesele care se gasesc pe la noi .Am o schema cu un final BFG 245 (nu il gasesc prin cataloage). Cu ce as putea sa il inlocuiesc . Ce inseamna " booster" pentru finalii de radio fecventa? Multumesc mult.Gabriel

Link spre comentariu

Mai ulte detalii despre bobina VK200 sunt binevenite,la ce o folosesti ;pune un link sau schema amplificatorului RF cu un tranzistor ,unde(la ce) vrei sa folosesti amplificatorul in bada de 915Mhz de mica putere.Nu am gasit nimic despre tranzistorul specificat de tine .Tranzistoare cu frecventa mare de lucru(bipolare NPN) ,de mica putere si mai usor de gasit : BFR 90, BFR 91, BFR96.

Link spre comentariu

Banda de 915MHz este folosita fara licenta doar in America - FCC Part 15 si cu limitare a puterii, existand diverse echipamente - WLAN, RFID si chiar de radioamatori.In Europa nu se poate folosi aceasta frecventa, existand alte alocari. De obicei in documentatia echipamentelor scrie ca nu se pot folosi decat in America, iar unele pot fi configurate pentru alte benzi 433MHz, 2.4GHz etc .In concluzie nu se poate emite fara licenta!

Link spre comentariu
Vizitator goctav

Banda de 915MHz este folosita fara licenta doar in America - FCC Part 15 si cu limitare a puterii, existand diverse echipamente - WLAN, RFID si chiar de radioamatori.

In Europa nu se poate folosi aceasta frecventa, existand alte alocari. De obicei in documentatia echipamentelor scrie ca nu se pot folosi decat in America, iar unele pot fi configurate pentru alte benzi 433MHz, 2.4GHz etc .

In concluzie nu se poate emite fara licenta!

OK am inteles asta ca nu se poate emite pe 915Mhz.

Dar se poate shimba freventa pe 433Mhz.poti sa o faci?sau stii pe cineva cere poate sa o faca untr-un fel.

Eu miine vin in Buc .poate ne putem intilnii.

Id & e-mail goctav2000@yahoo.com

Vb mai pe seara.OK ?

 

 

Respect

Gabriel

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut, sper sa nu fie off-topic, am cumparat ieri niste bobine (100 buc.=2?), au 200/10 spire cu fir de aprox. 0,15mm. Aveau de toate tipurile, mai putin TOKO care se gasesc in majoritatea aparatelor. Pina merg la servici (duminica) sa masor inductanta v-as intreba daca aveti idee unde se folosesc, cum pot afla daca functioneaza pe la 18-20 MHz si, nu in ultimul rind, daca pretul vi se pare convenabil.Atasez citeva fotografii:

Posted Image

Posted Image Posted Image

Link spre comentariu

Pretul de 2 Euro/100buc. este penibil de mic, orice ar fi acolo...Problema e ca daca au una din infasurari cu 200 spire, este putin probabil sa mearga bine la frecventele mentionate, probabil sunt pentru frecvente joase.[aceeasi problema: am cumparat eu niste TOKO mai demult, am fost foarte incantat de achizitie, ca sa constat apoi ca erau de sute de microH...]goctav: VK200 sunt socuri de RF cu 3 spire bobinate prin miezuri cu forma dedicata, cu 6 orificii. Se gasesc si poate fi inlocuit si cu alte modele de socuri.

Link spre comentariu

Salut, sper sa nu fie off-topic, am cumparat ieri niste bobine (100 buc.=2?), au 200/10 spire cu fir de aprox. 0,15mm. Aveau de toate tipurile, mai putin TOKO care se gasesc in majoritatea aparatelor. Pina merg la servici (duminica) sa masor inductanta v-as intreba daca aveti idee unde se folosesc, cum pot afla daca functioneaza pe la 18-20 MHz si, nu in ultimul rind, daca pretul vi se pare convenabil.

Alvin, nu-ti face probleme daca acele bobinute sunt deja bobinate cu 200+10 spire si nu o sa le poti folosi asa de-a gata in 18-20 Mhz, deoarece, din cate vad eu in pozele tale, ai desfacut deja o bucata sa numeri spirele de acolo. Asta inseamna ca se pot modifica foarte usor dupa preferinte. Ceea ce ai tu acolo este o mina de aur pentru orice radioamator care construieste. Eu am cautat astfel de bobinute ca sa-mi fac unele circuite din aparatele mele si nu am gasit mai multe bucati de acelasi fel si cu aceleasi caracteristici ale miezului. Apoi pretul pe care l-ai dat pe ele este chiar jenant de mic! Tot ce trebuie sa faci este sa te uiti in schema pe care vrei sa o faci cu aceste bobine, la valoarea inductantei care este recomandata acolo, apoi sa bobinezi un numar de n spire (de preferat 10) pe una din carcasele desfacute si sa-i masori inductanta, dupa care modifici numarul de spire in conformitate cu rezultatul masuratorilor si a necesarului tau de acolo din schema. Vezi, de aceea e necesar ca in atelierul oricarui radioamator care vrea sa construiasca, sa existe o unealta care sa-i permita sa masoare bobini si condensatoare. Daca nu l-ai facut deja eu iti recomand sa-ti faci un LCmeter de aici:http://yo6pir.wordpress.com/proiecte/lxcx-meter/E simplu si merge OK cu precizie surprinzator de buna. Toate bune, Ovidiu.
Link spre comentariu

Salut, multumiri celor care mi-au raspuns, azi am masurat bobinele: cea de 10 spire are 2,6...8,3 microH iar cea de 200 spire 1...2 nH. Am masurat doua bobine si rezultatele au fost aproape identice, se pare ca bobinind 10-20-30 sp. si cu un condensator potrivit pot fi utilizate in unde scurte, nu?

Si tot din ciclul "totul la doi euro" astazi un afisaj LCD. Ce zici simnakovi, pot sa-l folosesc la LC-metrul tau?

 

Posted Image

Posted Image

 

O saptamina buna tuturor!

Link spre comentariu

Miezul trebuie sa aiba si proprietati intrinseci care sa-l faca apt pentru circuite de US.Altfel am lucra toti la 30 MHz cu toruri din surse de calculator defecte.L.E. Si ar da faliment Amidon, Coilcraft, Siemens, etc.

Link spre comentariu

Buna seara. Draga ALVIN, sa presupune ca toate bobinele sunt ptr. aceeiasi utilizare. JF sau JRF (50 - 200 KHz.) sau de RF (peste 500 KHz. ). Caci 200 de spire + 500 pF. se cam invarte in domeniul 100 - 200 KHz. Cel mai simplu de masurat este in functiune. Construiesti un oscilator cu o bobina originala de 10,7 MHz. masori frecventa si amplitudinea. Bobinezi pe miezul de testat 10 sp. de 0,1 mm, pui in paralel un cond. de 100 pF. si introduci in montaj bobina ta si vezi ce iese. Daca frecventa se apropie, si amplitudinea la fel, miezurile se pot folosii in RF, daca nu, NU. Spor la treaba. Mosu Tuti.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări