Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Papagali mioritici de youtube


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

11 minutes ago, merck said:

sau aici unde ai mai multe:

Înțelege că ai greșit.
Nu se salarizează studiile ci funcția ! Nu poți fi angajat și incadrat in grila de salarizare ca "inginer".
Nu-i nici legal.

Link spre comentariu

@merck datele de slarizare din link-urile respective sunt bazate pe chestionare (intrebari/raspunsuri) ale celor din bransa respectiva pana la urma fiecare companie decide cat vrea/poate sa plateasca un inginer in functie de cat de calificat e si de aportul la telurile companiei. Nu exisa schema fixa standardizata in domeniul privat In companiile mari exista grade de inginerie (grade levels) care sunt legate cu paguri de slarizare dar sunt diferite de la companie la companie (sunt interne ca sa creeze o scara pentru cei ce vor sa faca cariera in compania respectiva)

nu stiu daca e o idee foarte buna sa igori pe toti care nu sunt de acord cu tine exista riscul ca dupa o perioada sa ai dreptate in continuu.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Acum 3 ore, merck a spus:

platesti dupa grila de salarizare de inginer

Vad ca o luam in balarii, ca de obicei, la orice subiect. Merck are dreptate, doar ca s-a exprimat gresit. Exista grile de salarizare pentru orice, frizer, agronom, vidanjor, altfel cum ar face departajarea. Exprimarea corecta ar fi fost "platesti dupa grila de salarizare pentru  ingineri"

Link spre comentariu

@icar o fi existand local in Ro dar pot sa-ti zic cu siguranta 100% ca in IRL nu exista asa ceva, Sunt angajator de 17 ani in domeniul ingineriei (iar nevasta-mea care e asociata in firma e avocat si cu studii de contabilitate) deci as fi stiut daca ar fi existat. Dar probabil ca fiecare tara are regulile ei, daca spui tu ca exista probabil ca exista (pana la urma cine sunt eu sa te contrazic)

Singurele constrangeri legale (IRL) sunt salariul minim pe economie si varsta minima. Nu exista constrangeri legate de meserie sau calificari, nivelele sunt dictate de piata muncii.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
45 minutes ago, icar said:

Vad ca o luam in balarii, ca de obicei, la orice subiect ...
Merck are dreptate ...
"platesti dupa grila de salarizare pentru  ingineri"

Complet FALS !
Acesta este tabelul oficial (legal) pentru clasificare ocupațiilor din România.
Ca cineva să fie angajat, adică să fie încadrat undeva într-o grila de salarizare, trebuie să se regăseacă aici:
https://mmuncii.ro/j33/images/Documente/Munca/COR/ISCO_08_lista_alfabetica_ocupatii_16042024.pdf

Dacă tu sau @merck găsiți in tabelul de mai sus ocupația (meseria) de "inginer", vă rog să mă anunțați și pe mine.
Dacă nu , ... vedeți ce faceți cu "bălăriile".
 

Editat de cloudy
Link spre comentariu

@cloudy, chiar ieri am avut o discutie cu cineva referitor la profesie si ocupatie. Barfeam pe un parlamentare care si-a trecut la CV ocupatia de inginer! Ori, vorba lui Pristanda, foncția foncție (profesia), ocupatia, ocupatie! Profesia e data de pregatire, inginer,  ocupatia este sef de trust, de exemplu, e altceva. Noi avem nomencltor de ocupatii, nu de pregatire. Deci poti fi ca pregatire inginer, dar poti avea ocupatia de frizer, nu-i bai.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, roadrunner a spus:

@merck datele de slarizare din link-urile respective sunt bazate pe chestionare (intrebari/raspunsuri) ale celor din bransa respectiva pana la urma fiecare companie decide cat vrea/poate sa plateasca un inginer in functie de cat de calificat e si de aportul la telurile companiei. Nu exisa schema fixa standardizata in domeniul privat In companiile mari exista grade de inginerie (grade levels) care sunt legate cu paguri de slarizare dar sunt diferite de la companie la companie (sunt interne ca sa creeze o scara pentru cei ce vor sa faca cariera in compania respectiva)

Nu, alea sunt salarii la bugetari deci se cunosc exacte cifrele nu din chestionare. La noi in Romania unii chiar trebuie sa isi faca publica declaratia de avere deci se vede la zecimale cat a castigat intr-un an. Intamplator am verificat declaratia de avere a cuiva de la parchet si am gasit la salar scris: conform grilei de salarizare!!! Mie mi s-a parut o porcarie, ca doar de aia li se cere sa prezinte cifrele sa vada si lumea cat baga in buzunar. Daca nu dorea sa isi divulge venitul anual se putea duce sa lucreze la privat! 

Eu am pomenit de grila de salarizare pentru a putea explica ca este diferenta intre venitul unui inginer si venitul unui sofer de camion sau venitul unui angajat de la salubrizare si cred ca tot omul care se focuseaza pe ideea principala a inteles asta. 

Te intreb si eu pe tine: unde am pomenit eu de grila de salarizare in domeniul privat? Si la tine in IRL bugetarii au grila de salarizare!  

Acum 3 ore, roadrunner a spus:

nu stiu daca e o idee foarte buna sa igori pe toti care nu sunt de acord cu tine 

Cand vad ca unul nu are nimic de comentat cand pun grila de salarizare din domeniul sanatatii dar incepe sa comenteze la grila de salarizare pentru ingineri, deci nu despica firul in 4 ci in 14 ca are el nevoie sa imi spuna mie ca am gresit - asta este tipic romanilor, cred ca este bine sa nu-mi pierd timpul cu el. El in lumea lui, eu in lumea mea.

 

Acum 1 oră, roadrunner a spus:

@icar

si grila aia de salarizare care sustii ca exista in Ro cum e cu ea pana la urma exista sau nu exista? ca am ramas nedumerit.

RR

Site-urile din linkurile puse de mine, nu sunt fake-uri, ce scrie acolo este real! 

Editat de merck
Link spre comentariu
20 minutes ago, merck said:

Site-urile din linkurile puse de mine, nu sunt fake-uri, ce scrie acolo este real! 

Pentru că tot suntem pe un topic dedicat youtube, eu cred că cel mai bine este să citim și să credem documentele oficiale.
Eu am pus un link la Clasificarea Ocupaţiilor din România (COR) conform legii.
Ce mai invetează unii și postează pe diverse site-uri poate să fie sau nu adevărat.
Că doar am avut experiența pandemiei și cunoaștem câți "specialiști" s-au afirmata atunci pe internet.
Apropo, unde oare or fi acei "doctori" care tot postau atunci pe Youtube si Facebuci sfaturi pentru gospodine antivacciniste ?
De ce oare nu mai au nimic de zis in domeniul medical ? Sau nu au avut nimic in cap atunci decât banul obținut pe seama fraierilor ?
Adevărul este că cei care se uitau atunci în gura "medicilor" antivax sunt cam tot ăia care acum cred în Pământul Plat. 😀
 

Editat de cloudy
Link spre comentariu

Mai lasă-i @cloudy pe antivacciniști că există și o selecție naturală, uni îi zic karma, alții altfel, dar rezultatul același. Fiecare pasăre pe limba ei piere.

Deja s-a despicat firu-n paișpemii....de la ,,papagali mioritici,, ajunserăm hăt departe.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări