Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Carcasa DIY Homemade Alex Amplificator Clasa A

Evaluează acest subiect


alexy

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 22 ore, alexy a spus:

specificatii 47000uF/80V Mundorf M-Lytic HC ( High Current Power) aici https://www.soundlabsgroup.com.au/p/MU-MLYTIC-HC-47000uF-80V/47000uF+80V+DC+MLytic+High+Current+Capacitor

Lipseste curentul de riplu, asa ca folosirea unui asemenea condensator se face la plesneala. Daca-i asa de nemaipomenit de bun, de ce nu dau, simplu, cinstit si inginereste, setul complet de parametri.

Link spre comentariu
Acum 43 minute, franzm a spus:

Lipseste curentul de riplu, asa ca folosirea unui asemenea condensator se face la plesneala. Daca-i asa de nemaipomenit de bun, de ce nu dau, simplu, cinstit si inginereste, setul complet de parametri?

Dom'le de ce ii dai la temelie acum? Asteapta sa-i cumpere si apoi il lovesti! :57

Daca pana acum nu a pus schema amplificatorului, dar vrea sa puna conzi de 340 de euro dupa puntea redresoare am senzatia ca .... se vrea sa-i puna chelului tichie de margaritar. 

Link spre comentariu

Condensatorii respectivi fiind la 80V  nu sunt potriviti pt o clasa A, unde tensiunile de alimentare sunt mult mai mici.

Nu are nici un sens sa pui conzi la 80V la un amplificator alimentat la max. 35V intrucat preturile condensatorilor mari cresc repede odata cu tensiunea de lucru. 

Cred ca modelul respectiv de condensator a fost mentionat din alte motive.

In al doilea rand,  linkul este catre un site comercial si nu catre producator, Mundorf scrie in cataloage Iriplu la condensatorii sai. In acest caz este vorba de peste 20A.

 

Link spre comentariu
Acum 57 minute, Shambala a spus:

Mundorf scrie in cataloage Iriplu la condensatorii sai. In acest caz este vorba de peste 20A.

Mai exact 21,8 A la ala de 47 mF/80 V. Se pare ca datele se gasesc numai în catalog. Un datasheet normal n-am gasit. Dar e bine si asa. Multzam de indicatie.

1 oră în urmă, merck a spus:

Dom'le de ce ii dai la temelie acum? Asteapta sa-i cumpere si apoi il lovesti!

A zis ca pune altele, nu Mundorf.

Editat de franzm
Link spre comentariu
Acum 21 ore, DjLeco2021 a spus:

 

Fiind in conductie directa, permanenta, nu prea ai ce zgomot sa bagi, Asa pot sa zic si eu ca daca folosesti rezistente serie, bobinate, in spirele lor de poate "induce" cimpul electromagnetic de scapari al transformatorului de retea.

Asa nu se mai face electronica, ci se ramine la stadiul de "cum obtin perfectiunea snobistica".

 

Sint curios citi dintre noi, mai auzim peste 14-15000Hz, de ne lamentam atit ...  :)

 

Asta e "damblaua" mea pentru un Leco v2 mini, pe care il voi construi, cindva...

c+C+D+C+D+C+c.

 

M-am jucat si cu Scottky si cu redresoare normala si cu redresoare ultrarapida.

 

Cel mai mic zgomot pe iesire, in sarcina de 10A, evident si riplu cit mai mic, l-am obtinut cu redresoare HF cu Vfav cit mai mare, asa cum era si logic.

 

Un tranzistor in "multiplicator de capacitate", este un pic mai bun decit o dioda serie (practic cam asta e si in circuit).

 

20211019-121433.jpg

 

 

 

20211019-121451.jpg

 

 

Vă supun atenției un vechi proiect de-al meu de sursa tip CRDC și un etaj de detecție a suprasarcinilor ( neinvaziv , optim pentru pretențioși ) prin boxe  ,  cu ocazia lansării proiectului Q17 / Quad 405 de catre celebrul Tibi Vicol  . Proiectul  in discutie a fost refăcut integral de un vechi colaborator .

Nu analizăm restul schemei , eu aș fi montat direct un 555 în locul acelui  microcontroller și LM35 în locul NTC-urilor preferate în schemă de mai jos  ...

În comparație  cu soluția tehnică propusa de @Leco , in varianta mea grupul RDD este montat pe modul comun , nu pe bara de alimentare  de plus sau de minus ... are ca avantaj o mai buna gestionare a traseelor de încărcare / descărcare a condesatoarelor de filtrare ... restul avantajelor rămâne sa le  analizați D-voastră  .

Q17-SUPPLY-SCH.png

Q17-SUPPLY.png

Q17-SUPPLY2.png

Q17-SUPPLY-TOP - Copy.png

Editat de hpavictor
.
Link spre comentariu

Maxente, hobby-ul este hobby.

Ce nu stii este ca, ca muzica se poate asculta si psihologic.

Eu as fi mers pe o sursa stabilizata, cu maxim 30000uF per canal, 20000 inainte de stabilizare si 10000 dupa stabilizare si cu trafuri separate (dual monobloc). Cum  curentul este constant la o clasa A adevarata, as fi ales un maxim 3-4V cadere pe tranzistorii stabilizatori (Vce), iar avantajul ar fi fost major imbunatatit comparativ cu tone de uF, absolut useless in acest caz de clasa A de 30W.

Multi condensatori in paralel (valori mari de sute de mii de uF, sau chiar farazi), se folosesc pentru ripluri mari de curent, asa zisele "suturi", fiind extrem de necesara energia stocata in ei pentru momente de virfuri maxime de curent cerute.

Pot da exemplu condensatoarele de ordinul farazilor ce se monteaza inaintea amplificatoarelor auto de mare putere.

Situatie care in cazul unei clasa A, de 30W, nu va fi intilnita NICIODATA!

Dar, fiecare face cum crede de cuviinta.

Era mult mai usor per general, daca initiatorul topicului ar fi specificat din start, la ce tensiune va alimenta etajul final si curentul maxim consumat de acesta (in functie de schema/topologia abordata(e).

Am curaj sa fac pariu ca, consumul, nu va depasi 300W per canal, (in cel mai prost caz), caz in care, acele baterii de condensatoare sint absolut useless, comparativ cu o alimentare stabilizata cu hesterezis mic, "cadere pe elementul serie stabilizator" de maxim 5V (exigent) sau chiar 2-3V (uzual).

 

Daca s-au postat in topic aceste aspecte (etajul final se va alimenta la tensiunea de +/- XX Vcc si va consuma un curent de Y A) si nu am observat unde, imi cer scuze.

 

Normal, asa ar fi trebuit inceput subiectul, tinind cont de acesti parametrii, se puteau deduce din stat, cele necesare.


Spor la lucru!

 

 

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu
Acum 5 minute, alexy a spus:

etajul final se va alimenta la tensiunea de +/- 35 Vcc si va consuma un curent de 3 A, este vorba de amplificatorul hiraga 30 w

 

Deci rotunjit, 250W consum din alimentare simetrica.

Restul este can can.

Spor la treaba.

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu
Acum 3 ore, alexy a spus:

etajul final se va alimenta la tensiunea de +/- 35 Vcc si va consuma un curent de 3 A, este vorba de amplificatorul hiraga 30 w

3 A pentru fiecare canal? Sau 1,5 A/canal? La 3 A ma tem ca o sa sa supraîncalzeasca finalii (peste 100 W disipati per tranzistor).

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări