Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Carcasa DIY Homemade Alex Amplificator Clasa A

Evaluează acest subiect


alexy

Postări Recomandate

Filtrarea C-L-C la frecventa retelei nu-i decit scarpinat la urechea stinga cu mina dreapta.

Filtrarea C-L-C se face la frecvente ridicate de la minim citeva sute de Khz pina in radio frecventa unde rejectia activa este anevoioasa si in unele cazuri chiar imposibila. 

I fine, fiecare cu cucurile lui.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 26 minute, sesebe a spus:

Filtrarea C-L-C la frecventa retelei nu-i decit scarpinat la urechea stinga cu mina dreapta.

Filtrarea C-L-C se face la frecvente ridicate de la minim citeva sute de Khz pina in radio frecventa unde rejectia activa este anevoioasa si in unele cazuri chiar imposibila. 

I fine, fiecare cu cucurile lui.

Asta e perla anului!!!! O pun in rama!!!

Link spre comentariu
Acum 41 minute, Shambala a spus:

Nu este extrem de redusa ci dimpotriva, extrem de eficienta.  Faceti teste sau daca preferati, calcule.  CLC vs simplu C.

L-ul reduce mult si spitzurile de curent trase la incarcare de al doilea C si zgomotele de comutatie ale diodelor redresoare.

 

...cine stie...cunoaste. 

https://www.duncanamps.com/psud2/.....pentru cei care inca mai cred ca drosselele sunt...degeaba.

Link spre comentariu

Povesti din partea celor ce nu au făcut experimente și fasuratori cu redresarea sincron. 

Redresarea activa/sincrona nu reduce riplu deloc, doar reduce pierderile pe elementul redresor. De exemplu la un curent mediu redresat cu diode fiecare dioda va disipa 10A x0. 7V=7W iar un MOSfet cu RDS-on 7mohm va disipa 10A x 10A x 0.007ohm =0.7W deci de 10 ori mai puțin. 

Acesta este tot avantajul. 

 

@KISS calculează-mi te rog cit este reducerea riplului în cazul utilizării droselui amintit mai sus la 100hz (redresare bialternanta), în decibeli și și apoi discutam cit este de eficienta fata de o soluție activa.

Daca nu știi sa faci acest calcul mai bine taci din gura (tastatura) și consideri mai departe ca nu-i decit o perla ce am spus eu. 

Oricine știe sa facă aceste calcule va vedea la cine este perla. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 53 minute, KISS a spus:

 Si masuratori comparative, CLC vs CRC, sunt convins ca n-a facut niciodata, ca n-are cu ce. Daca ii pun o poza cu ce am acum, in momentul asta, pe masa, la reparat, sigur se ingalbeneste. 

Dar bre, ia zi tu ce aparatura ai nevoie sa masori comparativ CLC si CRC?

Tu vezi macar ce scrii? Sau scrii in somn?

Pai ma gigi, pt CLC vs CLC ce ai in simulator aia ai real, ce apar peste zgomote sunt chestii parazite care tin concret de implementarea in sine. Si alea nu le rezolva nici L-ul nici C-ul ci snubbere si alte traznai. IAr tratamentul se face punctual, intelegand sursa de zgomot careia ii dai in cap.

 

Ca nici mama Mundorfurilor, alea audiofile fara nici un fel de date de catalog (probabil s-ar face de ras) si nici mama bobinelor nu iti taie zbarnaieli de inalta frecventa pt ca au inductanta respectiv capacitate parazita si zgomotul trece prin ele ca prin branza.

Singurul rol il au in frecventa joasa.

 

Mai bine nu mai incepe cu aberatii dinastea ca te faci de ras.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, vily a spus:

O stimulare  atunci.  Sesebe este Sfântul Petru?:rade:

 

Nu ma cheamă Petru, iar de sfint nici atit, asta e clar. 

 

Filtrarea C-L-C este buna, își face treaba, dar e moft haudiofil mai ales pt folosirea la un amplificator tranzistorizat. Hai ca la tuburi sa zicem ca vrei sa păstrezi aerul de "vintage" dar la tranzistori chiar ca e moft haudiofil. Un multiplicator de capacitate are atenuare mai mare a riplului iar dacă îi pui și un amplificator care sa lucreze în sensul scăderii riplului prin modificarea comenzii tranzistorului ajungi lejer la atenuari de 40-60db. Dacă te străduiești puțin poți obține și 80 db. Cu o bobina de 19mH cu cit îl atenuezi? Cu 20 dB? Mai mult? 

Editat de sesebe
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări