Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Carcasa DIY Homemade Alex Amplificator Clasa A

Evaluează acest subiect


alexy

Postări Recomandate

Acum 7 minute, DjLeco2021 a spus:

Mie unul mi se pare extrem de aberanta alimentarea cu capacitati imense, pentru o clasa a de 20-30W.

 

 La o clasa A de 30W, nu ai "suturi mari" de curent, cum ai avea de ex la o clasa AB de 500W (doar ca exemplu, puterea).

Ce riplu ai la 1W din cei 30W in clasa A si ce riplu ai la 1W (sau hai poftim 10W) din cei 500W la clasa AB?

La clasa A fie ca asculti la 1W fie la 10W din cei 30W ai acelasi riplu. De aceea s-a ajuns la ideea: alimentare cu capacitati imense. 

Acum 11 minute, DjLeco2021 a spus:

Poti face si un alimentator bun de citeva sute de W cu multiplicator de capacitate.

Da, aici sunt si eu de aceeasi parere, dar unii audiofili stramba din nas la aceasta solutie. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1 oră în urmă, DjLeco2021 a spus:

Mie unul mi se pare extrem de aberanta alimentarea cu capacitati imense, pentru o clasa a de 20-30W.

Da, am vazut schema de clasa A de peste 150W care avea circa 100000uF filtraj per ramura (insumat/ramura), dar in niciun caz asemenea valori aberante. O sursa mai bine gindita, o consider mai uzuala decit anumite "anomalii". La o clasa A de 30W, nu ai "suturi mari" de curent, cum ai avea de ex la o clasa AB de 500W (doar ca exemplu, puterea).

 

Luind ca exemplu un randament sub 25%, sa zicem (arbitrar worst case scenario 10%), pentru un 30 W audio ai necesar de 300W power per canal.

 

la ce trebuie  jumatate de milion de uF pentru 300W?

 

Poti face si un alimentator bun de citeva sute de W cu multiplicator de capacitate. Sau chiar stabilizat pe fiiecare ramura de alimentare.

 

La un curent de 5A pe ramura si o cadere de 5Vce la tranzistorul stabilizator, ai 25W disipati pe elementul stabilizator, mult mai uaor de gestionat financiar disipatia a 25W decit "imbunatatirea" cu capacitati de jumate de farad (sau mai mari) pe ramura

 

Leco, total de acord cu tine, dar aici treaba e dincolo de abordarea tehnica, trebuie abordare psihologica.

Ca tehnic degeaba ii explici la om, omul zice ca da ba, dar in tranzistor sta bau bau, cat mai putini tranzistori ca aia sunt neliniar si strica sunetu, ca asa am citit eu pe nu stiu ce site audiofil care printre altele vindea si calburi de 5mii euro metru!

Daca aia aud diferente sigur aud si eu.

Nu pierde vremea sa cauti justificari tehnice in acest domeniu ca nu le vei gasi.

 

LAsi omu sa isi faca damblaua, nu zicea si Vio ca a primit sarcina sa faca sursa liniara pt router, in loc de aia in comutatie?

Pai ce sa mai zici la asa pretentii, executi ordinu si iei banu cand clientu o cere...

 

 

Acu tehnic, o singura chestie nu imi place la multiplicator de capacitate.

E ok pt curenti mici, dar pt etaju final cere ceva hardcoreala.

O data tranzistorii ar fi fain sa poata livra curent cat un condensator, deci automat pui mai multi.

Un condensator poate da spitzuri de peste 50A, ca sa faci asta cu tranzistori e nevoie de ceva bani si atentie tehnica.

Totodata mai bine reduci pana unde sa urce tensiunea in starea de "multiplicator de capacitate incarcat" (nu stiu cum sa o numesc) asa incat cand consumatorul suge curent, sursa sa nu pice chiar asa ca aia inseamna riplu care e si un pic neliniar la deschiderea trnazistorului.

PRactic faci un fel de sursa stabilizata pana la urma.

Multi tranzistori, margine mare de stabilizare inseamna si niste radiatoare si mai multa manopera.

Plus pana pui la punct una alta.

In final parca incepe sa fie mai simpla de executat treaba cu un morman de condensatori, acolo doar la legaturi trebuie sa fii atent.

 

Deci mai e si perspectiva asta. Deci tot nu e o solutie ca perfecta nici asta. Fiecare solutie are neajjunsurile ei pana la urma, dar in final si mie mi se par exagerate aceste valori, dar na, macar ai cu ce sa te lauzi, arata bine asa cand te uiti la ele, daca banii nu sunt o problema, de ce nu?

 

 

Acum 10 ore, KISS a spus:

E clar ca n-ai masurat vreodata comparativ doua filtre, CLC vs CRC. Si dupa cum te exprimi, folosind apelative gen ''gigi'', n-are rost sa-ti raspund la provocari.

Nu te mai da lovit cand tu ai aruncat primul piatra. 

Vrei respect? Ofera respect.

 

Tehnic am scris cum sta treaba, daca alegi sa ignori, n-am nimic impotriva, nu stau sa imi pierd vremea cu un ingamfat.

Link spre comentariu

Nu a fost nici o gresela de scriere,  asa erau amplificatoarele scoase de L'Audiophile. Au fost folositi cei mai mari condensatori disponibili comercial in acea vreme, si costau o gramada de bani.

Primii aparuti erau la 25V si lucrau la 24V asa ca imbatraneau repede; posesorii de amplificatoare si entuziastii diy cautau disperati sa cumpere altii noi (nu se gaseau, pana la urma au fost oferiti tot de mica firma producatoare a amplificatoarelor). Dupa cativa ani au aparut la 30V.  (Vorbim de sfarsitul anilor '60 si inceputul anilor '70)

END06246-17.jpg

Varianta de 20W folosea filtrare CRC cu 65mF-0,22ohm-220mF

IMG-20201213-WA0003.jpg

 

Nu am scris ca este bine sau este rau, am scris doar ce a fost.

Dupa parerea mea,  filtrul RCLC descris anterior este preferabil celui original.

Link spre comentariu
La 19.10.2021 la 10:12, Sharky a spus:

Alea fac zgomot de diode, nu-s audiofile.

Si nu prea vad rostul decat cand separi un etaj de un alt consumator e.g. in amplif cand separi semnalul mic de semnalul mare, de la alimentare.

Dar aici cand dai totul mai departe, multe nu rezolvi.

Parerea mea.

 

Fiind in conductie directa, permanenta, nu prea ai ce zgomot sa bagi, Asa pot sa zic si eu ca daca folosesti rezistente serie, bobinate, in spirele lor de poate "induce" cimpul electromagnetic de scapari al transformatorului de retea.

Asa nu se mai face electronica, ci se ramine la stadiul de "cum obtin perfectiunea snobistica".

 

Sint curios citi dintre noi, mai auzim peste 14-15000Hz, de ne lamentam atit ...  :)

 

Asta e "damblaua" mea pentru un Leco v2 mini, pe care il voi construi, cindva...

c+C+D+C+D+C+c.

 

M-am jucat si cu Scottky si cu redresoare normala si cu redresoare ultrarapida.

 

Cel mai mic zgomot pe iesire, in sarcina de 10A, evident si riplu cit mai mic, l-am obtinut cu redresoare HF cu Vfav cit mai mare, asa cum era si logic.

 

Un tranzistor in "multiplicator de capacitate", este un pic mai bun decit o dioda serie (practic cam asta e si in circuit).

 

 

 

 

Link spre comentariu

Sunt in conductie doar cand tensiunea de dinainte e mai mare cat cea de dupa.

Dar in general inainte pui condul anemic si dupa pui condul gras.

Si anemicu are riplu mai mare decat de dupa, iar ala de dupa prinde suturi scurte de curent.

La asta ma refer prin zgomot. Ca deschiderea e brusca asemanatoare cu redresarea cu simplu C.

 

Acu si asta doar are remedii, ca pui un L serie cu dioda si automat curentul nu mai variaza asa brusc.

Si un snubber peste, dar deja o dam in SF. Evident ca solutie se poate gasi la orice si daca e sa o dai in paranoia pana la urma ajungi sa asculti muzica doar intr-un bunker subteran alimentat din generatorul propriu aflat sa suprafata.

Nu te contrazic, doar spun ca eu la altceva ma refeream.

 

Tot audiofilie, dar mai bine zis, surso filie, si conzii nu ii insiri in linie, faci cumva ca fiecare cond sa aiba aceeasi lungime la traseu, ii pui cumva legati in diagonaal, cum legi caloriferul tur retur ca sa egalizezi impedantele, si doar capetele le decuplezi pe frecvente inalte. Si aia ii verific cu osciloscopul, tunezi snubberu ca sa dispara varfurile de inalta frecventa.

 

Adica doar asa poti spune ca ai zgomot cu adevarat redus, cand sa zicem ca toata partea de redresare si filtrare, ca test, nu o alimentezi din traf ci dintr-o sursa in comutatie chinezeasca si daca dupa acest filtraj mega baban obtii liniste, atunci chiar ca ai facut ceva smecher.

 

Altfel zici ca n-ai zgomot ca ai traf audiofil, diode audiofile, conzi mundorf, in schimb vecinu care e legat cu aceeasi faza cu tine se apuca de sudat fix cand tu te delectezi ascultand muzica audiofila in surdina....Si n-o sa fie fain sa ii auzi baraiturile prin boxa.

 

Aceeasi discutie se aplica si la legaturi electrice si evitarea buclei de masa.

Link spre comentariu
Acum 48 minute, Sharky a spus:

Sunt in conductie doar cand tensiunea de dinainte e mai mare cat cea de dupa.

Dar in general inainte pui condul anemic si dupa pui condul gras.

Si anemicu are riplu mai mare decat de dupa, iar ala de dupa prinde suturi scurte de curent.

La asta ma refer prin zgomot. Ca deschiderea e brusca asemanatoare cu redresarea cu simplu C.

 

Acu si asta doar are remedii, ca pui un L serie cu dioda si automat curentul nu mai variaza asa brusc.

Si un snubber peste, dar deja o dam in SF. Evident ca solutie se poate gasi la orice si daca e sa o dai in paranoia pana la urma ajungi sa asculti muzica doar intr-un bunker subteran alimentat din generatorul propriu aflat sa suprafata.

Nu te contrazic, doar spun ca eu la altceva ma refeream.

 

Tot audiofilie, dar mai bine zis, surso filie, si conzii nu ii insiri in linie, faci cumva ca fiecare cond sa aiba aceeasi lungime la traseu, ii pui cumva legati in diagonaal, cum legi caloriferul tur retur ca sa egalizezi impedantele, si doar capetele le decuplezi pe frecvente inalte. Si aia ii verific cu osciloscopul, tunezi snubberu ca sa dispara varfurile de inalta frecventa.

 

Adica doar asa poti spune ca ai zgomot cu adevarat redus, cand sa zicem ca toata partea de redresare si filtrare, ca test, nu o alimentezi din traf ci dintr-o sursa in comutatie chinezeasca si daca dupa acest filtraj mega baban obtii liniste, atunci chiar ca ai facut ceva smecher.

 

Altfel zici ca n-ai zgomot ca ai traf audiofil, diode audiofile, conzi mundorf, in schimb vecinu care e legat cu aceeasi faza cu tine se apuca de sudat fix cand tu te delectezi ascultand muzica audiofila in surdina....Si n-o sa fie fain sa ii auzi baraiturile prin boxa.

 

Aceeasi discutie se aplica si la legaturi electrice si evitarea buclei de masa.

 

N-am crezut si nu voi crede niciodata in audiofilia lui peshte, la "absurditati" ma refer, gen am cumparat cablu de alimentare de 5000 euro, cu stecher placat cu Rhodiu si cablu cu "electroni orientati", dar pina in priza din camera au AFY 2x1,5mm^2, d-ala direct zidit in perete sau chiar bransament din cupru FY2,5mm^2.

 

Cit timp urechile noastre sint de c@cat, prin constructie si definitie, nu ma complic la nebunii mai mari decit strictul necesar.

I-as sfatui pe cei care cred in SF-uri audiofile, ca simt ei ca s-a schimbat sunetul, cind au ridicat cablurile de boxe de la podea cu niste scinduri din bambus fierte in singele lui Kunta-Kinte, sa mearga sa-si faca o audiometrie.

Vor ramine uimiti, in sensul NEGATIV, asemeni cum am fost eu uimit ca, unul dintre colegii de forum, a fost la mine si l-am testat personal cu aceste casti (vezi pdf, varianta 250 ohmi, puse direct la iesirea generatorului tektronix), ca, coborind de la 25kHz, din 200Hz in 200Hz, (test facut blind, fara sa stie ce frecventa este in niciun moment al testului), mi-a zis, aiciacum aud cit e, ce frecventa. Erau fix 13200Hz.

Nu va spun cine este pentru ca apoi innebuneste forumul si mi se va reprosa ca sint rau-voit, omul fiind in strinsa legatura cu amplificatoare si inalta calitate (sa nu zic audiofilie).

 

Deci, acceptati-mi "compromisul" simplist, de a ma rezuma la chestii mai "umane".

Eu inca aud 15300Hz, curati, testat blind pe acelasi setup cu aceleasi casti.

 

Spor la lucru, tuturor!

DAT_DT770PRO_EN_A7.pdf

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu

Testele auditive, cele facute la institutii de profil (am fost supus la un test in cadrul unui interviu de angajare), se fac la anumite niveluri. Si eu aud tiuitul incarcatorului de telefon, dar doar cand sunt la 1m de el. Altfel spus, daca e suficient de tare, auzi destul de sus in frecventa.

Link spre comentariu

Pai de la sursa pana la sunet e cale lunga.

Cu amplificatoarele o poti pati ca printr o bucla de masa, o impedanta mare la fr mare plus ceva compensare insuficienta a buclei de reactie sa apara mici ciocuri.

 

Apar pe dreptunghiular ca mici oscilatii, apar in raspuns in frecventa ca varf.

Ok. Teoretic nu le aude nimeni ca nu suntem lilieci sa auzim la 50k.

Practic un impuls din muzica la fr joasa si amplitudine mare genereaza o mica oscilatie la 50k din cauza sursei/amplifului/buclei de masa care se combina cu alt impuls de fr mai inalta un pic care face la 50k dar un pic mai tarziu gen cateva ms.

Si din combinarea celor doua te trezesti ca apar niste artefacte fix in banda audio....

Iar cum scara e logaritmica, ai tu 2-3v in zona de bas, doar 100mV in inalte, dar combinate cu 10mV generati din mecanismul de mai sus te trezesti ca inaltele suna un pic altfel...

 

Asta ca sa nu zic ca la fel de bine fenomenul poate sa ia asa amploare incat amplificatorul sa sune extrem de prost, sau sa prinda si sa detecteze semnalul unui post radio AM.

 

Deci ciudatenii pot aparea si e bine sa te feresti de ele.

Dar ca deobicei problema o rezolvi de la radacina, gen traseu de masa corect, topologie corecta, compensare amplif si filtrare corecta si asa mai departe.

 

Apoi te bagi la tunning gen hai sa umflu conzii sa vedem ce iese.

Adica un exemplu clar e ca de ai bucla de masa in amplif si mai iei si masa de semnal fix intre conzi in general constati ca pe masura ce cresti conzii mai a dracului creste zgomotul.

Iar un amplif cu cablaj corect si reactie negativa si cu 100u rade de tine...parca sa iti faca in ciuda.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări