Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare punte RLC


djlove

Postări Recomandate

Salutare 

Mi-am dat seama ca am nevoie de un astfel de aparat acasa. Masurare condesatori capacitate si ESR, masurare bobine construite pt SMPS etc... Am o gramada de condensatori recuperati si vreau ca atunci cand ii folosesc sa stiu ca sunt ok, nu mai zic de bobine ca nu am cum sa imi dau seama de valorile ce imi ies....

Voi ce aparat aveti, ce ati recomanda?

Am vazut la TME mai multe modele si nu stiu care ar fi cel mai ok.... ca buget sa zicem 1000lei plus-minus

 

Prima varianta ar fi asta:

https://www.tme.eu/ro/details/lcr-914/contoare-lcr/gw-instek/

Dar ma cam incurca frecventa de masurare care e doar pana la 1kHz, ar fi varianta LCR-916 (100kHz) care pare sa indeplineasca tot ce vreau eu, dar si pretul e pe masura....

Ma mai uitam pe la Axiomet, dar nu am gasit una care sa aiba si ESR....

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@djlove

Nu stau acum sa caut datasheturi la punti RLC dar ca un sfat general valabil, indiferent de producator si alti parametri, o punte RLC se merita achizitionata DOAR DACA:

- are conexiune Kelvin (link Wiki) pt masura, adica masurare cu 4 terminale/probe,

- permite masurarea la mai multe frecvente alese de utilizator, preferabil in mod continu nu doar 2-3-10 frecvente standard.

Orice alt tip de punte RLC reprezinta bani aruncati si nu merita atentia.

Cel mai probabil in banii astia nu vei gasi o punte RLC adevarata ci numai jucarii.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Si eu am si folosesc DER DE-5000 si sunt multumit de ea. Si da , masoara in conexiune Kelvin doar ca firele cu care vine sunt extrem de scurte. Pentru o folosire optima este necesar un upgrade la terminalele de masura.

@sesebe

 

Referitor la frecventele de masura ... nici macar Keysight U1733C nu face ce vrei tu si costa peste 2000 RON. Variatia frecventei in mod continu se gaseste doar la aparate de laborator nu si la cele portabile( eu nu am vazut ). Iar pretul este pe masura. Nu cred ca e chiar asha cu banii aruncati... E mai bine sa masori cu un ESR facut cu PIC ca majoritatea userilor ? Eu zic ca nu...

Link spre comentariu

Dacă voi avea vreodată timp, am sa fac ceva de genul acela dar doar ca proiect comercial, adică nu va fi o schema publica. 

Am zis ca măsoare în citeva puncte (citeva frecvente) alese de utilizator. Variatia continua era un "best of" nu o cerinta obligatorie. 

Obligatoriu este sa folosească conexiune Kelvin. 

Cind îți petreci mai tot timpul în laborator ajungi sa vrei sa lucrezi doar cu echipamente de laborator. Pt măsurarea ESR-ului în cazul depanarii nici măcar nu ai nevoie de punte R-L-C. În cazul depanarii te interesează sa filtreze bine (99% din cazuri) iar asta verifici ușor cu un osciloscop. La ultimul tevelizor reparat, inafara de 3-4 condesatori din sursa pe care i-am schimbat cu ochii închiși fără ca măcar să-i masor, la restul zecilor de condesatori de pe placa am verificat doar cu osciloscopul eficienta filtrarii și doar unul l-am schimbat cu unul de valoare mai mare pt a reduce zgomotul. Cit timp condesatorii filtrează eficient nu ai nevoie sa te atingi de ei. Sint ani buni decid doar asa depaneaz. 

Link spre comentariu

App de punti de masura RLC... am si eu cateva bucati si chiar am construit una dupa un proiect al lui Steve Bench, o punte Owen.

Am asa:

-U1731C Agilent

-TF2700 Marconi

-E316 Meratronik, 2 buc

-Wayne Kerr B424N

-Wayne Kerr B521

-Tesla BM507

-Tesla BM538

-inca cateva rusesti, nu mai stiu cum le cheama

Depinde ce vrei sa masori cu puntile astea. Pe mine m-a interesat sa masor inductivitatea bobinelor cu miez de fier, cu sau fara curent de premagnetizare, motiv pentru care am construit Owen_ul ala. Masuratorile in gol la bobinele cu miez de fier (trafuri, drossele) nu prea bat cu cele in sarcina nominala. Daca faci depanare sau constructii diy e suficient un RLC metru portabil care arata ESR, Q si tangenta unghiului de pierderi. Functie de buget e si precizia masuratorilor.

@sesebe, ma indoiesc ca o sa construiesti ceva mai bun ca Wayne Kerr.. sau HP4192 sau 4815.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, djvas a spus:

Si eu am si folosesc DER DE-5000 si sunt multumit de ea. Si da , masoara in conexiune Kelvin doar ca firele cu care vine sunt extrem de scurte. Pentru o folosire optima este necesar un upgrade la terminalele de masura.

@sesebe

 

Referitor la frecventele de masura ... nici macar Keysight U1733C nu face ce vrei tu si costa peste 2000 RON. Variatia frecventei in mod continu se gaseste doar la aparate de laborator nu si la cele portabile( eu nu am vazut ). Iar pretul este pe masura. Nu cred ca e chiar asha cu banii aruncati... E mai bine sa masori cu un ESR facut cu PIC ca majoritatea userilor ? Eu zic ca nu...

  draga, eu am masurat inductante si capacitati cu LC-metrul cu PIC iar inbdicatiile au fost extrem de apropiate de valorile inscriptionate pe ele! Si la fel de apropiate de indicatiile unei punti profesionale care la vremea ei a costat cit o dacie noua! personal consider ca pentru cine nu face cercetare fundamentala, nu cauta bosoni sau alte particule subatomice, aparatul este ultrasuficient.

Link spre comentariu

@djvas există o chinezărie portabila ce zice că poate măsura între 100Hz - 100kHz ajustabil cu pas de 1Hz și nivelul semnalului de măsură de la 0.1 - 0.7Vrms tot ajustabil.

In lipsă de altceva e foarte bun și ceva DIY, chiar dacă e cu "PIC".

 

@djlovevezi și P2170 PEAKTECH sau Voltcraft LCR-300. Totuși zic că pentru inceput să încerci și ceva DIY sau kit China. Personal folosesc și sunt foarte mulțumit de aparatul miron63 (depanări ocazionale) și

L, C, ESR-metru unguresc.

 

@Marele Savant ciudată exprimarea asta cu "dragă", mereu când o citesc îmi amintesc de o expresie a unui ... nu am voie să aducă în discuție persoana că cică e politică.

Editat de Stefan
Link spre comentariu

Daca masori doar capacitati de ordinul picofarazilor, poti folosi cu succes un aparat cu PIC. Dar la electroliticii de tensiuni mari 350VDC-500VDC este inutil datorita tensiunii de test foarte mici. Un Heathkit IT11 capacitor checker, da clasa la toate jucariile astea cu baterii. Poate formata electrolitici si testa curentul de fuga la tensiuni de pana la 600VDC.

Link spre comentariu

Recent am vazut asa ceva pe bangood (asta se afla si intr-un depozit din Spania deci o iei direct din UE) insa e 330$. Acelasi model la 250$ este limitat la 20puncte de masura intre 100hz si 100khz.

Pt. pasionatii de amc-uri Elektor dezvoltase acum 6-7 ani o punte care se lauda cu 500 ppm error sau ceva de genul, vad ca deja au venit si cu un upgrade la ea: 

 

 

Din comentarii spuneau ca tot kitul o sa coste cateva sute de "iepuroi".

Link spre comentariu
Acum 7 ore, djlove a spus:

 

@der_doktor U1731C Agilent vad ca masoara cu 2 borne crocodil, cum se descurca? Ca mai sus un coleg spunea ca daca nu are borne Kelvin nu are rost sa il cumperi

U1731C asta l-am luat cand au aparut, vreo 650 Euro am dat pe el. Masoara bine, are 4 digiti dupa virgula, stie inclusiv de impedantze. Are trei domenii de frecvente de masura, 100Hz, 120Hz si 1KHz. Asta cu bornele Kelvin e relativa, degeaba are un aparat posibilitatea de masura pe 4 fire daca montajul (placa) in sine e no_name. Nu poti compara o chinezarie cu firme care au experiente de 50-100 de ani in domeniu. Daca nu ai nevoie de multa precizie poti folosi supermultitester_ul ala sau montajele cu PIC.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări