Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare punte RLC


djlove

Postări Recomandate

Chestia cu placa care este chinezărie este relativa. Știu și chinezii sa facă lucruri bune dar alea costa și la ei. Iar conexiunea kelving este obligatorie dacă vrei sa faci măsurători corecte la frecvente mai mari de citeva sute de Hz sau vrei sa masori ESR-uri mai mici de 1ohm. Rezistente de 10-20 mohm nu măsuram corect nici macar cu 34410 în conexiune kelving. Pt astfel de măsurători a trebuit folosit un aparat ce face măsurătoarea la curenți mult mai mari (chiar și peste 1A), binenteles în conexiune kerving. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 14 minute, djvas a spus:

@der_doktor ai cumva si DER ee-5000 ?  Eram curios de o comparatie cu u1731.  

Nu am, asta e singurul RLCZ portabil pe care il am, restul sunt stationare si vechituri, nu stiu de ESR. Oricum, eu unul, schimb toti electroliticii. Restul puntilor le-am luat pentru masurarea bobinelor cu miez de fier, drossele, trafuri.

Link spre comentariu

Pana la urma am comandat un Hantek, modelul 1832C, astept sa imi ajunga....

Suma platita e una mica, in jur de 500lei, nu are cabluri kelvin in kit dar suporta masuratori de acest tip si o sa ii confectionez eu cablurile...

Acelasi aparat rebranduit se gaseste si la Farnell, aceastea ar fi specificatiile:

 https://ro.farnell.com/multicomp-pro/mp700433/mini-handheld-lcr-meter-40khz/dp/3406824?gclid=EAIaIQobChMIzIKPhvim7AIVAqWyCh0TKw7bEAYYAiABEgIZkPD_BwE&gross_price=true&mckv=iI6IXTCU_dc|pcrid|445379574462|&CMP=KNC-GRO-GEN-SHOPPING

 

Editat de djlove
Link spre comentariu
Acum 9 minute, djlove a spus:

Pana la urma am comandat un Hantek, modelul 1832C, astept sa imi ajunga....

Suma platita e una mica, in jur de 500lei, nu are cabluri kelvin in kit dar suporta masuratori de acest tip si o sa ii confectionez eu cablurile...

M-ai facut curios. Cum faci conexiunea kelvin la aparatul ala? Care sunt bornele de curent si care sunt cele de tensiune?

Link spre comentariu

Tablele/buzele alea de tabla de la fiecare borna (intre care intra pinii componentelor) sunt "bornele" de curent si tesiune, scrie si pe punte. Teoretic la astfel de jucarii adaptorul cu cabluri e ca un pcb dublu strat (poate cu substrat ceramic) care intra intre tablele alea si pleaca cu coax pana la crocodili.

Link spre comentariu
Acum 19 minute, d2134 a spus:

M-ai facut curios. Cum faci conexiunea kelvin la aparatul ala? Care sunt bornele de curent si care sunt cele de tensiune?

 

Scrie clar pe fata aparatului care cum sunt.....

Si uite exact asa fac sondele:

Am comandat de pe ebay un set care au mufe BNC la capete cu 10 dolari , cablajul adaptor il comand la JLC si carcasa o printez pe imprimanta 3D, e super simplu...

 

 

Editat de djlove
Link spre comentariu
Acum 3 ore, Mitica M. a spus:

Tablele/buzele alea de tabla de la fiecare borna (intre care intra pinii componentelor) sunt "bornele" de curent si tesiune, scrie si pe punte. Teoretic la astfel de jucarii adaptorul cu cabluri e ca un pcb dublu strat (poate cu substrat ceramic) care intra intre tablele alea si pleaca cu coax pana la crocodili.

 

Nu scrie nicaieri in manual ca ar utiliza conexiune Kelvin.

Daca ar utiliza conexiune Kelvin sigur ar scrie pe undeva pt ca este o chestie importanta si relativ scump de implementat, deci in concluzie parerea mea este ca nu utilizeaza conexiune Kelvin.

 

Din manual: "Input Terminals/Sockets 3 terminals and 5 component sockets"

 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 50 minute, sesebe a spus:

 

Nu scrie nicaieri in manual ca ar utiliza conexiune Kelving.

Daca ar utiliza conexiune Kelving sigur ar scrie pe undeva pt ca este o chestie importanta si relativ scump de implementat, deci in concluzie parerea mea este ca nu utilizeaza conexiune Kelving.

 

Din manual: "Input Terminals/Sockets 3 terminals and 5 component sockets"

 

 In descriere scrie asta. 

"Test end configuration: 3 end, 5 end"

"3 end" este folosind mufele banana de jos

"5 end" este folosind conexiunea cu placute de sus. 

In pozele cu PCB-ul aparatului se vede ca  placutele alea de contact sunt cu trasee separate(cea de sus de cea de jos). Nu erau degeaba notate diferit "Hpot, Hcur...."

 

Eu asta am dedus...

Editat de djlove
Link spre comentariu

Scrie în ”Operating Instructions” de pe link-ul de la Farnell :

 

"The three-terminal test port of the instrument uses the standard rubber jack, therefore the inexpensive rubber plug- alligator clip can be used as the test line. It is very convenient to apply the extended test, but the drawback is low testing accuracy. To improve the accuracy of the test line when using the extension line, the LCR is also equipped with the five-terminal test notch for dedicated test fixture. It renders possible the complete four-terminal measurement of the extension line to ensure the high testing accuracy."

Link spre comentariu

Am descarcat PDF-ul mare si intradevar scrie ca face masuratoare in 4 borne (Kelvin).

Posibil sa ma fi inselat legat de acest aspect.

Astept pareri legate de utilizare, precizie si fiabilitate. Poate vorbesc cu mosul sa-mi aduca si mie una. La puntea pe care o am acum nu pot alege frecventa pe care sa o foloseasca la masuratoare si nici nu face masuratoare in 4 borne. E si veche de-acum, peste 15 ani.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Da asta am vazut si eu pe pagina Farnell ca sta scris: "3 terminal/5 terminal switch test lead". Chiar sa minta si Farnell?

Daca dati click pe Operating instructions EN scrie la pagina 7: "To improve the accuracy of the test line when using the extension line, the LCR is also equipped with the five-terminal test notch for dedicated test fixture. It renders possible the complete four-terminal measurement of the extension line to ensure the high
testing accuracy" ... insotit si de o poza cu explicatia acelor tablii... oricum e scris si pe panoul frontal al aparatului ce semnificatie are fiecare.

Probabil unor useri daca nu e Agilent sau Fluke le mai da cu virgula....si batrana e0711 avea asa ceva. Oricum ca bani e similara cu DER DEE5000.

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări