Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

OLD stuff...

Evaluează acest subiect


okean

Postări Recomandate

Aici nu e vorba de valoare, chiar daca sunt pastrate ca in capsula timpului de 50 ani. Era vorba de cine si daca se ocupa cu colectii de timbre careva, nu daca are timbre originale in colectii de mii de euro. Se trezesc unii sa vorbeasca, fara sa stie de ce.

Link spre comentariu
Acum 20 ore, roadrunner a spus:

in anii 90 cand faceam Cobre aveam niste Z80 facute de rusi care aveau pinii la 2.5mm in loc de 0.100in si cand le lipeai pinii de la capete se indoiau spre centrul capsulei, arata ca pixu'.

 

Toate erau in standard metric cu rastrul de 2,5mm la rusi doar ca se vedea la alea mari cu 20 de pini pe o parte.

Cind le lipeai trebuia sa departezi pinii dinspre capat, diferenta era de 1mm la 20 de pini...

Mai trist a fost cind la Conect au inceput sa scoata conectori in ambele standarde, imperial pentru noi si metric pentru export URSS, problema a fost cind am primit echipamente cu mama intr-un standard si tata in celalalt...

 

Link spre comentariu
Acum 10 minute, doru3160 a spus:

Aici nu e vorba de valoare, chiar daca sunt pastrate ca in capsula timpului de 50 ani. Era vorba de cine si daca se ocupa cu colectii de timbre careva, nu daca are timbre originale in colectii de mii de euro. Se trezesc unii sa vorbeasca, fara sa stie de ce.

Valoarea timbrelor consta in munca celui care le-a adunat...fie ele si "falsuri".

Link spre comentariu

Mda, la nivel de copil de cl a VIII a, nu ma gandesc ca am avut asa noroc porcesc sa gasesc in plicurile filatelice asa ceva. Nu le-am aruncat nu pt ca ma gandesc ca sunt o valoare, nici nu m-am gandit sa le evaluez, ci pt ca nu ma indur sa le arunc cand stiu cat ma munceam sa adun si sa completez seriile sau umblam dupa colita. Oricum, unii experti deja s-au pronuntat ca sunt falsuri, ca sa fie clar.

Link spre comentariu

Nici atunci. Nu pot ajunge la valori de piata comparabile cu timbre de valoare, de asta am gasit total neavenit comentariul ca sunt falsuri. Or fi si falsuri, dar asta merita mentionat intr-un anunt de vanzare. Aici era doar o discutie despre...colectii.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări