Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

5G


alcon

Postări Recomandate

 A trecut de multisor vremea in care China era doar fabrica lumii cu mana de lucru ieftina, avansul tehnologic propriu(vedeti acest 5G sau brandurile de top Huawei/Xiaomi) deja face ca restul lumii sa se plieze pe standardele lor, nu invers. Concentrarea tehnologica uriasa din Provincia Guangzhou(in principal Shenzen) este cea care da tonul la nivel mondial, nu invers, nu prea are cine sa mai plece din China, chinezii se pot lipsi foarte usor de Apple/Samsung si alte branduri obosite, avand propriile branduri aflate pe val.

Link spre comentariu

Chinezii se comporta normal pentru nivelul lor, noi ceilalti ne-am prostit. Romania nu mai poate sa produca metalele pe care le producea de milenii. Exploatam minereu de cupru, iar concentratul il exportam in China.

In anii '70 noi eram subdezvoltatii, iar chinezii ne-au dat gratis (din motive politice) tehnologie moderna: linii de fabricatie si licente pentru componente electronice profesionale (rezistente cu pelicula metalica, condensatoare multistrat, condensatoare cu tantal) si linii de fabricatie la cheie pentru echipament militar. Pentru cele din urma au venit chiar ei si le-au montat, au adus pana si echipamentul de lucru necesar (din piele naturala). Am cunoscut chinezi. Erau priceputi, harnici, veseli si cam betivi.

Link spre comentariu

Prin 77 a fost o delegatie de chinezi in vizita la IPTraian Vuia Timisoara.

A fost ceva expozitie cu realizarile studentilor in care am prezentat si eu un transceiver.

Chinezii au fost interesati de ce sa facea si de cei care aveau ceva realizari practice.

Ne`au prezentat si compnente chinezesti, tranzistori, diode, conectoare...

Mai tin minte ca tranzistorii lor de putere aveau ceva capsula rotunda, gen P4, prindere pe radiator cu flansa peste gulerul capsulei...

N`am fost deloc entuziasmati de componentele lor, erau sub ce facea IPRS-ul, conectorii insa erau top.

Transceiverul meu era cu sursa separata si am primit cadou 2 perechi de conectoare, gen militar, etanse, de curent mediu dar pentru 2500Vdc!

Din pacate nu le mai am, un set a plecat cu transceiverul, celalalt la un amic ce a facut ceva asemanator.

Din ce am vazut noi prin anii 77 nu dadea gaura`n cer tehnologia lor.

La fel, am avut in armata echivalentul chinezesc al lui GU50 si ala era sub cel rusesc.

Link spre comentariu
Acum 30 minute, okean a spus:

Alt exemplu - MAVO 35 -

Stii ce ma mira? Nu ca MAVO nu e de conceptie romaneasca, ci ca nu s-a pastrat macar un exemplar din cele chinezesti sau nemtesti cum spune in adresa aia, sa vada si ochiul nostru ceva frumos.Ma gandesc ca asa cum la noi sunt destui care aduna, tot asa au si ei exemplare ahtiate dupa smelturi vechi. Nu i-am vazut, dar asta nu inseamna ca nu exista.

Link spre comentariu

Din punctul meu de vedere MAVO 35 n`a fost un aparat rau insa avea citeva probleme strict din punctul meu de vedere:

  era greu si se preta la mai mult la munca din laborator.

  deja in anii aparitiei lui in laboratoare foloseam multimetre electronice, poloneze si unguresti, aparatul fiind deja depasit, probabil de aia ni l`au si dat chinezii.

  in deplasari foloseam aparatele proprii, rusesti, mai putin precise dar mai rezistente si mai portabile.

Prin urmare pentru noi, ca formatie, impactul a fost minim, oricum fiecare lucra cu aparatul lui.

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Pai nici n-a avut pretentia de portabil la dimensiunile si greutatea avuta. La locul de munca te mai puteai deplasa dintr-o parte in alta pe distante mici, dar pe teren nu era prea indicat. Eram curios sa vad varianta prima, aia nemteasca, pt ca aia chinezeasca parca am vazut-o pe undeva in poze pe net. Era identica cu al nostru doar ca scria in chineza. Aia nemteasca posibil sa fi avut alta configuratie, tinand cont ca venea de prin anii 60 sau chiar mai devreme. Inainte de MAVO 35 am prins DU20. Asta nici atat nu se preta la teren, era pe fir de torsiune.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări