Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

5G


alcon

Postări Recomandate

Acum 3 ore, ratza a spus:

Moaca se identifică real-time de cel puţin 10 ani.

 

Nu ma pricep, dar parca ideea era sa se identifice cel putin 500 de moace simultan in timp real, pieta, adunari, garii , aeropoarte, etc

Link spre comentariu

 N-ati vazut documentarul cu batalia gigantilor,adica SUA-CHINA,privind inteligenta artificiala aplicata? Cam tot ce vedeam noi prin SF-uri incepe sa se aplice bucatica  cu bucatica...Si in spate,ceva de horror,robotii...In conditiile in care lumea se indreapta spre 10 miliarde!

 Am vazut si-o secventa cu un cercetator neamt.Tare.Zicea ca fac programele de inteligenta artificiala ca sa invete computeru analizand situatii dupa situatii.Apoi se trezesc ca au un soi de "gandire",neimplantat de om,inexplicabil!

  Vom ajunge la povestile din filme cu suprematia robotilor?Parca si Hawkins avea niscai temeri in privinta asta?

Link spre comentariu

Voi n-ati vazut reclama aia Vodafone, cu softul care utilizeaza putere de calcul noaptea cat timp mobilul sta la incarcat? Se presupune ca puterea de calcul va fi utilizata pentru calculul impus de lupta impotriva Covid. Pe mine m-a amuzat, si citind comentariile de pe Fb, ma mira cat de putini au inteles de fapt despre ce este vorba, si cat de multi n-au inteles nici o pl...

Va imaginati in viitor ce inseamna o "retea neuronala" constituita din 5 miliarde de terminale octacore de 3.5GHz? Asta fara sa punem la socoteala ceasuri smart, tablete, automobile smart, closete smart, etc. Retelele wireless de mare viteza reprezinta un urmator si firesc pas... si lucrurile nu se vor opri aici. Cine crede ca se va renunta la 5G este de-a dreptul naiv. Imbecilii presupun ca e vorba de cum se vad la ei serialele de pe Netflix la metrou. Asta e limita lor in gandire.

 

In alta ordine de idei, daca dincolo de nivel declarativ, practic, a inchide o retea absoluta si totala constituita din toate terminalele mobile si fixe de pe intreaga planeta, ar gasi leacul impotriva cancerului, in toate formele lui, ati fi de acord? Sau stabilitatea financiara a lumii. Eradicarea foametei.... sau ce vreti voi...

Ce este funny este cum oameni care au 75 ani, care mai au 3 basini si dau coltul, lupta aprig impotriva unor lucruri pe care nu le inteleg absolut deloc. Si cum am ajuns sa ne opunem vehement oricarei forme de constiinta colectiva... omul este un animal foarte dubios.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 2 ore, nomikos a spus:

ce inseamna o "retea neuronala" constituita din 5 miliarde de terminale octacore de 3.5GHz? 

 

Ma indoiesc ca asteapta 5G-ul pentru a folosi mobilele din lume pentru aplicatii gen data mining. Daca tot e sa le puna la lucru noaptea, cand nu sunt utilizate, atunci mobilele sunt in locuinte si au acces la wifi, cu o banda comparabila cu 5G sau chiar mai buna.

 

Cristian Presura o tot da inainte cu radiatiile ionizante, de parca ar fi singurele radiatii care pot cauza cancer, din cate stiu, unele tipuri de cancer, cum este cel de glanda salivara, a fost corelat cu expunerea la unde de radiofrecventa (evident neionizante). Nu a fost declarat ca si factor cancerigen deoarece sunt o multime de situatii in care undele RF nu au determinat aparitia cancerului dar asta nu inseamna ca nu au nicio contributie.

Depinde de durata de expunere, nivel de putere, intensitate camp electric, lungime de unda, ADN subiect uman, rezistenta sistem imunitar etc. Nici fumatul nu te omoara garantat, doar iti creste sansele.

Parerea mea e ca Dl. Presura incaseaza un comision gras doar pentru a convinge masele ca 5G e ok.

Este ignorat efectul expunerii la radiatia respectiva pe termen lung asupra sistemului nervos, psihicului, sistemului endocrin si sistemului imunitar.

In teorie orice unda electromagnetica poate induce in corpul uman voltaje de ordinul microvoltilor care interfereaza cu impulsurile nervoase. 

Cum se explica durerea de cap atunci cand se lucreaza in preajma antenelor 2,3,4G?

Daca pe termen lung expunerea la puteri RF semnificative afecteaza imunitatea atunci va fi un risc mai ridicat de a dezvolta cancer.

 

 

Link spre comentariu

Corect :85

 

Zau asa, pretindem ca suntem electronisti cu mai mult de un neuron per purtator, si totusi credem in idioteniile alea promovate pe facebook?

La multimea de papa lapte de pe facebook ma astept sa creada si ca luna e de fapt soarele ziua, dar sa fii electronist si sa crezi in povesti de adormit copiii, mi se pare penibil.

 

Link spre comentariu

 Si ziceti ca numai pe facebuci sunt idiotienii?Pai asta scoasa de Rambo,seful Axei New York-Londra-Bucuresti,cu injectiile cu inalbitor pentru lichidarea coronavirus!!!Cum suna?Si mai vorbeau unii de fake news din spatiul rusesc.Alea care recomandau tot felul de surogate sau leacuri babesti anti virus...Rambo,cu chestia asta,le da clasa!

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Marian a spus:

Corect :85

 

Zau asa, pretindem ca suntem electronisti cu mai mult de un neuron per purtator, si totusi credem in idioteniile alea promovate pe facebook?

La multimea de papa lapte de pe facebook ma astept sa creada si ca luna e de fapt soarele ziua, dar sa fii electronist si sa crezi in povesti de adormit copiii, mi se pare penibil.

 

Nu înțeleg mai exact la ce te referi?

Presupun că tu ca electronist ai auzit de noțiuni precum computer cluster sau render farm. 

Poți face un exercițiu imaginar... respectiv cam care crezi că este puterea de calcul specifică unei rețele constituită din toate smartphone-urile din România?

Știi vorba aia; "Nu vedem pădurea de copaci..."

Link spre comentariu

Dupa mine e tzeapa de intra fara sa stiu.

Daca e telefonul meu nu il incalzesc si sa il pun la treaba sa calculele ceva algoritm care nu ma intere si cand am nevoie sa n-am baterie.

 

Exista demult grid computing, de cel putin 20 ani. Seti si tot felul de algoritmi care ii poti pune sa ruelze ca screensaver pe PC personal, dar nu se inghesuie nici dracu.

 

MArian se referea la cancere.

Link spre comentariu

Tu mie sa imi spui cine le va folosi, in ce scop si sub ce control? Fisiunea si fuziunea sunt niste descoperiri colosale, dar un nebun din coreea le foloseste pt distrugere in timp ce poporul ii moare de foame. Se cheama ca nu le vad pt ce sunt daca arat frauda cu degetul?

Ca daca vreunu imi pune mobilul sa mineze bitcoin, aia e tzeapa!

Editat de Sharky
Link spre comentariu
1 hour ago, BRANCA said:

Pai asta scoasa de Rambo,seful Axei New York-Londra-Bucuresti,cu injectiile cu inalbitor pentru lichidarea coronavirus!!!

Caricatura aia nu-i sef pe bune nici la el in tara, daramite prin alte parti.

Americanii au ceea ce au votat, sunt prin urmare masochisti, altfel nu-mi explic. 

Asa ca iti dai seama ca nu citesc niciodats stiri cu declaratii de-ale acelui individ, si bine fac, ca uite exemplu de cretinism la el.

 

47 minutes ago, nomikos said:

Nu înțeleg mai exact la ce te referi?

Cineva scria mai sus un pomelnic legat de 5G, topicul are acelasi nume.

La asta m-am referit.

Scuze ca n-am specificat.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări