Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce credeți, ne apără NATO de....


Postări Recomandate

Referitor la un post anterior, in singapore  , serviciul militar e obligatoriu (barbati si femei , ca in israel) ,isi apara singuri tara, au o gramada de fiare, inclusiv leoparzi pentru aparare...

Referitor la un alt post, sud coreenii nu au avut nevoie de nuieluse sau alte mijloace de convingere , pentru a sta la cozi la banci, pentru a dona bani,valori,etc., pentru a-si salva tara, in timpul unei crize economice , prin anii "90 si ceva....

Link spre comentariu

@ex.escu aia au alta mentalitate și respect față de instituțiile statului, dar nici statul nu mictioneaza pe ei. Asta vine de la educație sau îndoctrinare, cum vreți să-i spuneți.

La noi ar dona cineva ceva? Nu mai dam doi lei găuriți pe țara asta și asta pentru că așa am fost educați (sau nu...)

Link spre comentariu

Printre cele mai strasnice fraternizari intre stat si protestatari au loc in Coreea de Sud . Ma rog , s - au mai desteptat si prin Europa ... , bunaoara francezii ,  din prea multa dragoste pentru monsieur Macron . Tot de prin Coreea de Sud , vor 5 zile de munca pe saptamana . Iluzii  asiatice ...

 

 

Si studentimea pare destul de activa :

 

 

 

 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Cam in aceeasi perioada in care unii stateau la coada la banci sa-si salveze tara ,altii, la noi , protestau ,(la banci) sa-i salveze pe cei care devalizasera bancile...

Decupate din context ,grevele, protestele , au o alta relevanta la noi ,comparativ cu ce a fost la ei...

Link spre comentariu

Eu am scris mai sus ca democratia are alt aspect in Asia . Nu mi  - a venit peste noapte ideea ... , ci tot citind si urmarind ce se intampla . De zeci de ani .  Ma feresc sa fac comparatii ,  nu cred ca se poate face asa ceva in mod obiectiv . E alta lume . Ma rog , pareri personale ... , fiecare are dreptul . De mult mi le formez singur ( parerile ) , pot diferi radical de ale altora . Nimic rau ( zic eu ) , apreciaza fiecare dupa cum doreste .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Voi vorbiti din auzite, eu am avut de-a face cu acei coreeni. Nu va doresc sa-i aveti ca sefi. Au inca mosteniri mentale din feudalism despre care nici nu va imaginati, si daca p'aici va permiteti sa injurati pe oricine, sa manifestati ifose de domnisoare vesnic nemultumite de orice si sa va declarati nemultimiti pana si de de NATO si de nu stiu ce care nu se pot ridica la nivelul pretentiilor si nasucurilor dumneavoastra aflate la mare inaltime, acolo cu asa atitudini ajungeti si muriti de foame pe strazi. Capul plecat este regula absoluta, nu se comenteaza nimic fata de sefi, singurul raspuns posibil catre cei de deasupra este saru' mana cu capul plecat iar daca ati inventa pentru ei niste vertebre cervicale de schimb pentru inlocuirea celor muuuulte deja deformate datorita pozitiei traditionale a capetelor fiecaruia, ati deveni multi-multi-multi-miliardari! Despre coruptia de acolo (din care au dus si prin lume) nu mai zic...

Sunt muuuult diferiti mental de europeni si pentru a se putea adapta in zona cei ce sunt trimisi aici intotdeauna au o perioada de adaptare, inclusiv cu studiat de obiceiuri locale, limba, etc. inainte de a "intra in paine".

 

Link spre comentariu
Acum 6 ore, VAX a spus:

Ce tot faci referire la ce a fost la noi pe timpul lui Ceasca ? Eu vorbeam de cum este capitalismul in general, fara vreo comparatie cu regimurile comuniste. Nu pricepi ca omenirii trebuie sa i se puna limite de consum si de poluare ? Capitalismul nu se impaca cu astfel de limitari si de aici ii va veni sfarsitul. 

MEGA-de-acord cu limitarea consumului si a poluarii! Downshifting total, renuntarea la 90% din industrie, scoaterea matematicilor/fizicii/chimiei din invatamant, stingerea emulatiei tehnico-stiintifice, taxe verzi la greuceanu, limitarea nasterilor, etc, etc.

Capitalismul nu se impaca cu astfel de limitari?! Ba se impaca fenomenal de bine, ia sa vezi cum sunt limitate cumparaturile, risipa si poluarea, cand nu mai au bani consumatorii in portofel!!!:85

Link spre comentariu

Guica, sora lu’ Moromete, pe lavita de la poarta, il intreba pe unul de pe drum, „Ia zi, bre, ca te vaz imbracat la costum, vii de la oras, de ce nu mai striga aia? Ca mie îmi placea de ei sa-i vaz cum faceau ei cu felinarele alea, uite-asa si-ncolo si-ncoa?” „E, tzatza Guico, ce stii mata?” „Auzi, da’ al cui esti de stii cum ma cheama? Esti din sat de la noi?” Nu, mamaie, de la Serei sunt!” „Aoleo, n-auzii de satu’ asta! Poate stii ceva de Achim, a lu’ Ilie, frati-miu, pleca la Bucuresti cu oile…” ” Stai linistita, e bine, e cu oile in piata, asteapta targul din august, vine el cu banii, ca are oi multe si cornute!”

 

Vine nato :) să mecanizeze agricultura-n Ialomița .

Au mai făcut o treabă asta și-n Germanistan , acum câțiva ani , dar aia au făcut superscandal etc .

Tot din greșeală :) .

 

La noi o să se dea despăgubiri identice cu cele oferite pentru decesul lui Teo Peter ...

 

Link spre comentariu

Altele sunt ( acum ) prioritatile . Armata , mai in sotto - voce . Bunaoara , impartirea ciolanului . Ala zemos , cu maduva , democratic

 

https://newsweek.ro/international/batalia-pentru-ocuparea-functiilor-cheie-in-uniunea-europeana-intelegerea-sushi-in-impas

 

Ideea ( socoteala de acasa ) era pumnul in gura pentru est - europeni , ciocu' mic si parale doar de cate - un suc ( la trei gaturi ) , si smenurile intre doamna Merkel , bantuita de crize , si pupilul Macron . Nu s - a potrivit . Socoteala de acasa cu cea din targ . Monsieur Macron a muscat mana care l - a hranit , dar a fost trimis la podea de alte tari democratice , care ne dau noua note ( mici ) , inainte sa citeasca lucrarile . Frate - frate , dar s - o stim si noi . Est - europenii ( aia care au voce , si aer in plamani ) si - au spus pasurile , apasat si cu ecou . italia a solfegiat si ea , pe partitura estului . C' asa - i in democratia consolidata si infailibila . Eu am mai scris despre treburile astea , sper sa aiba viata cat mai scurta noua URSS . Cea cu Bruxelles in loc de Maskva . Dupa palmele peste ochi , coatele in gura si suturile in kur , n - ar mai fi mult . Pana si monsieur Macron a recunoscut ca " e o rusine ce se intampla " , dezamagit ca bunica Merkel difera de a lui , camuflata in sotie .  Ce va fi , om trai si om vedea . Ca atat ne - a ramas , nu ne intreaba nimeni ce si cum , si nici noi n - avem glas , nici macar in pauzele de cafea . De - aia amara , zaharul e pentru cei bogati si puternici .

 

P.S. - noul mortal kombat incepe astazi la 12 . 00 ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Italienii au primit plocon doua posturi si acuma musca si ei mânutza.

Toti sunt anti URSSE, dar nu stiu ce vor face daca aceasta se va destrama. Oare ce va fi în România daca, peste noapte, "stranierii" vor fi nevoiti sa se întoarca fiindca nu vor mai avea drept de sedere si munca în tarile unde-s acuma? Sau în tarile din sudul Europei, tari din care peste un milion au luat calea nordului în ultimii cinci ani?

Oare va veni marele licurici din cocioaba varuita sa-i subventioneze? Ma îndoiesc. A învatat si el cum e cu povetele romane (divide et impera). Sau credeti ca va vor cruta ceainejii numai pentru ca sunteti baieti buni?

Lumea se afla iarasi acolo unde a fost înainte de WW1, toti sunt constienti ca va urma o cursa nemiloasa pentru resurse si toti încearca sa obtina o pozitie cât mai buna pe grila de start.

Pentru situatia în care se afla România azi, poate ca n-ar strica sa cautam cauzele în interior. Da, stiu. Nu ne-au lasat ceilalti sa zburdam în voie,  sa facem ce vrem (adica sa traga unu hais si altul cea).

Edit: Nici eu nu sunt pentru Timmermans si asa-zisii sai social-democrati.

Editat de franzm
Link spre comentariu

Eu sunt de parere ca vina e numai la noi . Adica la romani . Un mic recurs la istoria recenta e lamuritor . Ma rog , pentru cine mai si face o analiza . Cand stii dinainte rezultatul , n - ai emotii . Dar nici rezultate . Si e vorba de o tara intreaga . Nu foarte mica ... desi se micsoreaza pe zi ce trece . Momentan numai ca cetateni . Altfel , cine stie ...

Link spre comentariu
Acum 1 oră, franzm a spus:

Toti sunt anti URSSE, dar nu stiu ce vor face daca aceasta se va destrama.

 

Va fi foarte simplu: cand se va destrama UE, aia de prin zona asta care vesnic erau nemultumiti si cereau salarii europene, vor iesi in strada la proteste, cerand salarii conforme cu noua situatie, adica... salarii romanesti si balcanice, eventual de 100$ asa cum erau in 1990.

 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări