Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Automobile electrice


maxente

Postări Recomandate

Pai da, dar de te iei dupa Elon Musk de anu trecut deja trebuia sa avem o flota de 2 milioane sau cate taxiuri independente, soferii sa isi caute de lucru, tiristii la fel si asa mai departe.

Cam asta e toata isteria asta cu electricele, ca is cu criza alimentara cauzata de guvid, si practic....nimic, dar niste botanisti si treaba merge in ritm normal, incet si prost.

 

In 30 ani e vreme destula, dar in 2-3 ani cum visau unii, sa fim seriosi.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Acum 32 minute, Mircea a spus:

Trece secolul si nu terminam noi petrolul. "Criza" petrolului dureaza de 50 de ani, si tot nu mai terminam. 

Cam seamănă un pic, această angoasă/amenințare, cu epuizarea resurselor de hidrocarburi, cu pericolul drobului de sare!

Unii, se pot bănui ei care, au toate motivele să întrețină această direcție.

Se descoperă încontinuu, noi rezerve, tot mai multe țari au acces la exploatarea acestora, iar unele țări sau nații, au adoptat această politică/strategie economică, de a trăi, de a se dezvolta, doar din exploatarea acestor resurse.

Cine vrea ca prețul barilului de petrol să fie cît mai sus?

Link spre comentariu
3 minutes ago, morarul said:

Cine vrea ca prețul barilului de petrol să fie cît mai sus?

Omul de rand. Caci un pret ridicat inseamna mai multe investitii (lucrari), deci locuri de munca.

 

Sa nu ne imbatam cu apa rece. Pretul benzinei la pompa cand era barilul 40$ nu difera prea mult de pretul la pompa azi cand barilul este 60$. Deci, nu pretul barilului este baza pretului la pompa. In schimb, sunt mai multe locuri de munca in domeniul extractiei. Vorbesc de tarile extractoare de petrol.

 

Pentru ecologisti, exista varianta masinilor sub-compacte daca nu-si permit electricele. 

Link spre comentariu
7 minutes ago, Mircea said:

Sa nu ne imbatam cu apa rece. Pretul benzinei la pompa cand era barilul 40$ nu difera prea mult de pretul la pompa azi cand barilul este 60$.

Inca a-mi aduc aminte cand barilul era 145 dolari si benzina 3si ceva , asta stiu ca fara sa gandesc prea mult am facut plinul si m-am dus 300km pt cateva lampi.......apoi a picat pretul barilului si statul a marit accizele ,sa nu ramana fara castigul calculat .Deci de acolo se impute....pestele

Link spre comentariu

Nepătrunse sunt căile economiei de piața, ale speculațiilor la bursele de valori, şi alte cele, pentru noi ceea ce ne vrem un forum sau o comunitate de electronişti!

Eu unul, mă declar departe de asemenea finețuri, dar ceva cursuri de economie politică, şi da'lea vechi comuniste, dar şi de cele mai noi, de după revoluție, studiate mai mult din curiozitate personală, mă zgîndăre să-mi mai dau cîteodată, cu părerea.

Dacă greşesc, nu-i bai.

Torn cenuşă în cap, cu toate că ştiu că nu mai ajută la refacerea podoabei capilare, pierdută iremediabil de ceva ani.

Să fiți sănătoşi şi voinici!

Link spre comentariu
La 31.03.2021 la 20:34, morarul a spus:

Se descoperă încontinuu, noi rezerve, tot mai multe țari au acces la exploatarea acestora, iar unele țări sau nații, au adoptat această politică/strategie economică, de a trăi, de a se dezvolta, doar din exploatarea acestor resurse.

Nu numai asta ci si vechile zacaminte considerate epuizate au inceput sa produca! Interesanta este si noua teorie a naturii "abiotice" ale titeiului.https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjUuILw-97vAhXrhv0HHZzKAXIQFjAEegQICxAD&url=https%3A%2F%2Fceicunoi.wordpress.com%2F2014%2F09%2F29%2Fpetrolul-nu-provine-din-materie-organica-si-nu-se-epuizeaza-zacamintele-de-titei-se-refac-singure%2F&usg=AOvVaw3sZChn5Sgn8Prb6MpS1CBD

Editat de gica70
Link spre comentariu

Am auzit de la oameni care au lucrat în trecut  la exploatări petroliere în tari arabe că de la sondele pe care le știau ei petrolul ieșea "pur"(adică practic numai titei curat). Dar la noi în țară, din câte știu  și am văzut eu, din subsol iese apă sărată (să zicem aproximativ 3/4 din total) plus titei (de obicei maxim 1/4 din toată masa lichidă), plus nisip foarte fin (cel care trece de filtrele instalate acolo jos la adâncimea până unde ajunge "tubingul" prin care este adus/pompat titeiul la suprafață); iar unele sonde mai au și gaze, mai multe sau mai puține. Bine înțeles sunt și sonde numai de gaze în anumite locuri sau regiuni. 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări