Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator PSA225


Postări Recomandate

Pentru ca Rashad Ionita vrea ca etajul final sa reproduca frecvente audio cit mai aproape de DC, astfel incit defazajul sa fie cit mai mic la limita inferioara benzii audio (16-20Hz).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Problema cu ala e ca la un mic partz, DC-ul tine ceva vreme. DAca ai multe sute de W, s-ar putea sa nu iti placa. 
Dar un amplif bun ar trebui sa aiba protectie la DC vigilenta.

 

Problema e banala oricum, sa modifici un cond din 1000 in 100u o poate  face oricine, nu cred ca merita dezbatut.

 

Legat de protectie.
Chiar e nevoie de bistabile cu componente discrete?
Adica ar merge o adaptare cu UPC1237, si restul cu discrete.
Eu inteleg ca vrei sa calculezi totul pt exercitiu, dar in depanare si implementare pierzi vremea reinventand roata.

 

La ventilator poti folosi un mosfet de putere care strapeaza o rezistenta. Rezistenta duce greul.
Pragul va fi cam brusc, dar daca il setezi pt nivel mare nu vei auzi ventilatorul de boxe.

 

Bafta la proiect, sa iasa din prima!

Editat de Sharky
Link spre comentariu

Serban, ideea este (cred) despre defazajul la extrema inferioara audio si "psihologia" ca amplificatorul sa fie cit mai fidel si performant.

 

De aia (cred) ca a ales valoarea aia asa de mare, vad ca si pe intrare are 10uF, cind acolo la ce impedanta de intrare etajul final si un 2,2uF nepolarizat era suficient.

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

N-am zis ca nu ai dreptate, dar am subliniat care e neajunsul pt cine mai citeste pe aici.
Da-i un DC pe intrare si vezi cat timp sta difuzorul scos.
La alimentari de +-70V parca n-as vrea sa vad asta.
Dar cu un DC vigilent nu e vreun pericol.

 

Ca sa mai despicam firul in 4, conteaza si R-ul serie cu C-ul.
Adica un 330R cu 100u e tot una cu 3k3 cu 1000u.
Valorile sunt alese exagerat in mod voit, pt exemplificare.
In final, fiecare pune ce vrea, influenta la nivel global, e minima oricum, nu aici sta stiinta. :)
 

Editat de Sharky
Link spre comentariu

Si mie mi se par unele solutii tehnice exagerate, altele complet useless dar exista si unele foarte interesante.

 

Protectia chiar imi place dar si acolo sint unele exagerari si unele complicatii inutile. Conceptul meu de protectie pt un amplificator implica o schema cit mai simpla si fiabila. Trebuie sa fie cea mai fiabila parte din tot amplificatorul pt ca in caz de avarie ea protejeaza difuzoarele care pot fi foarte scumpe.

O schema asa de complexa este greu de pus la punct si foarte greu de facut si sa fie si foarte fiabila.

 

La amplificator nu prea am inteles rolul la "diodele din colectori de la diferentialele de intrare. Acolo mai bine punea niste surse sau oglinzi de curent dar fiecare cu cucurile lui. (sau poate este o eroare de desenare?!?).

Pe urma s-a configurat un VAS foarte stufos si ciudat dar polarizarea in clasa AB a etajului final este aproape clasica. Sint curios daca s-a studiat comportamentul termic al prefinalilor si surselor de curent aferente. Acolo este o disipatie imensa, asa numai la prima vedere.

Condesatorul electrolitic din feedback eu i-as fi facut skip din start si as fi optat pt o solutie cum spune Victor cu un activ DC-servo.

Eu daca ar fi sa ma apuc de proiectat o schema de amplificator as incerca sa implementez o altfel de solutie tehnica pt polarizarea etajului final, o schema care sa obtina ceva gen nonswitching pt finali.

 

Sursa atit de discutata si ras-discutata iarasi nu mi se pare optima. S-au ales pt sursa niste solutii care nu cred ca au sa ajute prea mult in schimb la diode s-au pus numai condesatori si nu s-au pus snubere, etc.

 

Bune-rele astea sint strict numai ideile mele despre acest proiect si nu voi sta la discutii legate de ele.

 

Cel mai mult imi pare rau ca nu pot sa particip si eu la un test de auditie la acesta amplificator. S-ar putea sa sune foarte interesant!

Link spre comentariu
1 hour ago, Bebelu said:

 

Domnule Leco, se simte la sunet defazajul la bas ? 

 

 Nu, nu se simte la ureche cu un singur amplificator si doar 2 boxe, dar daca ai 2 amplificatoare diferite si 4 boxe de acelasi tip care redau acelasi material muzical la aceeasi amplitudine, vei avea "gauri sau cocoase" in sunet daca amplificatoarele au defazaj diferit si maricel de la 40Hz in jos

 

Pe inalte nu ai treaba cu defazajul la ureche.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări