Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator PSA225


Postări Recomandate

Defazaj iti apare de la distanta fata de boxe, atata intre ele, cat si intre boxe si ascultator.
Apare de la boxa in sine, mai apare de la reflexiile prin camera, desi la 20-40Hz, trebuie o camera mare si distanta mare fata de boxe.
Daca mai ai un filtru, mai baga si ala.

 

Parca ar fi fain sa eviti defazaj din amplif daca se poate face asta simplu, e destul de varza totul de la natura ca sa il complicam si noi. :)

Link spre comentariu
Acum 4 ore, Romica_t a spus:

Cei 1100uf cu 750 ohmi din reactie taie la 0,2Hz!

1100uF este o valoare atipica .

Probabil ca este obtinuta din inserierea a doua condesatoare electrolitice de 2200uF ( pentru simularea  unui condesator electrolitic bipolar ? )  , o valoare standard .

Link spre comentariu

Eu am vazut fara sa fie nevoie de citit suplimentar, (este o logica a utilizarii acelor diode simulate) totusi unii colegi pot confunda, poate chiar rau intentionat.

Link spre comentariu

Am realizat, si DC servo, o placuta care se monteaza, intre cele doua radiatoare, cu  4 suruburi M3, cu fire intre ea si placa de baza .Nu am gasit, alta solutie, dar daca se stia, de la bun inceput, arata altfel cablajul, iar sa ma apuc, sa modific acum, e o alta munca .......de chinez batran ! 

6f4msz.jpg 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări