Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hai sa mai vorbim despre tehnologie.

Evaluează acest subiect


Sharky

Postări Recomandate

Am un scooter pe acelasi principiu, acum au aparut si versuni cu motoare mai puternice pe dimetru mai mare 10 inci vesus 8.5 cuplu mai mare, ideea a prins este cerere.

Cu rotile alea late pot merge pe iarba ce musteste de apa, in care cu orce masina te scufunzi pana la osii.

 Lumea vorbeste de osciloscoape.

 

La modul mai general referitor la om si tehnologie ma simt frustrat de anumite situatii, anume poti sa rezolvi ceva destul de simplu pentru ca ai descoperit problema, dar nu te sustine nimeni, dorinta este sa se schimbe cu totul, dar asta implica probleme nu doar de natura financiara, omul pe masura ce imbatrineste nu se mai descurca cu alte aplicatii sau environment software.

Exemplul meu este cu un robot de analize, nu-mi da nimeni o schema la modulul de fotometrie sa schimb gunoiul acela de amplificator de 100 buc la dolar sa pot lucra linistit cu aparatul respectiv, la unul mai vechi l-am scimbat singur si l-am folosit pana sa facut praf mecanica, daca as avea schema as cumpara anticipat un amplificator care se poate instala acolo de exemplu un AD711 sau AD712, dar nu stiu daca e single sau dual si nici ce capsula este.

 

In disperare de cauza daca nu pot rezolva sa ia altu dar o sa pun doar fetele sa-si rupa creierul cu aplicatia si daca nu se descurca nu se mai lucreaza, plus ca mai sunt si aspecte legate de inretinere in legatura cu aplicatia, daca nu se descurca merge pana se murdareste apoi pa.

Nu sunt cu greva dar vreau putin respect, mai ale din partea alora care slugaresc la interesele unor firme din afara, daca nu, sa faca greva, eu nu mai lucrez din motivele expuse mai sus.

 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 370
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 ionut120v.Te înţeleg perfect.Pe timpuri am cumpărat un fotometru produs în RO,electronic.Nu era prea stabil.Mi-au spus proiectanţii că stăteau prost cu piesele electronice de import.

 Erau nişte inşi foarte documentaţi şi inteligenţi.Azi nu mai ştiu cine te-ar putea consilia...

 Dar nu înţeleg ce amplificator e.Se găsesc cred şi module amplificatoare,versatile,de instrumentaţie.

 Asta e bicicleta nepotului:

https://fiido.com/fiido-x-folding-electric-bike.html

Link spre comentariu

Ala dinainte avea un LF357 am pus un AD711 si a fost mult mai bine, asta cred ca are tot lf357 sau 356 dar mi se pare ca este in SO8, daca as avea schema as sti exact fara sa desfac scula, desfacutul presupune timpi morti, il ai desfacut stai, cu schema iei amplificatorul desfaci il pui si lucrezi.

Crezi ca e bine ca a iesit LDL colesterol -20 dupa 2 ore de la calibrare, cu controlul intern ok? intr-o zi creatininina a iesit aiurea, dar controlul a iesit bine, plus aplicatia de rahat nu te lasa decat doua calibrari si trebuie sa alegi una, adica pe care daca ai asemenea drift, as alege cate una pentru probele lucrate la scurt timp dupa ea, nu ma lasa.

 

Am pus o lampa mai puternica sa nu mai conteze asa mult driftul, la ulele e reletiv ok, dar la unele nu e suficient, din ce am la controlul extern, alea facute pe lampa mai puternica sunt mai aproape de adevar, sunt unele care au disprsie mare si la altii de exemplu magneziu colorimetric tinta la 2,31 la 2 SD este 2,56 adica deja in afara domeniului de normalitate, altele sunt afectate de alti factori externi: de exemplu LDH e afectata de anunite solutii de splare, la mine iese bine, spal doar cu apa distilata si ultrasunete.

 

Editat de ionut120v
Link spre comentariu
Acum 2 ore, ionut120v a spus:

Exemplul meu este cu un robot de analize, nu-mi da nimeni o schema la modulul de fotometrie sa schimb gunoiul acela de amplificator de 100 buc la dolar sa pot lucra linistit cu aparatul respectiv, la unul mai vechi l-am scimbat singur si l-am folosit pana sa facut praf mecanica, daca as avea schema as cumpara anticipat un amplificator care se poate instala acolo de exemplu un AD711 sau AD712, dar nu stiu daca e single sau dual si nici ce capsula este.

 Eu va recomand cu toata prietenia sa nu interveniti in nici un  fel la aceste aparate si mai ales sa nu repetati public mereu ca o faceti! 

Link spre comentariu

 validae.Explicaţiile sunt vagi,adică nu se specifică tipul aparatului.

Apoi nu se specifică dacă este proprietate personală sau a unei firme.

 De regulă pe firmă se plăteşte service de întreţinere.Aparatele vin calibrate din fabrică şi e f greu sâ le recalibrezi singur,în lipsa unui manual de service.

 În mod normal cãnd se cumpără aşa ceva se asigură şi documentaţia aferentă...

Link spre comentariu

E posibil și foarte probabil să nu se respecte protocoalele la toate laboratoarele.Trăim totuși în România, iar foamea de bani e mare.

Din cauza unor posibilități financiare reduse sau pur și simplu din lăcomia unor manageri, poate unele aparate sunt reparate ,,pe genunchi,, de către oricine e dispus s-o facă, mai ales dacă respectivele aparate sunt ,,obsolete,, de mult și nu se mai produc sau nu li se mai asigură mentenanța din cauza depășirii duratei normate de utilizare.

Mie mi s-a recomandat să nu fac analize la același laborator, să încerc și la altele, chiar dacă diferă mult costurile.Asta fiindcă e posibil ca odată intrat în baza lor de date, în perioade cu multe analize și când nu mai fac față, să copieze pur și simplu rezultatele mai vechi și să nu facă toate analizele cerute....

Medicul meu de familie a constatat practic că unele analize, repetate la interval de un an, erau identice cu cele din anul trecut, iar asta statistic vorbind e cam imposibil.

Link spre comentariu

Calibrarea se face exact ca in teorie, pui o proba cu conceretratie cunoscuta, si stabilesti relatia intre concentatia ei si raspunsul fotometric, calibrarea se face in fiecare zi nu are legatura cu aparatul folosit,

 

Exista o relatie liniara intre concentratia analitului si raspunsul fotometric intr-un anumit domeniu de concentratie, reactivii sunt formulati in asa fel incat conentratiile uzuale sa fie la mijlocul acelui domeniu.

 

Este imposibil sa furnizezi un raspuns sub forma unei concentratii a unei substante pana nu faci calibrarea cu o conentratie, sau un sir de concentratii cunoscute, n-are nici o treaba cu aparatul atit timp cat este rezonabil de stabil si erorile de sampling sunt accepabile.

 

La controlul extern cele care nu sunt pretentiose la fotometrare au iesit pe tinta sau intr-o deviatie standard raportat la tinta, ceea confirma ca mecanica e in stare buna, sunt multi cu echipamente mai scumpe si mult mai energofage ca cel pomenit care obtin rezultate mai proaste din cauza mizeriei, nu sta nimeni sa spele, spala doar cand nu mai merge deloc.

 

Nu iubesc obedienta fata de firme de afara, unele nu foarte serioase, dar care nu se sfiesc sa ceara bani grei, un osciloscop ca lumea poate fi 20k sau mai mult, un aparat de genul e cam tot asa, dar in termeni de performante metrologice nici macar nu se apropie de osciloscoapele respective, nu se apropie nici macar de un multimetru uzual Fluke sau chiar UNI-t, cine  are macar un multimetru de asta  stie despre ce vorbesc, chiar cu senzorul legat direct la multimetru fara nici un amplificator e mai performant decat cu electronica lui.

 

N.B. va taie careva capul daca va reparati singuri osciloscopul? oricum daca il folositi doar sa depistati buguri pe protocoale de comunicare nu prea aveti sanse sa-l stricati, la surse in comutatie e altceva, dar acolo nu merita sa risti un osciloscop cu decodare de 20k, merge si unul de 2k.

 

Referitor la calibrare un exemplu de curba doza-raspuns pentru o analiza imunologica fotometrata cu un cititor de placi OK.

 

fpsa cal.png

Editat de ionut120v
Link spre comentariu
Acum 7 ore, ionut120v a spus:

N.B. va taie careva capul daca va reparati singuri osciloscopul? oricum daca il folositi doar sa depistati buguri pe protocoale de comunicare nu prea aveti sanse sa-l stricati, la surse in comutatie e altceva, dar acolo nu merita sa risti un osciloscop cu decodare de 20k, merge si unul de 2k.

 

   O sa te miri poate, dar in multe locuri nu-ti repari singur osciloscopul nici daca stii ce are, pentru ca nu esti autorizat dupa aceea sa faci verificarile metrologice necesare. 

   Nu mi-e clar cum intr-un labor de analize medicale al unui spital, fie el si de provincie, se intervine in mod neautorizat in apartele respective, cu diverse imbunatatiri, modificari si inlocuiri de componente. 

   Eu tot cred ca glumiti!

Link spre comentariu

 Până la urmă cum stăm cu analizorul lui ionut120v?"Funcţioneşte" bine,au ba?Că văd o calibrare care i-a ieşit...

  Când m-am referit la verificarea,calibrarea,aparatului am avut în vedere asigurarea funcţionării în parametrii proiectantului,fabricantului.

 Aş mai zice,dat find caracterul analizelor,că aparatele ar trebui să se încadreze într-un regim similar celui metrologic.Altfel,din burtă,putem scoate analize pe bandă rulantă şi fără aparate!Cum de altfel,se pare,că mai sunt destule situaţii în RO...

Link spre comentariu
Acum 4 ore, Marele Savant a spus:

   O sa te miri poate, dar in multe locuri nu-ti repari singur osciloscopul nici daca stii ce are, pentru ca nu esti autorizat dupa aceea sa faci verificarile metrologice necesare. 

   Nu mi-e clar cum intr-un labor de analize medicale al unui spital, fie el si de provincie, se intervine in neautorizat in apartele respective, cu diverse imbunatatiri, modificari si inlocuiri de componente. 

   Eu tot cred ca glumiti!

Verficarea metrologica in cazul acesta e simpla, biroul de metrologie preda niste esantioane in care trebuie dozati anumiti analiti, rezultatele sunt predate la ei si ei confirma daca se incadreaza in standardele metrologice pentru dozarea respectiva, pot fi facute pe orice aparat sau manual.

 

La noi nu se prea fac multe deorece biroul de metrologie nu detine metode de referinta pentru dozarea multor analiti, se bazeaza pe rapotul de trasabilitate al calibratorilor, in ultimii 15 ani calibratori neconformi nu am mai vazut, sursa de eroare poate fi diluarea incorecta si pastrerea in conditii necorespunzatoare.

 

Diluarea corecta a calibratorui e cheia, daca gresesti pasul asta nimic nu iese.

 

Deorece calibrarea se face direct folosind un standard care are trasabilitate la un calibrator recunoscut international, NIST de exmplu, ce e in burta dinozaurului nu conteaza, cantitatile de esantione sau reactivi pot fi arbitrare atit timp cat sunt suficient de egale.

 

Din cauza instabilitatii unor echipamente fac calibrare in fiecare zi sau de mai multe ori, asta costa suplimentar, dar nu foarte multm cu 100eur se pot face 100 calibrari pentru 30-40 analiti.

 

Aparatele alea nu au fost conforme cu pretentiile din fisa tehnica nici la receptie, driftul pe blank este de cel putin 10 ori valoarea pretinsa, aparatele nu au venit cu toate componentele din designul original deorece nu au gasit supplieri pentru productia de serie, lampa de exemplu trebuia cu filament axial de o anumita geometrie sa permita sa ajunga suficienta lumina pe detectorul optic, lampa aia a fost doar pe prototipuri in rest au folosit lampi cu filament cu geometrie inadecvata sistemului optic lumina utilizabila e de cca 10 ori mai putina, de aci si driftul de 10 ori mai mare.

 

M-am convins de un lucru, daca asta se vrea sa faca analize cu fete platite cu minimul pe economie pe care le doare la basca, chiar daca se respecta procedura ad literam sunt lucruri greu de controlatm exista practica clonarii datelor si in versiunea mai elaborata adaugand un zgomot random peste ele, se poate face cu mult mai putina munca si cheltuieli.

 

 

Editat de ionut120v
Link spre comentariu
Acum 1 oră, ionut120v a spus:

M-am convins de un lucru, daca asta se vrea sa faca analize cu fete platite cu minimul pe economie pe care le doare la basca, chiar daca se respecta procedura ad literam sunt lucruri greu de controlatm exista practica clonarii datelor si in versiunea mai elaborata adaugand un zgomot random peste ele, se poate face cu mult mai putina munca si cheltuieli.

 

  m-ati facut curios si am vrut sa vad si eu salariile laboratorului dv.. Ultimul an pentru care am gasit raportari a fost 2020, iar salariile nu pareau deloc minime! nici macar femeia de serviciu nu avea salariul minim pe economie. Si pare ca e vorba de personal calificat, adica medic, chimist, biolog si asistente medicale de laborator, nu ''fete platite cu minimul pe economie''! Salariul NET pleca de la circa 2000 de lei ingrijitoarea, pina la peste 10.000 medicul. Asta acum 3 ani!

  Uite de aia incerc eu sa merg la laboratoare mari, din retele cunoscute, unde nu-si permite nimeni sa faca experiente pe aparate si mai ales sa le imbunatateasca. Ati ratat destule ocazii sa cumparati aparate noi, se pare ca cele pe care le aveti sint fabricate la Casa Pionierilor de la Slobozia Moara, cam asa rezulta din descrierea dv.!

 

am cautat si eu sa vad cum arata un laborator de analize in RO, am gasit citeva filmulete, arata S.F., nu vad unde ati putea interveni dv. sa schimbati lampi si integrate! se poate vedea un asemenea echipament pe la secunda 40.

 

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări