Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Acu' 48 de ani

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Asta am vrut sa-mi cumpar. Pana m-a lamurit statul roman cat ma costa taxele. 

Cadillac Eldorado. Anul de gratie 1972 (adica de pe vremea cand masinile erau masini). 8200 cmc.

Deocamdata amanam momentul. Dar tot va veni.... Trust me.

caddy 1.jpg

Editat de yo9hrb
Link spre comentariu

Atât timp cât a trăit tac-su , nu putea fi uns rege !

Da , a fost uns voievod de Alba Iulia , dar nu rege al României  , indiferent de basmele vremii .

De ce ?

Tatăl lui , Carol al 2 lea  era Regele .

Conform Legii Salice   https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Legea_Salică , unicul moștenitor de drept al titlului de rege era primul născut de sex masculin .

Ce sa vezi , incredibil și uluitor , șoc și groază 

primul fiu al lui Carol , Mircea Grigore Lambrino este , conform tradiției  caselor regale Europene  , singurul candidat la tronul României , dar nu a fost recunoscut de familia regală a României , din anumite motive politice ( mă-sa nu era din os domnesc ) .

Nu există fotografii , filmări , cu procesiunea de " ungere " propriu zisă a lui Mihai  , nu a avut invitați de la alte case regale etc .

Treaba e foarte controversată , iar dacă vă plimbați dimineața prin piata Amzei , îl puteți vedea pe " prințul " Paul Lambrino , acceptă o cafea sau o bere de la oricine și la o discuție istorică puteți înțelege mai multe , în  contextul epocii respective .

 

Scuze de offtopic , dar Mihai Argeșanu nu a fost uns Regele României , deci are doar titlul " onorific " de rege , tolerat și acceptat în acea epocă , dar nerecunoscut international  .

Moștenitoarea de drept a coroanei României este doar familia imperială a Germaniei ,  Hohenzollern-Sigmaringen .

 

 

 

 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări