Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa (SMPS) +/-85V pt amplificator audio,nestabilizata.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Domnul Silviu, diametrul sirmei nu dicteaza direct puterea transferata ci numai pierderile pe Cu, puterea maxima depinzind direct numai de sectiunea miezului, materialul miezului si frecventa de comutatie.

Iarăși și iarăși . Nu mai (re)deschideam această discuție dar se dau informații eronate . Puterea transferată nu depinde numai de secțiunea miezului , material și frecvență ci de mult mai mulți factori - printre care și secțiunea sârmei . 

 

Uite , ca să nu ne mai pierdem în teorii (inutile) . Se dă un miez ETD39 ( să zicem , poți propune altceva ușor procurabil ) din material 3C90 ( asemenea ) și frecvența de 50kHz . Care este puterea maximă care poate fi transferată ? 

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Sarma infasurarilor poate suporta in conditii optime un anumit curent, si implicit poate asigura sarcinii in functie de tensiune, o anumita putere. Asta nu inseamna ca daca se depaseste acel anumit curent sarma il limiteaza pur si simplu, sarma nu prea are cum sa limiteze curentul, asta o fac doar sistemele de protectie/limitare ( daca sunt ), sarma incearca sa dea atat cat ii ceri pana cand de la un anumit prag pierderile in cupru sunt mari sau foarte mari si deci sarma se incalzeste tare sau foarte tare. Ei bine asta chiar limiteaza puterea maxim posibila de la orice traf deoarece accepti doar un anumit procentaj de pierderi ( adica impui un anumit randament minim acelui traf ), pierderile se limiteaza prin diametru mai mare al sarmei, insa nu-l poti creste prea mult pentru ca trebuie sa tii cont de suprafata ferestrei de bobinat ( spatiul disponibil ), nu poti reduce numarul spirelor cu scopul de a obtine spatiu pentru diametru sarma mai mare deoarece transferi pierderile de pe cupru in miez. Miezul in sine insa ( sectiunea sa ) n-are decat legaturi indirecte cu puterea maxim posibila, pentru ca impune un anumit numar de spire, si deci indirect si un diametru al sarmei maxim posibil, prin urmare total indirect si o putere maxim posibila. Orice traf de comutatie unde conversia este directa, functioneaza fix pe acelasi principiu ca si banalul traf de retea, un detaliu care n-ar trebui sa scape niciodata. Adica in concluzie sarma este cea care dicteaza puterea ( si care o si ofera in mod direct sarcinii ), nu si miezul care este doar un intermediar.

Link spre comentariu

Iarăși și iarăși . Nu mai (re)deschideam această discuție dar se dau informații eronate . Puterea transferată nu depinde numai de secțiunea miezului , material și frecvență ci de mult mai mulți factori - printre care și secțiunea sârmei . 

 

Uite , ca să nu ne mai pierdem în teorii (inutile) . Se dă un miez ETD39 ( să zicem , poți propune altceva ușor procurabil ) din material 3C90 ( asemenea ) și frecvența de 50kHz . Care este puterea maximă care poate fi transferată ? 

Pai daca nu conteaza miezul putem spune ca poate sa scoata peste 400W (trebuie sa se specifice si densitatea de curent).

Avem exemplul "girafei" cu 1kW din 8 cm patrati.

Deci de la nasul mare fara numar.

O.P.-ul a declarat ca vrea sa faca teste cu 1kW deci se pot socotii amperii.

Link spre comentariu

Mircea, nu cred că ai probleme cu limba română . Unde am scris că nu contează miezul ? Aici sau în altă parte ....

 

PS Dar dacă dorești poți să răspunzi în locul colegului @sesebe sau alături de el la întrebare . 

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Marian a scris.

Pot raspunde daca imi dai densitatea de curent fiindca banuiesc ca stii ca in functie de lungimea bobinajului poti jongla cu densitati de curent diferite.

Poti sa-mi dai o idee despre tensiunea pe cate o intentionezi a se obtine in secundar si pot eu aprecia desitatea de curent.

 

Mircea.

Link spre comentariu

UDAR nu a scris nicaieri ca miezul nu conteaza, sunt primul care atesteaza asta, este bine sa nu punem cuvinte inchipuite in gura partenerilor de conversatie. Referitor la intrebarea sa, eu unul n-as putea nici macar estima fara sa am datele bobinajului, sectiunea si materialul miezului plus frecventa nu-mi spun foarte multe ( asta ca sa nu spun ca nu-mi zic nimic ).

 

LE: Pai daca am zis eu atunci de ce il citezi pe UDAR? Relizezi ca-l pui intr-o pozitie falsa?...

Link spre comentariu

UDAR nu a scris nicaieri ca miezul nu conteaza, sunt primul care atesteaza asta, este bine sa nu punem cuvinte inchipuite in gura partenerilor de conversatie. Referitor la intrebarea sa, eu unul n-as putea nici macar estima fara sa am datele bobinajului, sectiunea si materialul miezului plus frecventa nu-mi spun foarte multe ( asta ca sa nu spun ca nu-mi zic nimic ).

 

LE: Pai daca am zis eu atunci de ce il citezi pe UDAR? Relizezi ca-l pui intr-o pozitie falsa?...

Nu este chiar adevarat.

Mie imi place UDAR si il urmaresc cu interes ori de cate ori posteaza.

I-as spune pe nume dar nu-l cunosc.

Din pacate imi aduc aminte ca a fost o vreme cand nu a ripostat la teoria lu' smiley.

A fost daca vrei o lovitura cu manta (termen din biliard).

 

Mircea.

Link spre comentariu

Numele este Radu , credeam că se știe asta . Scuze ....

 

Nu îmi vine în minte  acum concret la ce nu am ripostat dar da , sunt situații în care deși am altă părere , nu ripostez . E o formă de slăbiciune sau nu am totdeauna chef sau am descoperit prea târziu subiectul .... pot fi multe explicații . Poate uneori nici nu sunt foarte sigur ...

Link spre comentariu

Va reamintesc eu...e vorba de traful meu de 1000W pe 8cmp sectiune!....acolo ati avut aceleasi idei/pareri cu smilex....Mircea readuce pe tapet aceasta constructie a mea de cate ori i se pare ca un anume parametru sau o constructie oarecare 'sare calul'...absolut sincer , ma bucura situatia!....inseamna ca a fost o constructie memorabila!

   Scuze de off-topic....

Link spre comentariu

Mulțumesc de reamintire . O să citesc din urmă când o să am timp dar nu cred că am contestat posibilitatea obținerii unei puteri mai mari decât S2 , dimpotrivă . Deasemenea rețin că am ”luptat” mult acolo împotriva ideii că miezul se saturează la curent prea mare în secundar .

Link spre comentariu

Domnul Silviu, diametrul sirmei nu dicteaza direct puterea transferata ci numai pierderile pe Cu, puterea maxima depinzind direct numai de sectiunea miezului, materialul miezului si frecventa de comutatie.

De politica sunt satul.  inca nu am inteles cata putere o sa scoata acest traf etd 59  cu sarma de 1,57.  daca stie cineva sa raspunda daca nu sa taca.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări