Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Surse SMPS rezonante/cvasirezonante


Postări Recomandate

Prima mea sursa de putere in comutatie facuta prin 2013 parca, i-am pus gand rau sa o fac in rezonanta :rade:

Sursa e din amplificatorul cu driver LME49810.

screenshot.2.thumb.jpg.bee7a4e54731c90026733a42c019232b.jpg

Pana incep sa o ciopartesc, am zis sa ii trag cateva capturi cu osciloscopul in diferite puncte pentru a face o comparatie cu pozele de mai sus de la rezonante. Nea'  @miticamy tin minte ca matale cereai, la un moment dat, niste capturi la o sursa hard sw cu forma curentului prin tranzistori.

Ca sarcina am pus vreo 350W din secundar.

Aici e curentul prin drena de sus. Prima in gol, a doua in sarcina

SDS00004.thumb.jpg.7e6d66a143b809e165966ed2d303cf0e.jpg

 

SDS00007.thumb.jpg.c2805d50e66ba16cacd3597d5b3ecc43.jpg

 

 

Curentul prin transformatorul ETD49. Prima in gol, a doua in sarcina

SDS00008.thumb.jpg.94e8c8542ab7f27c4c0f6321b4debb62.jpg

 

SDS00009.thumb.jpg.76f5ae768b21c2b089985bd276a6f6cb.jpg

 

 

Tensiunea la capetele primarului ETD49.

Prima in gol, a doua in sarcina.

SDS00010.thumb.jpg.4e2e73bc0d8e9b6082f2283ed4a5c96f.jpg

 

SDS00012.thumb.jpg.b74ffc5c03485769e64873d723e7c6ad.jpg

 

 

Transformatorul ETD49 e cuplat intre doua condensatoare de 1uF si am pus sonda osciloscopului pe cel de sus. Forma tensiunii pe el e in sarcina.

SDS00013.thumb.jpg.86735447ebd21315be2d21c743a8f84a.jpg

 

Daca mai e nevoie de alte capturi in alte locuri, sa imi spuneti.

 

Link spre comentariu

Multumesc pt efort dar formele astea le am in caietul din 1979 cand multi forumisti nu se nascusera sau se plimbau cu trotineta. Ma bucur ca ti-ai adus aminte de intrebare dar ea avea alt rost. Era vorba de sursa la care nu a mai continuat @DJlove parca, cand discutia era cum au conectat socul pe iesire ca avea valoarea prea mare. Daca nu era fazat corect el nu avea efect si sursa era "aproape"rezonanta cum de fapt am si scris pe acolo. Si acesta ar fi fost si motivul pt care DJ avea probleme cu stabilizarea. Daca vrei sa faci ceva si mai util, pune oscilograma din pinul 9 parca (iesirea amplificator eroare) al lui 3525 si eventual si cu o sarcina mai mica sau in gol (cu rezistentele de pe placa).

Link spre comentariu

Inseamna ca nu te-ai inspirat din topicul unde a postat anul acesta DJlove. Cand ai construit-o ai postat despre ea pe forum? Daca da, da o adresa.

Link spre comentariu

O schema cel mult modesta, desenata complet haotic.

Nu vad ce inspiratie poate prezenta pentru cineva.

Mai vedeam pe facebook un domn Vlad Ghoerghe cu o porcarie ordinara pe post de regulator buck reglabil, care ar insulta pana si-o chinezarie ieftina...

E atata amar de teorie postata pe forum aici din care oricine poate invata suficient incat sa distinga pleava de grau, si totusi...

Editat de Marian
Link spre comentariu

Atunci cand prezinti o pocnitoare pe post de inspiratie, iti asumi si reactii adverse :rade:

Ai vazut cum deseneaza Smilex scheme? 

E o chestie de respect fata de meserie, respect fata de tine insuti si fata de ceea ce faci.

 

Netul e plin de porcarii ordinare pe post de scheme laudate, tocmai de aia am continuat initiativa lui @Dr.L cu index-ul:
https://www.elforum.info/topic/45699-index-tematic/

 

 

Si am creat topicul asta:
https://www.elforum.info/topic/111125-faq-intrebari-frecvente/

 

 

Si pe asta:
https://www.elforum.info/topic/97183-scheme-alimentatoare/

 

 

Pentru ca oricine sa poata gasi raspunsuri rapide la solicitari comune.

Gasesti in topicul de scheme mai multe variante fara stabilizare.

Nu mai spun ca teoria postata de Smilex este suficienta sa dezvolti cap-coada o schema noua functionala si decenta ( mai ales nestabilizata-al naibii de usoara ), fara pic de inspiratie.

Link spre comentariu

@Marian, ce schema sa dezvolt ?

Eu am deja schema functionala facuta in mai multe exemplare. Ce am postat mai sus este pentru @miticamy cand ma intreba de la ce schema am plecat cand am facut sursa mea si eventuial unde am postat.

Acum ca tie sau altora nu va place schema mea (ma refer la cea finala functionala, nu aia ultima postata aici, cateva posturi mai sus) e treaba voastra si nu e postata ca sa o recomand cuiva. Fiecare e liber sa faca ce vrea, cum vrea si cum ii place, daca ma intelegi ce vreau sa spun.

Editat de maxente
Link spre comentariu

Aici suntem la rezonante, stiu ca timpul este mereu prea putin dar ar fi utila o masurare a iesirii in gol (sigur ai o sarcina minima), pe la 10% si poate 50%. Adica as vrea sa vad cat influenteaza acel timp mort si prezenta inductantelor pe iesiri. Si sa postezi intrun topic mai apropiat de HS (poate la totul despre surse) sau deschizi un subiect nou.

Link spre comentariu
18 minutes ago, maxente said:

daca ma intelegi ce vreau sa spun.

Eu inteleg ce vrei sa zici, dar nu m-am referit la schema ta sau la proiectul tau, ci la o schema dintr-o arhiva prezentata pe post de inspiratie.

Daca ma intelegi ce vreau sa spun...

Link spre comentariu

Ar mai fi o chestie pe care am uitat s-o mentionez. Cand eu ma ''inspiram'' din gunoiul ala de schema de mai sus prin 2011-2013, pe forum aici nu gaseai nici scheme nici teoria aia de care tu spui mai sus prin ceva linkuri. In schimb era un post cu un alt gunoi de schema cu stabilizare, gunoi care a facut atat de multe victime incat nici nu mai stiu sa numar. Ultima victima, cu intarziere, este djlove.

Asta, binenteles, daca ma intelegi ce vreau sa spun.

Link spre comentariu

Nu-ti inteleg insolenta, n-am facut nicaieri referire la tine personal, ci la o schema.

Teoria la care fac referire este cea postata de Smilex chiar in 2011, lista cu link-uri a postarilor mai importante o gasesti aici:
https://www.elforum.info/topic/45699-index-tematic/?do=findComment&comment=1665925

 

 

Cat despre topicul la care faci referire, sursa lui djlove nu-i pe schema aia ci pe o interpretare a ei de la Vicol.

Nici originalul de la topicul catre care faci trimitere nu-i stralucita, dar nu ma apuc sa-i enumar problemele, nu-i locul aici, au fost discutate prin alte parti.

Uita-te si tu la activitatea unora precum @miticamy, @UDAR, @iop95, @ratza si altii ca ei, toti arata cat de bine stapanesc teoria si cat de usor gasesc solutii la problemele altora, cat de usor se pot implica in cam orice topic si pe discutii foarte avansate. De ce n-ai vrea sa ajungi macar partial ca ei? Ca eu mi-am facut o misiune tocmai din asta :rade:

 

PS: Suntem offtopic, deci hai sa incheiem aici, e mai bine asa!

Editat de Marian
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări