Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa (SMPS) +/-50v pt amplif


Postări Recomandate

Daca vrei sa faci un amplif cat de cat bun, ai nevoie si de o sursa pe masura.

Dar cand incepi sa calculezi cat costa un traf bun (600-800w), conzi de filtrare (63-100v)

si alte asemenea pentru o sursa liniara, distractia devine prea scumpa.

 

De aceea cred ca smps e o alternativa buna, poate chiar mai buna ca rezultate si cost.

Ce ziceti atunci de schema de mai jos.

Posted Image

Orice sugestie de optimizare a schemei e binevenita.

In ceea ce ma priveste, am incercat sa fac o varianta de cablaj (inca mai e de lucrat la ea),

care (cine stie) poate va fi realizata industrial. E cineva interesat de un group buy de placi?

Si aici sugestiile sunt binevenite.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

 

Multam. :salute:

 

PS: Schema e de pe diyaudio, adica de la...

http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... did=125269

Link spre comentariu

n-ar trebui ca si diodele din secundar sa aiba radiator? daca tii amplificatorul la maxim,se incalzesc(desi in datasheet zice ca merg si la 150gr)http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 1560.shtml

Nu neaparat.Aceasta sursa va debita ~600-800VA la +/-50V in functie de transformator.La putere maxima puterea disipata pe fiecare dioda va fi ~10W, asta in cazul in care il folositi ca sursa la resou. :DIn mod normal - ca sursa pentru un amplificator audio - aceste diode nu necesita radiator.Cu diode Schottky puterea pe dioda scade si mai mult.Tibi
Link spre comentariu

am si eu o intrebare: in caz ca faci scurt la iesire ce se intampla? Limiteaza ir-ul ? sau bubuie direct tranzistorii

schema nu are nicio protectie, la scurt iese galagie mare si fum.acum ceva vreme am lucrat si eu la un smps, trebuie calculat calumea, nu gluma: redresare, filtrare, controler, mosfeti, traf(f important) snuber etc etc, nimic nu se pune la nimereala. acum am reluat constructia dar am numai bete in roata: osciloscopul s-a bulit si a trebuit sa-l repar, scoala etc - merge greu.Problema pe care o aveam inainte (si inca o mai am) e ca SG-ul imi scoate oscilatii la tranzitii :nas: sau cel putin asa arata E0104 al meu.. nu pot sa inteleg unde e buba.prima oara am folosit un UC3525 de pe la conex, si ma gandeam ca e facut pe vapor, dar acum am incercat si cu SG3525 luat de la TME (cred ca e original) si la fel face, deci eu gresesc pe undeva.revenind la schema de fata mie cel putin mie se pare ca multe elemente sunt puse la nimereala.Care e formula pt frecventa SG-ului ca am uitat-o?
O schema buna de sursa SMPS este nula daca nu se respecta o proiectare extrem de riguroasa a cablajului.Schema finala este un pic diferita fata de cea prezentata de andiy.Am decis sa fac acest proiect public si impreuna cu andiy sa proiectez un cablaj foarte bun.Orice sugestie (preferabil pertinenta) este binevenita.Estimez costul per cablaj la ~ 10 euro.Cine este interesat sa ridice doua degete. :-))Tibi
Link spre comentariu

ma bag si eu avand in vedere ca sursele smps sunt mai economice dacat cele liniare(conzii de capacitati mari traf) am putina experienata in constructia lor am facut vro 3 care sunt functionale cei drept cu ferita din sursele de pc pentru ca nu am mai gasit miezuri toroidale cele de la c....x nu sunt bune si daca tot incepem ceva poate cumparam in grup mai multe si le impartim :dans:

Link spre comentariu

Si eu sunt interesat pentru 2 bucati ! Comanda ferma .Poate facem group buy pentru miez si celelalte piese necesare pentru sursa de la tme .Ce ziceti ?

OK. Deci pana acum 8 pcb (5 am sa iau eu).Trebuie sa strangem de minim 30 pcb pentru a lansa comanda la producator.Am sa-l rog pe andiy sa puna lista cu componentele si pretul lor. Marea majoritate sunt de la TME.Scopul acestui proiect este de a obtine o sursa SMPS buna, sub pretul unei surse clasice.Asteptam inscrieri. :-)Tibi
Link spre comentariu

Vreau si eu 2 placi :)

Deci, mai jos e lista de piese si un cost al sursei. Inca nu e finalizata, dar cam despre asta e vorba.

Posted Image

Insa, pentru ca TME stabileste nite cantitati minime, preturile sunt exprimate in functie de aceste cantitati.

Posted Image

Daca se face un group buy si de componente, atunci pretul final va fi mai mic. Sunt cateva componente (electroliticii de tensiune mare, IRFP, BYV, etc) care fac pretul.

Pentru 680uF/200v, codul e de la Farnell.

 

A bien tot :salute:

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări