Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Windows 10


Postări Recomandate

 

Tu ai cea mai mica idee despre ce vorbesti acolo ?

 

Repet a 3-a oara special pentru tine: Windows-ul NU "colecteaza" date, altele decat cele pe care ii lasi tu sa le colecteze. Nu poate sa faca asta, nici legal si nici tehnic. Nu poti sa transmiti informatii fara sa se vada.

 

Daca o dai in Snowden si altele e clar ca doar arunci niste vorbe auzite la intamplare fara sa ai habar cum functioneaza totul. Pari doar un propagandist care imprastie paranoia folosind exemple care par ca au legatura dar nu au nici cea mai mica legatura in realitate.

Colectarea datelor se face la alt nivel, NU la nivelul OS-ului.

De curiozitate, pune Wireshark la treabă, să vezi nişte chestii.

Link spre comentariu

 

Tu ai cea mai mica idee despre ce vorbesti acolo ?

 

Repet a 3-a oara special pentru tine: Windows-ul NU "colecteaza" date, altele decat cele pe care ii lasi tu sa le colecteze. Nu poate sa faca asta, nici legal si nici tehnic. Nu poti sa transmiti informatii fara sa se vada.

 

Daca o dai in Snowden si altele e clar ca doar arunci niste vorbe auzite la intamplare fara sa ai habar cum functioneaza totul. Pari doar un propagandist care imprastie paranoia folosind exemple care par ca au legatura dar nu au nici cea mai mica legatura in realitate.

Colectarea datelor se face la alt nivel, NU la nivelul OS-ului.

Buna

https://playtech.ro/2018/windows-10-trimite-datele-microsoft/

Sa nu crezi ca sunt singurele date transferate intre SO si Microsoft.

Asta este doar ce recunosc ei pentru a se justifica.

-Atlas-

Link spre comentariu

Doar continui sa confirmi tot ceea ce am spus de atatea ori deja dar tu nu intelegi. Ai aflat un nume de program si chiar daca nu pricepi principiul de functionare dar ai citit cateva nume si iar, nu intelegi implicarea lor dar brusc tot raul din lume e creeat de programul ala, si incalzirea globala.

 

Exact ceea ce am spus. Datele se colecteaza in cu totul alt mod. Citeste pagina la care ai dat tu link si nu ma mai face pe mine sa imi pierd timpul cu paranoia celor care nu inteleg nimic.

 

Mereu am fost de parere ca nu trebuie sa vorbesti cand nu intelegi macar conceptul, mai rau sa te si contrazici cu cei care inteleg.

Astfel de oameni doar alimenteaza paranoia globala doar pentru ca ei sufera de boala asta si tot ce nu inteleg ei este impotriva lor.

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Dl Dany a aruncat "fumigena" si a tulit-o....

Colegul Elmar a spus-o in postul lui din 24.01: lumineaza-ne si pe noi...

 

Nu e nevoie sa cunosti chiar toate "dessous"-urile functionarii programelor de retea pentru a 

intelege ca exista un interes CLAR de a extrage diverse date. Ce se face cu ele, in general  mai

nimic, cel putin la NSA (sunt prelucrate de diverse programe de cautare).

Comentariul ca Snowden exagereaza cand vorbeste de NSA se refera nu la COLECTARE ci la

UTILIZARE (motivul pentru care politica externa americana e de kko pare a fi legat mai degraba

de "posibilitatile" echipei cu trump in "frunte"....).

Si insusi conceptul de Inteligenta Artificiala se bazeaza (cel putin actualmente) pe constituirea

unor baze de date VASTE, combinate cu informatii "personalizate" cat mai extinse....

Programele care constituie IA ruleaza in supercomputere situate "unde trebuie", insa materia

prima tot de la "utilizatori" trebuie colectata...

 

Discutia referitor la "nivelul" de la care se colecteaza e pur "academica"..... 

Bineinteles ca pentru "anonimii" ca noi "profilul" e extrem de putin interesant,

dar posibilitatile sunt un pic....tulburatoare?

Editat de blazeu
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

S-a trezit rusul sa vorbeasca de securitate informationala. Asta e cusuta cu ata alba.

Prin cate si-a bagat nasul, nu poti avea incredere in niciun soft dezvoltat de rus. Poate chiar acest antivirus devine cal troian.

Ceilalti producatori de anitvirusi de top ce pazesc? Ei de nu zic nimic?

Link spre comentariu

Problema cu firmele astea de antivirusuri e ca nici dracu' nu le mai cumpara produsele de cand Microsoft a inclus un antivirus decent direct in sistemul de operare, gratuit. Ca sa faca vanzare trebuie sa "gaseasca" tot felul de amenintari, mai mult sau mai putin imaginare sau unele reale, concepute chiar de ei.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Nu stiu daca softul de la microsoft e chiar asa de ẗare, insa dupa cum stim, o

structura militara nu doreste sa treaca in mediul ne-militar, asa ca gaseste o

cale de a <inventa> conflicte si a-si justifica existenta.....

Valabil si pentru alte mofturi transformate in utilitati indispensabile....

Link spre comentariu
La 01.08.2018 la 17:23, modoran a spus:

Problema cu firmele astea de antivirusuri e ca nici dracu' nu le mai cumpara produsele de cand Microsoft a inclus un antivirus decent direct in sistemul de operare, gratuit. Ca sa faca vanzare trebuie sa "gaseasca" tot felul de amenintari, mai mult sau mai putin imaginare sau unele reale, concepute chiar de ei.

Adica sunt singurul fraier ce cumpara o solutie antivirus romaneasca? Deci in septembrie sa nu reinoiesc licenta pentru cele 5 dispozitive? :rade:

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Nu nu esti singurul care cumpara si foloseste soft anti-malware (termenul anti-virus e oarecum depasit,

existand mai multe tipuri de amenintari cibernetice).

Ca orice "medicament", si la acestea exista o rata de succes care nu e 100% (exista o "fereastra " de timp

pana ce programul adauga la lista lui noile semnaturi cu care recunoaste virusii mai recenti)(si la cat de multi

virusi se scriu zilnic e posibil sa mai scape unii mai mult timp, neobservati).

Dar cel mai important e modul de folosire al computerului (site-urile accesate, gradul lor de posibila compromitere).

Daca navigati prin zone cu risc mare, merita platit. (Parerea mea)

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Va salut domnilor colegi si buna dimineata,am zis sa nu mai deschid alt subiect pentru ceea ce este in acest video,sa fie oare adevarat sau FAKE specific you tube :scarpincum de altfel stim cu totii,sau este de mult treaba asta si am aflat eu cam tarziu,o zi buna va doresc si multa sanatate.

 

Cel putin mie imi place melodia de pe fundal:Alan Walker.

Editat de validae
,,sau,, se scrie unit...
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări