Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Repararea becurilor cu LED


Vizitator matrix

Postări Recomandate

Verifică individual ledurile cu o sursă de 5-9V și o rezistență de 470 Ohmi de exemplu.Măsoară tensiunea la ieșirea din sursă fără leduri și cu o rezistență de sarcină de câteva sute de ohmi.Poate fi integratul de comandă dus.Verifică totuși și puntea de diode, în general cam tot ce poți măsura acolo.

Editat de validae
Link spre comentariu
Vizitator crash44

Individual nu le pot proba fiindca sunt chip on board, si luminoforul este turnat peste toate jonctiunile. In schimb, le-am alimentat de la 9V in sus, si abia la 30V s-au aprins foarte foarte slab. Mai mult de 30V n-am de unde sa le dau :rade:

Link spre comentariu
 
post-21106-139829727993_thumb.gif

Acolo văd 14 leduri, dacă sunt înseriate toate (cel mai probabil ) atunci trebuie alimentate cu aproximativ 42V ca să se aprindă semnificativ.Poţi încerca să faci o sursă simplă cu condensator serie cu reţeaua şi să le testezi,eventual chiar să le foloseşti astfel dacă sunt bune şi driverul e ars.Schema de sus poate fi folosită schimbând condensatorul electrolitic cu unul având tensiunea de lucru de minim 50V şi Zennerul cu unul cu tensiunea în jurul a 50V.Releul ce apare în schemă nu trebuie luat în considerare, era pentru o altă aplicaţie  

Editat de validae
Link spre comentariu

Credeam ca este cu alimentare prin condensator serie si nu cu sursa in comutatie. Puteti posta o poza si la partea cu cablajul? Scrie ceva pe integrat?

Acel condensator indicat este cel de filtraj pe partea dinspre retea. Verificati daca in partea din stanga este vre-o rezistenta inseriata cu ledurile care are mai mult de 100 ohm. Pe aceea sa o verificati comparand cu notatia de pe ea.

Editat de The Stressmaker
Link spre comentariu

Asa cum am promis, pun niste poze cu " realizarile" mele.Alimentatoarele,  ( sunt 2 tipuri) sunt cam la fel, ca schema , doar ca unul e impartit in doua si pliat .Pt. reducerea dimensiunii, am eliminat mufa USB si am repozitionat condensatorul si dioda incercuite.E bine ca inserierea alimentatoarelor sa se faca de acelasi tip. Becul din imagine este "prototipul" de sacrificiu pe care s-au facut toate incercarile . Pt o ventilare mai buna, distantierele incercuite vor avea 15 mm. Vedeti si lampa mea de lucru la care nu e nevoie de nici un comentariu.Se vede din imagini

post-231372-0-50322900-1411839636_thumb.jpg

post-231372-0-63664400-1411839650_thumb.jpg

post-231372-0-28722600-1411839708_thumb.jpg

post-231372-0-32152300-1411839719_thumb.jpg

post-231372-0-26445200-1411839734_thumb.jpg

post-231372-0-79391300-1411839741_thumb.jpg

post-231372-0-31694200-1411839752_thumb.jpg

post-231372-0-27894800-1411839760_thumb.jpg

post-231372-0-50898000-1411839767_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

buna seara si bun gasit tuturor.ca sa nu mai deschid alt post va relatez urmatoarele:acum 3 saptamani am cumparat un bec cu leduri,si spre surprinderea mea acesta si-a dat duhul astazi.l-am inlocuit cu unul normal,si am purces la dezmembrarea acestuia.sincer acest bec l-am cumparat din curiozitate sa vad daca intradevar tine 2 ani .surpriza,a cedat dupa doar 3 saptamani.acum e tarziu si nu stau sa vad ce a cedat,dar maine dupa amiaza sa  ma ocup de el.ce am vazut inauntru nu prea pare lucrare de firma,sau cel putin asa m-i s-a parut mie.las la aprecierea voastra.cu stima

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Va salut cu respect, oameni buni !

 

Am cumparat acum cateva luni , chiar inainte de a fi retrase de la vanzare, de la Hornbach, niste becoleduri  E27 , "not dimmable", de 10W Flair- made in Germany (!!!),810 L,2700K care au si garantie 5 ani !

A desfacut cineva vreunul  ? 

Aveti idee de ce au fost retrase cele de 10W ?

Din cate am vazut, au protectie termica si nu numai...se sting  si isi revin  dupa o vreme. Se aprind dupa aproape 1 secunda de la punerea sub tensiune si curios e ca daca le stingi si reaprinzi imediat poti sa ai surpriza sa nu se mai aprinda o vreme...fara sa se defecteze, evident.

Am luat 12 bucati, pretul fiind imbatabil. Nu cred sa existe bec de 10 W cu 5 ani garantie la pret de 19 ron... Evident , acest pret nu a rezistat multa vreme, dublandu-se in cateva zile. In fine, o fi fost vreo promotie...

Din cele 12 becuri, unul flicarea foarte puternic si l-am schimbat pe garantie, fara probleme.

Ce imi place, este ca dau o lumina foarte asemanatoare cu cea a becurilor cu incandescenta si destul de puternica, pare chiar mai mare de cei 60w echivalenti cu care se lauda producatorul.

Nu sunt foarte convins daca au fluxul luminos continuu, specific unor leduri alimentate in curent constant ,dar fara impulsuri, pentru ca uneori mi se par obositoare....poate e doar o senzatie.

Exista vreo metoda simpla de verificare pentru aceasta ?

Din pacate nu am gasit o metoda sa le desfac, globul mat de plastic parand a fi lipit.  Poate ca ar merita desfacute, chiar si in ciuda pierderii garantiei, daca s-ar putea aduce o imbunatatire in sensul filtrarii suplimentare al curentului ledurilor, pentru protejarea ochilor.... Se merita efortul, oare ?

Multumesc anticipat !

Editat de danzel67
Link spre comentariu

Au flux continuu, tot ce poti masura pe osciloscop e un riplu al sursei care  nu afecteaza ochiul. Vorbim de zeci, sute de mV maxim raportati la 70-80V cat primeste un becoled de 10-14W. Daca vrei sa-l reduci, pune un cond mai mare pe iesire. Frecventa ai putea-o detecta la spoturile cu halogen alimentate direct din secundarul unui traf pe cateva zeci de kHz. Sunt alimentatoare de 12V/50...200W de genul asta, insa acolo ai inertia filamentului si iarasi nu se pune.

Uite un tip de scc http://postimg.org/gallery/29v0ix2js/43d67977/ in prima poza. Globurile mate intr-adevar sunt prinse in silicon, "rezista" la surubelnita nu insa si la ciocan. Racirea originala e o porcarie care mai mult de 5W nu-i menita sa reziste, in plus becoledurile se pun de obicei in aplici, lustre unde covectia e mult impiedicata. Spoturile din imagine sunt de 1300lm bucata, 3000k. Am mai desfacut de 10W, aceeasi problema cu racirea...

Editat de Alexutz
Link spre comentariu

Se poate verifica indirect, cu o fotocelulă sub sarcină, conectată la un osciloscop. Curentul fotoelectric variază cu iluminarea celulei, care la rândul ei este sincronă cu pâlpâirea becului.

O metodă mai simplă de a vedea dacă "flicăre" la 100Hz este să îl montezi pe o dulie cu fir mai lung şi să mişti becul pe o direcţie oarecare. Dacă vezi întreruperi de lumină înseamnă că ledurile sunt alimentate cu 100Hz, o linie continuă de lumină indică frecvenţă foarte mare sau c.c.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări