Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Repararea becurilor cu LED


Vizitator matrix

Postări Recomandate

Nu merita nici cumparate nici reparate.

Un bec cu filament clasic costa 1,5lei, un bec de firma LED sau fluorescent la aceleasi lumeni~~~~~..... :rade: costa 100lei

Unde suntem daca se duce intr-un an?

 ce contine un becoled ordinar si /sau de firma? Un condensator+ o rezistenta+ o punte redresoare+ un condenstor de filtraj+ un sir de led-uri...mai marile firme pun un  patratel pe care il numesc sursa de curent...rusine.

Wolfwagen va fi un eveniment la fel ca si sindromul Blaupunkt in anii '50 .Becurile cu led nu merita mai mult de 10Lei la cele sub 10W declarati indiferent de fabricant.

Sunt la fel ca si politicienii votezi(cumperi) esti fraier.

Ei vor  sa vanda nu sa te tina becul 10ani, pe de alta parte becoledul pare noutate si te atrage... amagire totala domnilor.

Mai mult nu ma inting.

E departe, foarte departe de noi dar folosesc becuri ca si noi:

http://members.iinet.net.au/~cool386/lamp/lamp.html

Editat de mila
Link spre comentariu

Ce problema de educatie e la repararea unui bec? Ce probleme trebue sa-mi fac? Cititi ce scrieti?De obicei se ard 2-3 leduri din "bec" trebue sa-l repar ca sa par educat sau sa cumpar altul si sa par needucat?experienta? sa fim seriosi!

De obicei se cumpara 3-5 becuri, 2 cad din 2 se incerca repararea si astfel recuperarea unui bec...ledurile sunt deja obosite de schema....dupa 3-5 saptamani se ard iar 2-3 leduri, iar se repara cu leduri recuperate din becul ramas si tot asa pana cand dupa 6-8 luni le arunci la gunoi.

Cati ati fost cu becurile in mana la DEDEMAN in termen  de garantie?Tocmai pe asta se bazeaza ca la 15-20 lei nu va duce-ti sa le dati cu ele in cap ...ca asta merita...(DEDEMAN e nume generic)

Nu mai postez nimic aici....auzi domn-le...e problema de educatie!Pe la ei prin austria!?Sunt cu 2 cozi mai sus de noi!Muncesc mult mai mult ca noi pentru cei 3000E in plus!Asta auzi de la toti cei plecati, cum ziceau sasi? Plecati SUS.

Editat de mila
Link spre comentariu

Educaţie în sensul în care înveţi ceva nou, care poate folosi apoi la alte reparaţii. Aici este forum de electronişti, unii mai buni alţii mai...  începători, şi fiecare experienţă de genul ăsta ajută la învăţarea meseriei.

Nu în ultimul rând există şi satisfacţia că ai contribuit la reducerea poluării şi a deşeurilor, dar pt. asta e nevoie de ceva mai multă "educaţie".

Link spre comentariu

Cred ca este o confuzie majora pe aici.

 

O sursa de lumina LED bine proiectata si facuta nu are motive sa nu ajunga la 50.000 ore de functionare iar lumina emisa poate fi probabil cea mai acceptabila printre oricare alte surse de lumina artificiala.

 

Daca in comert nu se gasesc decat (sau macar preponderent) astfel de surse proaste / daca producatorii uita sa spuna ca pentru asa ceva trebuiesc incinte care sa favorizeze convectia - atunci vina nu este a produsului.

 

Dar solutii exista - 1. construiesti asa ceva singur. 2. cumperi ceva de buna calitate (dar asa ceva costa 50 euro si peste) - asta este normal avand in vedere costul unui radiator adevarat.

 

 

Deci: asa ceva merita si cumparate si reparate, dar sa fie un produs de calitate.

Link spre comentariu

Nu stiu ce se tot discuta acolo de educatie sau cumparare ,  dar , am LED-uri SMD de toate categoriile pentru a ma juca , atunci cand e timp cu ele.

Cand BecoLED-ul de la Hepol a picat datorita unui LED mai prost facut (am luat patru iar din patru , trei inca functioneaza impecabil ) doar am inlocuit LED-ul problema.

De ce sa arunc sumedenie de LED-uri pentru un singur LED defect ? Ah ,am uitat sa mentionez ca merg de vreo trei ani , aproape non stop .

 

Pina sa iau BecoLED-urile de la Hepol sa vezi ce schimbam Halogene la doua sau trei luni odata . Ba mai mult , consumau si 40 de watti bucata.

 

Patru BecoLED-uri merg cu maiputin de jumatate din consumulunui singur halogen. Deci de la 160W ( 4 halogene a 40 de watti ) am ajuns la un consum de doar 12Watti.

Hai sa nu fie 12Watti dar 20 tot sunt.

 

In timp , se simte la factura de la Electrica.

Link spre comentariu

Nu am eu noroc, am cumparat acum un an 6 becuri hepol de 4W si s-au ars toate, mentionez ca toate au functionat in aer liber fara abajur sau alte obiecte care sa le impiedice sa se raceasca.Evident la mana nu se simtea o temperatura mai mare de 35-37 grade asa ca...dupa defectare am analizat schema si e de toata jena.Pe de alta parte va spun cinstit ca sunt foarte lipsit de educatie ca sa dau 50Euro pe un bec.

In numele profitului si nu al grijei fata de mediu se fac si comercializeaza astfel de becuri(hepol sau altele)Peste toate cele expuse costa intre 15-20x fata de un bec cu incadescenta.

Ce stiinta si ce leduri si radiatoare, electronica contine un bec care costa de 120X cat un bec normal?Va spun eu nimic! nimic nu justifica un pret de 50E nici macar numele inscris pe el ca tot in RPC sunt facute!Si asta tot in numele profitului.

Praf in ochi...

Daca se vroia cu adevarat sa se produca un produs in lumina grijei mondiale fata de mediu si in ajutorul utilizatorului mediu sa scada cheltuelile nu apareau pe piata jegurile astea la preturi nesimtite.

Indiferent cat tine, cat de putin consuma sau cum lumineaza e in afara puterii mele de intelegere sa cumpar un bec cu 50 Euro.Ce te faci daca se defecteaza dupa 10000 ore de functionare?Va spun eu il aruncati ca si pe celelante!

Editat de mila
Link spre comentariu

Viteza procesoarelor la laptopuri, desktopuri a crescut uluitor in cativa ani, capacitatea harddisk-urilor la fel. Abia daca apucai sa te bucuri de o configuratie un an doi ca deja devenea depasita. In IT daca nu crapa fizic componenta sau aparatul, devenea depasit moral. La becoleduri se intampla asemanator...nu prinzi acele 30 sau 50.000 ore functionare si daca totusi da, te apuca ciuda sa stii ca ai o eficienta prastie. Cine ar mai sta cu 40lm/W cand stie ca 200lm/W nu e un vis?

Oricum...e ca in bancul ala cu nebunii care trebuiau sa goleasca cada, si in loc sa scoata dopul, ar fi folosit polonic in loc de lingurita! Cata vreme platim certificate verzi si tot felul de servicii in factura la energie electrica, visam sa "facem economie" cu cativa kW pe luna, si tocmai pe iluminat. Jalnic. Mi se poate explica de ce trebuie sa platesc altceva decat kW/h dar asta nu rezolva problema economiei, atat la nivel casnic cat si industrial. 100lei la 2 luni, la regularizare inseamna 50lei/luna, adica 100kW, deci 3kW/zi. Arhisuficienti pentru iluminatul cu becuri pe filament.

Link spre comentariu

Ce zici daca ti-as pune ca la mine in sufragerie ma 14 corpuri de iluminat cu halogen si toate de 40W . Asta de un 560W consumati. Deci unde ajung cu consumul ?

De aceea am trecut pe LED si  CFL . Spre exemplu , pe Hol , unde lumina se aprinde la orele 7 seara si se stinge la orele 7 dimineata am pus un CFL de 20W.

In momentul in care iti vine factura am 1000 RON pe luna , te uiti cam cu jind la ce ai prin casa si incerci sa optimizezi.

Link spre comentariu

Stai ca nu inteleg , tu crezi ca eu economisesc niste banuti in detrimentul ochilor ?

 

Nu monsher.  Prefer lumina Localizata  . Pe bancul de lucru am iluminat cu LED-uri. O lampa cu LED-uri cum stii bine ca fac plus , lupa si acum sunt in curs de achizitie cu un microscop pentru electronica.

 

Nu fac rabat de la cantitatea luminoasa. Dar, intre o factura de 540 RON si una de 1000 RON si peste , ce prefera omul ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări