Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reconditionare Amplificator A 350 facut de electronica.


Postări Recomandate

Bobo....pune sigurante lente...sau temporizate. Oricum, chiar si alea ''ultrarapide'' se ard dupa ce finalii sunt sarma. Problema este ca astea cu F, adica rapide, mai sar cand se incarca condensatorii de filtraj fiind puse inainte de puntile redresoare. Foarte rar am gasit sigurantza arsa si finali buni.

Si, exact cum a zis Mircea, pune semireglabil multitura pe bias. Cu asta multitura poti sa reglezi exact biasul si are contact ferm in timp.

Link spre comentariu

Daca se folosesc sigurante ultrarapide (dar posibil sa trebuiasca de 5 sau 6 A ultrarapide), difuzorul de bas mai are sansa sa scape in caz de scurt pe un final, dar cu unele temporizare.....

 

Oricum un modul de DC-protect facut cum trebuie, nu iese mai mare decit o cutie de chibrituri exceptind releul si sigur se gaseste loc pt montare, iar cu un DC-protect iti poti permite sa conectezi si boxe de citeva mii de euroi fara sa stai cu grija lor.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

 

... un modul de DC-protect facut cum trebuie, nu iese mai mare decit o cutie de chibrituri exceptind releul si sigur se gaseste loc pt montare, iar cu un DC-protect iti poti permite sa conectezi si boxe de citeva mii de euro fara sa stai cu grija lor.

 

Nu pot sublinia indeajuns importanta celor de mai sus.

Link spre comentariu

Protecția prin siguranțe a difuzorului în cazul apariției DC este destul de problematică deoarece raportul dintre curentul la DC și curentul la puterea maximă nu este foarte ridicat - circa 2-2,5 deci alegerea siguranței ca să se ardă sigur la DC și să nu se ardă la puterea maximă este foarte strictă. Așa cum zice colegul @sesebe mai sus , îi mai dai niște șanse difuzorului dar nu e sigur că-l salvezi.

Link spre comentariu

Si, exact cum a zis Mircea, pune semireglabil multitura pe bias. Cu asta multitura poti sa reglezi exact biasul si are contact ferm in timp.

Multumesc frumos, am ales semireglabil normal pentru ca nu aveam multitura la acel moment. Le voi inlocui cat de curand cu multitura.

 

Nu pot sublinia indeajuns importanta celor de mai sus.

Cred ca pana la urma voi pune un modul de protectie la curent continuu. Daca a facut cineva si mai are o schema si un cablaj la un astept de model, i-as fi profund recunoscator.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi chiar si celor mai carcotasi & cici !

Editat de boboBOBO
Link spre comentariu

Va imbatati cu apa rece daca va imaginati ca acest amplificator va functiona pe incinte de mii de euro.

Eu sunt sceptic daca el va functiona eu fiind cel carcotas!

Nu se merita sa reconditionezi un amplif ale carui cablaje sunt desenate cu florarul in vremuri triste.

Ca si premiu dau eu de la mine un DC-protect cu conditia sa-l vad asamblat si functional.

 

Super cici!

 

Poate ar trebui o rubrica gen munca in zadar.

Cred ca nici daca ar fi apelat la military class component n-ar fi iesit mare lucru.

Editat de Mircea Crisan
Link spre comentariu

Vezi ca are @marian la vanzare dc protect...ieftine si nici nu-ti mai bati capul sa-l construiesti.


Va imbatati cu apa rece daca va imaginati ca acest amplificator va functiona pe incinte de mii de euro.

Eu sunt sceptic daca el va functiona eu fiind cel carcotas!

Nu se merita sa reconditionezi un amplif ale carui cablaje sunt desenate cu florarul in vremuri triste.

Ca si premiu dau eu de la mine un DC-protect cu conditia sa-l vad asamblat si functional.

 

Super cici!

 

Poate ar trebui o rubrica gen munca in zadar.

Cred ca nici daca ar fi apelat la military class component n-ar fi iesit mare lucru.

Ce are bre acest amplif de nu-ti place? Ca mai toti il avem prin casa (astia mai batrani..traiti pe vremea raposatului)..... suna destul de multumitor....plus ca are aspect si da bine printre scule.

Am si eu unul care trebuie sa primeasca acelasi tratament...numai ca deocamdata nu e timp.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări