Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

STRUNG SU 200 C2 fabricat la Arad


Vizitator dan vasile

Postări Recomandate

Acum 7 ore, DM7 a spus:

Salutare tuturor. Am achiziționat și eu un astfel de strung.

Nu am deschis alt topic. Sper să nu supăr.

Să revin la strung. L-am luat pentru hobby. Nu sunt de meserie. Pe el vreau să îmi fac abc-ul. Deocamdată sunt la faza de recondiționare. Mai exact curatare. Nu așa cum a făcut Daniel.As fi bucuros daca ar avea cineva cartea lui tehnica. Sau orice informație legat de acest model. O primă intrebare ar fi care ar fi mărimea maximă a universalului pe care îl pot monta, însă fără al distruge. In prezent e de 80. Un vecin a zis că maxim ar fi de 125. Voi ce păreri aveți?span widget

eu am montat universal de 160 cu 3 bacuri si unul tot de 160 cu 4 bacuri. Ii dau maxim si vad ca nu crapa nimic. Am facut o modificare si i-am pus rulmenti conici la axul universalului ca cei originali am schimbat un set si nu au tinut. Probabil ca nu am reglat corect jocul ca eram la inceput. Acum merge bine si imi fac treaba cu el. Carte am cumparat eu pentru el si o am tiparita insa trebuie scanata si stau prost cu timpul. Daca te intereseaza ceva anume iti pot face niste poze si le incarc aici sau in privat daca nu intereseaza pe nimeni. La mine lipseau cam totate pinioanele pentru filete si cutia de avans facea figuri desi am incercat sa o repar. Am renuntat la tot si am pus un stepper pe surubul de avans si un encoder pe ax si am facut cu arduino o interfata cu un ecran si cateva butone si acum am acolo toate avansurile si filetele st/dr si chiar un divizor totul la un buton apasat....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

La 28.06.2020 la 21:09, Daniel_sv a spus:

eu am montat universal de 160 cu 3 bacuri si unul tot de 160 cu 4 bacuri. Ii dau maxim si vad ca nu crapa nimic. Am facut o modificare si i-am pus rulmenti conici la axul universalului ca cei originali am schimbat un set si nu au tinut. Probabil ca nu am reglat corect jocul ca eram la inceput. Acum merge bine si imi fac treaba cu el. Carte am cumparat eu pentru el si o am tiparita insa trebuie scanata si stau prost cu timpul. Daca te intereseaza ceva anume iti pot face niste poze si le incarc aici sau in privat daca nu intereseaza pe nimeni. La mine lipseau cam totate pinioanele pentru filete si cutia de avans facea figuri desi am incercat sa o repar. Am renuntat la tot si am pus un stepper pe surubul de avans si un encoder pe ax si am facut cu arduino o interfata cu un ecran si cateva butone si acum am acolo toate avansurile si filetele st/dr si chiar un divizor totul la un buton apasat....

Super tare chestia cu stepperul si arduino, am mai vazut asta pe youtube, un rus a modificat un strung sp 80 sau ceva asemanator, avea acolo si lincuri pentru programul de la arduino, eu le-am downloadat dar nu am reusit sa le deschid imi dadea o eroare. Daca sunteti dispus sa ne dati detalii cum ati facut ar fi super, eu am un strung mic Zitto si nu am decat rotile pentru filete in inch si ma gandeam ca ar fi super sa pot sa ii adaptez un encoder.

Link spre comentariu
Acum 5 ore, remus_gabriel2005 a spus:

Super tare chestia cu stepperul si arduino, am mai vazut asta pe youtube, un rus a modificat un strung sp 80 sau ceva asemanator, avea acolo si lincuri pentru programul de la arduino, eu le-am downloadat dar nu am reusit sa le deschid imi dadea o eroare. Daca sunteti dispus sa ne dati detalii cum ati facut ar fi super, eu am un strung mic Zitto si nu am decat rotile pentru filete in inch si ma gandeam ca ar fi super sa pot sa ii adaptez un encoder.

Pai am pus un stepper pe surubul conducator si un encoder cu 1000 pasi pe axul de la universal. Interfata cu utilizatorul o face fiecare cum vrea. Iar softul este facut in totalitate de mine. Am incercat si eu sa iau ceva de la rusul ala insa are alt stil de programare si era mai greu sa descifrez decat sa fac eu ce imi trebuie. In timp l-am facut sa poata face filete st/dr si avans normal. O sa fac niste poze si un filmulet si pot sa dau si sketchul ca nu ma imbogatesc cu el. :D

IMG_20200704_194612.jpg

IMG_20200704_194632.jpg

IMG_20200704_194625.jpg

Editat de Daniel_sv
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 3 ani mai târziu...
La 09.10.2020 la 15:25, DM7 a spus:

Salutare,

 

Intr-un final am reusit sa cumpar o copie a cartii strungului.

Pentru ca nu am reusit sa o atasez aici, cei care doresc cartea strungului, sa imi trimita pe PM adresa de e-mail si le voi trimite cartea scanata.

 

Buna seara ! Eu chiar as avea nevoie de o schita tehnica de electricitate al strungului SU 200 C2. Cum putem rezolva in continuare sa obtin schita tehnica de electricitate al strungului SU 200 C2 ? 

Editat de LEVENTE
Link spre comentariu
Acum 11 ore, LEVENTE a spus:

Buna seara ! Eu chiar as avea nevoie de o schita tehnica de electricitate al strungului SU 200 C2. Cum putem rezolva in continuare sa obtin schita tehnica de electricitate al strungului SU 200 C2 ? 

Lasă un Nr de telefon și îți trimit poze pe whatsapp

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări