Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

eSol - statie de lipit digitala


Postări Recomandate

Am incercat doar hex-urile disponibile.

NU am compilat nimic, asta sa fie problema?

Nu am folosit avrdude, doar Atmel Studio 7 si am programat direct in circuit.

Am folosit acelasi procesor, display si nu am scurt intre trasee.

In grilele fet-urilor exista impuls (PD0.1.2) dar lipsa in iesirile PCx.

Pt a programa cu Atmel Ice trebuie sa legi si VTG (pinul 2 ISP in +5V) altfel nu vede tensiunea si da eroare.

Cu STK500 nu e nevoie de pinul 2 legat in +5V

Editat de sdan
Link spre comentariu

Pinul 4 (RESET) presupun din nou ca are + 5V (este legat prin R1 la +).

 

Ce ar fi sa scrii un mic program care sa afiseze ceva pe display asta ar confirma/infirma partea de functionare a programatorului, MC-ul si partea de display.

Daca nici asta nu ar merge eu as inlocui MC-ul.

 

Poate are un alt coleg o solutie/idee care sa te ajute. Ah, pacat ca Daniel nu-i prin zona.

Link spre comentariu

Am avut o astfel de situaţie...şi (deşi părea ok) aveam doi pini ai integratului care nu făcea contact cu cablajul!

Dintre cei doi pini unul era cu alimentarea MC...şi când puneam testerul pe el ...atunci în dădea tensiune(5v) ...cum îl luam testerul MC nu se mai alimenta!

Link spre comentariu

Am inspectat cu atentie tot ce inseamna lipitura si traseu chiar masurand rezistentele intre trasee.

Am inlocuit si procesorul deoarece, de nervi, la primul i-am dezactivat fusebit-ul de programare. :)

Am 5V in Reset si 5V in Referinta.

Cred ca o sa fac o placa de comanda cu PIC. E mult mai serios... zic :limb: La Atmel daca gresesti fusebit, trebuie sa-l duci la "doctor"... mare porcarie!

Sincer cu scrisul programelor nu le am. Nu am avut timp de invatat partea asta si-mi pare rau. Dar daca ma supar, o sa ma apuc.

Banuiesc ca e problema cu compilarea dar nici asta nu stiu cum se face. Am observat ca tot jucandu-ma cu unele setari la primul procesor au inceput sa palpaie segmentele aiurea.

Editat de sdan
Link spre comentariu

Au palpait cand ma jucam aiurea in procesor dar cand l-am scris exact cum scrie aici.... e cam mort, adica nu face nimic! :rade: Si daca nu mergea oscilatorul nu mai aveam impuls in grilele feturilor. Numai spun ca atunci când pui osciloscopul pe pini, aiurea, apar tot felul de trenuri de impulsuri. Deci oscilatorul lucreaza dar iesirile de comanda anodica nu si nici iesirea de comanda a letconului

Editat de sdan
Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
Vizitator Dementor Angel

SALUTARI as avea si eu o rugaminte penteu cei de pe forum

Cine are fisierele pentru esol sa pot construi si eu o statie

Finca am in wsp80 si nul pot folosi daca cineva mai are fisierele

Il rog sa le puna undeva sa le pot lua astept raspunsuri multumesc

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Salutare tuturor,

cativa prieteni au insistat sa faca un PCB mai bun pentru statia eSol, drept urmare au trimis proiectul la un producator profesional si au facut exemplarul urmator:

IMG_20181222_121732367.thumb.jpg.dd87c7d2a896682f6f7bbe25901e9d43.jpg

Aceasta versiune de PCB contine cateva mici schimbari ale schemei (niste pini schimbati intre ei), dar si cateva optiuni de populare diferite pentru componente cheie (SMPS, MOSFET, etc).

Drept urmare softul a trebuit adaptat pentru modificarile hardware, ocazie cu care am introdus mai multe imbunatatiri suplimentare:

  • meniu de setare a timpului de STANDBY: intre 1min...999min
  • meniu de setare a BRIGHTNESS-ului intre 1...255: in timpul functionarii normale luminozitatea este cea setata, iar la intrare in modul de setup (Temperatura sau ale meniuri) atunci luminozitatea este maxima
  • meniu de setare a temperaturii de STANDBY: implicit este 100C
  • meniu de setare timp intrare in OFF (1min...999min): dupa expirarea acestui timp varful statiei se opreste iar display-ul afiseaza OFF
  • toate valorile sunt automat salvate in EEPROM si folosite implicit pana la urmatoarea setare
  • meniu special de calibrare temperatura in doua puncte (100C si 350C): se acceseaza prin PowerOn simultan cu push On al butonului encoder-ului: punctele noi sunt salvate in EEPROM si folosite pana la o eventuala re-calibrare
  • modul de drive al heater-ului s-a schimbat din comanda _in_faza in modul multiplu_de_perioada: performantele de stabilitate sunt similare, dar se evita acel zgomot (tiuit) de la actionarea comenzii MOSFET-ului in faza. Achizitia ADC pentru temperatura se face in momentele in care MOSFET-ul nu este energizat.
  • diverse alte modificari SW: reorganizarea modulelor, OS imbunatatit

O sa mai atasez niste poze relevante in postari ulterioare.

 

Daniel

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări