Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

kit I.P.R.S Baneasa


Vizitator just_dark_semitones

Postări Recomandate

Salutare din nou tuturor.

Kitul IPRS de 15W, pe care l-am realizat la vremea respectiva a primit din start un "soc emotional" din partea mea, care nu aveam atunci nici un fel de instrument de masura;Am folosit un transformator, singurul pe care il aveam care asa cum am aflat mai tarziu, avea in secundar 30 V si o sirma cam de 1,3mm. Nu am masurat nici tensiunea mediana, nici curentul de repaus.Si ce bucuros am fost cand l-am ascultat! Nu distorsiona si nici nu fumega, dar finalele se incalzeau in mod inegal (ambele insa foarte putin). Radiatoarele facute din platbanmda de Al de 50x5x200mm. Dupa cativa ani i-am construit preamplificator, corector de ton simplu cu un singur pottentiometru si carcasa si l-am vaindut unui coleg care in toata perioada facultatii dadea chefuri prin camin.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Are cineva pliantul sau macar schema pt. preamplificatorul stereo RIAA 8902? Credeam ca e usor de gasit, dar fie m-am inselat, fie am trecut pe langa ea...dar inca n-am gasit-o.

Am achizitionat o asemenea placa, noua, neplantata si intentionez sa aflu cum ar fi sunat schema aia daca era facuta EXACT cu valorile proiectate...am capatat si piesele originale, dar nu sunt curios...

Link spre comentariu

Voi cauta in "caietul de scheme" de acum 35 de ani toate pliantele kit-urilor. O sa le fac poze si le postez aici. Carageae, cred, nu sunt sigur, ca am pliantul de la kit-ul 8902. Cand ajung acasa, iau la rascolit amintirile sa vad ce mai am.

A mai fost un kit, nu-i stiu codul, "Loto 1X2", cu 2 CDB-uri, 3 beculete baioneta si 2 intrerupatoare stil manipulator morse. La o apasare, beculetele "filau" si ramanea unul singur aprins. In functie de cum erau numerotate, becul ramas aprins semnifica 1, X sau 2. In functie de acestea, se pute completa un bilet castigator 100 % la Loto. :rade:

A fost si kit-ul de interfon cu 2 posturi. La acesta nu mai am documentatia.

Link spre comentariu

Da, din pacate vorbim la trecut. Si maine la fel o sa vorbim....O sumedenie de amintiri ale copilariei, adolescentei si tanarului insuratel de acum haaat ..... ani. Scuze de off, dar melancolia.... Ma bucur ca am putut ajuta cu putin in acest topic si poate nu numai......

Multumesc pentru ajutor....nu e chiar la trecut, eu am gasit o placa de 8902 si acum ma apuc s-o plantez cu componente moderne, masurate si imperecheate. Am pastrat primele doua perechi de tranzistoare BC413 si BC415, din cate stiu erau de zgomot redus si chiar erau bune...vom vedea, daca nu e adevarat, am altele de schimb. Electroliticii IPRS sunt buni, dar cred ca ii pastrez ca atare si pun altii, mai noi.

https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/17626209_10209508489170847_5907171456915004404_n.jpg?oh=111e51ee0799f071cc493318157ff9ae&oe=5999B007

Editat de carageae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări