Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

kit I.P.R.S Baneasa


Vizitator just_dark_semitones

Postări Recomandate

Da, si eu am facut un radio din asta in copilarie, nu era al meu, dar prietenul care l-a primit nu avea prea multe cunostinte de electronica si m-a rugat sa i-l montez eu....nu avea o selectivitate prea grozava, dar tin mimte ca sunetul era foarte placut....eram aproape de Vidin si de acolo emite un post de bulgari pe medii....nu stiu limba, dar transmiteau muzica frumoasa si suna incredibil de bine, aproape ca pe FM.

Link spre comentariu

Un rol important il aveau difuzoarele cu care veneau aceste aparate.Eu am avut zvezdocica(steluta),tot sub forma de kit,si cu schema asemanatoare as putea spune,insa consuma o baterie de 9V in cateva ore de functionare(in decursul a cateva zile).Probabil si bateriile din acele vremuri nu erau prea potente,dar si schema finalului era gurmanda.La noi era ceva mai usor cu semnalul.Aveam postul local care intra si cand nu aveam nevoie.Un simplu amplificator cu o sarma pe intrare si gata aparatul...De fapt daca stau sa ma gandesc mai bine,mai mult m-am muncit sa scap de semnalul radio in diverse proiecte audio,decat sa captez semnalul cu diverse aparate de radio.Jucaria s-a dus de multa vreme,nu mai stiu unde s-a pierdut,insa stiu ca difuzorul l-am folosit la multe scheme testate.

zwezdochka09.jpg

post-179783-0-63938900-1492802661_thumb.png

Link spre comentariu

Oare nu Iunosti 101 se vindea asa? Eu tin minte ca Electronul ala a fost in ceva de carton - cam cum se vindea radio-ul Kiev 4, au fost si pe forum cateva kituri, am luat si eu unul....cine stie cand o sa am vreme de el....si in cazul meu e cam degeaba, doar nostalgia, ca in apartamentul meu nu se prinde mai nimic pe medii....cu greu 2-3 posturi si asta cu aparatele performante...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări