Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

kit I.P.R.S Baneasa


Vizitator just_dark_semitones

Postări Recomandate

Eu vorbeam de diodele de compensare termica,nu de redresare.

Pai tocmai de acestea se discuta. Acele diode teoretic ar fi trebuit sa fie montate pe radiator, pe masura ce ele se incalzesc tensiunea de polarizare dintre bazele prefinalilor se micsoreaza si astfel se ajunge la un echilibru ce evita ambalarea termica a etajului final in conditii grele ( de ex. temperatura ambianta ridicata, putere mare de iesire).

 

@Giorgi tv ne arata ca merge si fara daca folosim radiatoare mari (cazul AS2020), eu n-am spus ca nu merge, doar ca E MAI BINE sa inchidem "bucla compensarii termice" montand diodele pe radiator, astfel amplificatorul poate functiona mai bine in conditii de "stres termic".    

Link spre comentariu

Nu stiu la acel kit cum se comporta in regim termic,insa la AS2020 daca  forjezi mai tare jucaria,devine o chestie omogena,fierbinte,in asa fel ca amplasarea direct pe radiator nu-si mai are rostul.Folosit pana in 40...50% putere,nu e problema.Am cautat o vreme un amplificator din asta,nu pt ca as fi avut nevoie,ci pt ca il voiam acasa.L-am resuscitat,in sensul ca am schimbat condensatori,tranzistori finali,prefinali,si un BC413 de pe una din intrari,rezistente aproape toate,traf(era intrerupt primarul),redresor+filtraj,potentiometre volum,si cred cam atat.Acum merge decent,fara incalzire excesiva,cu sarcina de 4 ohmi,dar nu forjat spre maxim.

20W de pe fisa lui tehnica sunt cam fortati,dar pt o camera obisnuita cu boxe potrivite ar face fata,daca nu ar fi altceva la indemana.

Link spre comentariu

 

Cele 3 diode de pe cablajul AS2020 de fapt sunt 4.Una ar fi trebuit sa fie DC...si au montat pana la urma 4x1N400X.

Da domnule doru chiar la acele diode ma refeream,repet ca nu au nici un contact fizic cu radiatorul etajului final,si repet l-am alimentat si la 60v si nu a fost nevoie decat de schimbarea consilor la o tensiune mai mare.

Link spre comentariu

Nu stiu la acel kit cum se comporta in regim termic,insa la AS2020 daca  forjezi mai tare jucaria,devine o chestie omogena,fierbinte,in asa fel ca amplasarea direct pe radiator nu-si mai are rostul.Folosit pana in 40...50% putere,nu e problema.Am cautat o vreme un amplificator din asta,nu pt ca as fi avut nevoie,ci pt ca il voiam acasa.L-am resuscitat,in sensul ca am schimbat condensatori,tranzistori finali,prefinali,si un BC413 de pe una din intrari,rezistente aproape toate,traf(era intrerupt primarul),redresor+filtraj,potentiometre volum,si cred cam atat.Acum merge decent,fara incalzire excesiva,cu sarcina de 4 ohmi,dar nu forjat spre maxim.

20W de pe fisa lui tehnica sunt cam fortati,dar pt o camera obisnuita cu boxe potrivite ar face fata,daca nu ar fi altceva la indemana.

Trafo de reţea avea un miez de 40VA, concluziile se pot trage foarte uşor. Mai mult de 6VA pe canal era distorsiune. AS2010 şi 2020 s-au vrut a fi ceva în genul amplifurilor Philips ''carte'', însă neavînd trafo acelora, ai noştri meşteri au pus ce încăpea acolo. Sper că 40...50% nu se referea la poziţia puţometrului de volum, n-ar fi un indicator corect.

.................

Apropos, puterile erau notate în VA, atît la amplifuri cît şi la difuri şi boxe, chiar şi la trafo.

Link spre comentariu

 Sper că 40...50% nu se referea la poziţia puţometrului de volum, n-ar fi un indicator corect.

N-am avut treaba cu pozitia potentiometrelor,inca nu a vazut difuzoare...inca e la servici si acolo nu am boxe de putere.Mai am de facut 2 saibe pt suruburile ce prind capacele laterale,nu a avut pe nici o parte,acum am folosit o improvizatie ca sa fixez capacele.Toate probele le-am facut pe rezistenta de sarcina.A fost damblaua mea,poate unde n-am avut cand erau pe val,si mi-au placut cum aratau,atunci mergeam cu cele ciocanite de mine,cele industriale erau scumpe, si acum voiam sa vad ce le poate pielea.Bag seama,n-am pierdut mare lucru in ce priveste acest model  :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări