Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

cati wati are un amper?


Postări Recomandate

Pacat mai baiatule ca faci de ras scoala tehnica din Timisoara, scoala cu vechi traditii..Acum pot face si legatura cu rezultatele proaste de la bac din acea zona..Cred ca trebuie sa-ti iei licenta pentru vorbele alea..vei fi mereu citat; e si normal sunt ANTOLOGICE!.

Link spre comentariu
Vizitator Florin Wacykiewcz

Intensitatea I se masoara in amperi (A), tensiunea U in volti (V) si puterea P in wati (W).P = U * IPentru a afla amperii trebuie sa stii watii si voltii. Cu alte cuvinte trebuie sa citesti pe bec la citi volti merge si citi wati are. De exemplu 220V 100W.Daca folosesti un contactor de 6A si becurile sunt de 220V 100W, calculezi consumul unui bec cu formulaI = P / U, deci I = 100W / 220V = 0.45A, asta va fi consumul unui bec de 220V 100W intr-o ora.Un contact de 6A va accepta 6A / 0.45A = 13.33 becuri:), deci raspunsul la intrebarea ta este 13 becuri insa asta numai daca folosesti becuri cu specificatiile date de 220V 100W. Daca de exemplu ai becuri de 220V 60W, schimbi 100W cu 60W in formula de mai sus si obtii I = 60W / 220V = 0.27A pentru un bec, apoi calculezi numarul de becuri 6A / 0.27A = 22.22, deci 22 de becuri de 220V 60W printr-un contactor de 6A.

Link spre comentariu

Pacat mai baiatule ca faci de ras scoala tehnica din Timisoara, scoala cu vechi traditii..Acum pot face si legatura cu rezultatele proaste de la bac din acea zona..Cred ca trebuie sa-ti iei licenta pentru vorbele alea..vei fi mereu citat; e si normal sunt ANTOLOGICE!.

Eu recunosc ca sint cam zapacit si deja incep sa le pierd mai mult de cat ar trebui,da' despre cine e vorba mai sus??...cu Timisoara... :nas:A scuze cred ca am....observat!!Iertare :jytuiyu
Link spre comentariu
Vizitator Mircel

Daca eu as intreba...citi metri are un kilogram, pe motiv ca sunt topograf incepator, ce ai spune?

:) Eu ţi-aş răspunde: 1 kg de sârmă CuEm de 0,5mm are 672m. Sau: 672m de ...are 1kg.unde are=cântăresc
Link spre comentariu

dl miticamy becul economic se comporta ca un invertor si asta inseamna ca el va musca pe timp mai scurt ce-i drept fata de motor un curent triplu pentru amorsare ceea ce va crea arc electric la pastilele de rupere! iar Florin Wacykiewcz eu am precizat doar 10 becuri, sa fie si o rezerva de putere ca altfel lesina contactorul la ruperi de curent prea dese! de exemplu eu foloresc contactoare de 16A la niste aparate de 7,5 kw la 220, (adica 34A) daca as intrerupe la puterea asta contactorul ar ceda instant, ideea e ca energia de forta sa inceapa a trece prin contact dupa ce acesta a fost aclansat si sa iceteze inainte de momentul ruperii de sursa! numai bine!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări