Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Din seria "Didactica"


daniels

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 6 minute, BRANCA a spus:

Diluai laptele,băgai sare şi "corectai" densitatea.Nu e plauzibil?

Nu e plauzibil. Laptele are densitate mai mica decit apa si cu cit are mai multa grasime cu atit densitatea e mai mica.

Daca bagi apa ii creste densitatea si daca mai bagi si sare e dezastru...

Link spre comentariu

 Constructia unui generator Van der Graaf in regim de amator nu e posibila...degeaba aduni electronii, daca se pierd prin conturnare(din fericire). Din fericire, fiindca o asemenea masina, utilizata de persoane neinitiate, fara protectie adecvata, duce la deces instantaneu...se pot obtine cu aceasta masina tensiuni de pana la 8 MV si curenti de descarcare de sute de amperi/ms.

 Banda transportoare nu poate fi realizata decat din teflon/silicon special, iar cupola colectoare trebuie polizata la nivel de micron, umiditatea aerului trebuie sa fie zero la suta, etc.

 Evident ca autorul respectivei carti nu a construit nimic, e doar pierdere de timp si materiale sa incerci sa construiesti asa ceva.

 Incomparabil mai facila e construirea unei bobine Tesla de mica marime, cu care se pot obtine lejer 2-300 KV.

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

 Dacă mi-aduc bine aminte la IOR a existat şi o colaborare cu Zeiss din DDR...

 doru3160."Bişa" cu sarea era pentru diluare bănuiesc.Băgând apă scădea densitatea,iar "corectând" cu sare o refăceai.Relatarea am auzit-o prin anii 60 şi ceva la țară.Se colecta lapte de la oameni cu cisterna.Probabil cine încerca să facă aşa ceva avea densimetru,altfel te prindeau imediat...

 Ca fapt divers,zona era la Țaga unde se face celebra brânză "de Năsal".Brânza se bagă într-o peşteră din deal şi este "prelucrată" de un mucegai aparte.Când o mănânci zici că-i tartinabilă...Recomand ca delicatesă!

Editat de BRANCA
Link spre comentariu
Acum 22 ore, Spitfire a spus:

Evident ca autorul respectivei carti nu a construit nimic,

Te contrazic, eu am realizat asa ceva, normal cu performante minore, dar, ca idee, functioneaza. Si, cum zici, bine ca a functionat prost!:d Dar a functionat!

Acum 22 ore, BRANCA a spus:

existat şi o colaborare cu Zeiss din DDR...

Corect, faceam obiective si teleobiective pentru Praktica.

Link spre comentariu
La 18.12.2023 la 13:26, Spitfire a spus:

 Constructia unui generator Van der Graaf in regim de amator nu e posibila... 

 Banda transportoare nu poate fi realizata decat din teflon/silicon special, iar cupola colectoare trebuie polizata la nivel de micron, umiditatea aerului trebuie sa fie zero la suta, etc.

Eu zic, daca vrei, poți...descrierea e cam exagerată. Pot să mă joc când vreau, nu aștept umiditate zero la sută. :rade:

IMG-20231219-134736-edit-40320410303741.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări