Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MODIFICARE driver led


Postări Recomandate

Am niste plafoniere cu led iar driveru de la ele ( cel din foto) cand alimentez plafoniera se aprinde iar dupa cateva secunde se stinge si cand ma misc se re aprinde ca si cum ar avea senzor de miscare. Am desfacut acel driver dar nu vad niciun senzor in el nici pir. Nici potentiometru de reglaj al timpului, absolut nimic. Exista vreo solutie cum sa le fac sa stea aprinse permanent? Vreau sa montez una pe hol unde lumina se aprinde xand se intuneca si se stinge cand se lumineaza afara. 

20230318_155256.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pai tu n-ai habar ce driver ai / ce face si cum?

L-ai gasit la tomberon.... sau este totusi de cumparat.?

De ce trebuie sa-ti trimita colegul @dumitrumy linkuri... nu era normal sa cauti tu inainte de a pune topicul?
 

Nu stiu daca este corect sau nu... dar in mod clar nu imi plac subiecte cu ghicitori incluse, atat timp cat nici macar nu reiese din titlu sau din textul insotitor ca este vorba de asa-ceva.

Link spre comentariu
Acum 33 minute, Dxxx a spus:

Pai tu n-ai habar ce driver ai / ce face si cum?

L-ai gasit la tomberon.... sau este totusi de cumparat.?

De ce trebuie sa-ti trimita colegul @dumitrumy linkuri... nu era normal sa cauti tu inainte de a pune topicul?
 

Nu stiu daca este corect sau nu... dar in mod clar nu imi plac subiecte cu ghicitori incluse, atat timp cat nici macar nu reiese din titlu sau din textul insotitor ca este vorba de asa-ceva.

Lampile le-am gasit pe un santier de unde sa stiu prea multe despre ele? M-am trezit azi cand le-am aprins ca au senzor si ca nu stau aprinse permanent. Driveru de led e cel din poza de mai sus. Ideea e ca vreau sa il fac sa stea aprins permanent si nu pe miscare. Nu merge sa pun poze decat max 1mb cea ce ma face sa le redimensionez si sa isi piarda claritatea

20230318_182237.jpg

Editat de ionutz2013
Link spre comentariu

In general exista atitudinea asta, dar nu prea este explicabil in epoca de acum.

 

Daca aratai respect / consideratie pentru colegi inainte de a posta faceai munca de documentare, te lamureai mult mai mult decat ai venit pregatit si faceai la final un topic cu noima.

Si cu un titlu cu noima... probabil "cum modific acest driver incat sa anulez senzorul si activitatea lui".

 

Nu cred ca era prea greu.

Nu cred ca cer ceva anormal.

 

In felul asta se evita o discutie pe topic care dureaza inutil de o pagina intreaga, si posibil gaseai o solutie.

Deja este posibil ca cei care te-ar fi ajutat sa nu mai aiba apetitul necesar, datorita abordarii tale.

Link spre comentariu
Acum 11 minute, Dxxx a spus:

In general exista atitudinea asta, dar nu prea este explicabil in epoca de acum.

 

Daca aratai respect / consideratie pentru colegi inainte de a posta faceai munca de documentare, te lamureai mult mai mult decat ai venit pregatit si faceai la final un topic cu noima.

Si cu un titlu cu noima... probabil "cum modific acest driver incat sa anulez senzorul si activitatea lui".

 

Nu cred ca era prea greu.

Nu cred ca cer ceva anormal.

 

In felul asta se evita o discutie pe topic care dureaza inutil de o pagina intreaga, si posibil gaseai o solutie.

Deja este posibil ca cei care te-ar fi ajutat sa nu mai aiba apetitul necesar, datorita abordarii tale.

Pai asta ma intereseaza sa modific driveru. Azi am descoperit ca sunt pe miscare, m-am panicat cand am vazut ca se sting si se aprind la miscare tocmai ce ma pregateam aa montez una din ele. Pe scurt se poate modifica driverul sa lumineze permanent? Sau tre aa caut alt driver?

Link spre comentariu

Ecranarea modulului ar trebui să anuleze detecţia mişcării, dar asigurarea funcţionării continue trebuie să fie făcută printr-o intervenţie pe partea electronică.Probabil prin şuntarea unui tranzistor, dar fără imagini clare de aproape, nu avem cum şti...dar foarte probabil e folosit un kit de genul ăsta:

Senzor de Proximitate cu Microunde

Link spre comentariu

@ionutz2013 ești limitat la dimensiuni dacă încarci pozele direct în platforma forumului.

Urmărește unde duce pinu-ul 2 de la IC. Nu știu ce integrat e ăla dar am o bănuială, totuși nu poți aștepta de la noi să îți dăm totul mura-n gură fără să depui un minim efort de a înțelege cum se alimentează LED-urile din sursa CC.

 

Nu lua schema asta mot-a-mot însă verifică dacă corespunde cu ce ai pe placă.

oA9NI.png

Link spre comentariu
Acum 7 minute, Dxxx a spus:

@ionutz2013 TREBUIE SA INTELEGI CA EXISTA UN MOD CORECT DE A TE ADRESA, SI TU IN NICI UN CAZ NU AI FACUT-O.

 

PENTRU CA ESTE PRIMA DATA, MODIFIC EU TITLUL.... DAR SA NU SE MAI INTAMPLE A DOUA OARA.

Da scuze dar chiar ma grabisem cu titlu si ma panicasem ca vroiam sa o montez si qm observat ca are detectie de miscare. Dupa ce am suntat acel tranzistor sta aprinsa se stinge o secunda si se aprinde iar. Am izolat-o sa vad exact cum se manifesta.vad ca din cand in cand se mai stinge o secunda si se aprinde. 

Editat de ionutz2013
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări