Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Black Hawk


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 169
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Elicopterele se pregateau pentru ziua aviatiei, 20 iulie. Probabil au comasat-o cu celalalt eveniment.

Ma intreb câta bascalie si luare in derâdere a evenimentului se facea, daca elicopterul ar fi fost rusesc! Asa, ciocu' mic, ca ei sunt la putere!:rade:

Cica se vor schimba si grilele test pentru carnetul auto, vor apare noi semne de circulatie si o noua definitie in legea circulatiei: prioritatea de sus!

Editat de icar
Link spre comentariu

Sotia mea lucreaza chiar in cladirea din care a fost facut filmul de pe pagina anterioara. Vorbea la telefon si se uita pe geam la elicoptere cand ala a luat-o razna. S-a speriat de moarte. M-a sunat ingrozita. A avut impresia ca palele au trecut foarte aproape de geamul ei.

Link spre comentariu

Un cocalar a ocupat 5 locuri de parcare în Piața Charles de Gaulle , fostă Piața Stalin , fostă Piața Adolf H , fostă piața Ferdinand 1 ...

Oare cât consuma un Blackcock din ăsta de își permite o aroganta așa mare cu parcarea ?

Întreb pentru un vecin care nu are icternet ...

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Liviu.Mihaiu a spus:

Iar a avut o intervenție interesantă ambasada Suediei (pe Facebook):
"Cine are prioritate în sensul giratoriu de la Aviatorilor? Elicopterul/autoturismul ? "
 

Plagiat! A intrebat un ascultator la Radio Erevan.

@hpavictor: Se scrie corect „masina mia“ ;-)

Editat de franzm
Link spre comentariu

 A fost la un pas de o uriaşă tragedie.Cred că matahala are câteva mii de cai putere şi o droaie de tone...Pot să zic noroc chior,la traficul din zonă.

 Nimeni nu e tras la răspundere...Din contră,se umblă cu "periuţa"...Şi SMURDU zboară peste oraşe şi n-a făcut accidente de genul ăsta.Iar elicopterele civile nu sunt la nivelul celor militare şi nici atât de bine întreţinute şi verificate!

Link spre comentariu
42 minutes ago, BRANCA said:

A fost la un pas de o uriaşă tragedie.Cred că matahala are câteva mii de cai putere şi o droaie de tone...Pot să zic noroc chior,la traficul din zonă.

Cred ca acesta este protoculul. Mai ales cand se zboara deasupra unui oras.
Foarte posibil ca elicopterul sa fi putut zbura inca zeci de kilometrii.
Dar i s-a ordonat sa aterizeze in siguranta din cauza, poate, a unor defectiuni minore.


 

Link spre comentariu
9 minutes ago, BRANCA said:

Dacă tot sunt în bantustane,ce contează unde aterizează?!

Eu nu am văzut ca pilotul să se grabeasca prea tare la aterizare. Părea să controleze aparatul.
Treaba spusă si exagarată pe la TV cu "pierderea de altitudine" foarte posibil că a fost controlata.
Nu poti ateriza fara sa scazi din altitudine :)

Normal ca se alege ca varianta de aterizare fortata o sosea , o autostrada.
Că doar nu era să o facă pe un bloc.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

 Baieti, fiind un elicopter militar eu cred ca nu vom afla vreodata cauza reala a problemei, care in mod sigur a fost una de viata si de moarte. Se si vede pe imagini ca avea probleme de stabilitate, daca era asa cum inearca colegul de mai sus sa insinueze, putea sa aterizeze pe stadionul din zona, nu sa aleaga o sosea plina de masini. 
 Eu din imagini inteleg ca este o aterizare fortata, in niciun caz una controlata, ca pilotul voia ori nu voia, pasarea aia de fier se indrepta spre pamant, el doar a putut sa i modifice traiectoria.

 Apropo de elicopterul acesta, in urma cu trei saptamani, alimentam la o benzinarie de pe A1, si peste drum de autostrada, relativ aproape, era fix acest model de elicopter care facea niste exercitii (cobora si ridica un generator), elicopterul a stat la punct fix aproximativ 10 minute, fara nicio problema. Eu cel putin am ramas impresionat de ce a putut sa faca pilotul cu acel aparat, in mod sigur sunt niste oameni foarte capabili si sunt convins ca asta a facut diferenta dintre viata si moarte in cazul defectiunii noastre. Insa, daca cu smurd ul sunt de acord, cu astea militare nu prea sunt de acord sa mi zboare pe d asupra capului..

Si sa fim seriosi, pana si navetele spatiale, care la momentul respectiv erau cele mai complexe lucruri facute de om, tehnologie de top pe ele, verificate si iar verificate de f multi oameni capabili, tot au ars ori au explodat, care e problema ca un elicopter militar a dat rateuri?

Link spre comentariu
26 minutes ago, RealAlex said:

Se si vede pe imagini ca avea probleme de stabilitate

Forta dezvoltată de elicea unui asemenea motor este imensă.
Apropierea de sol, mai ales in coditii de obstacole in apropiere, poate da impresia că aparatul este instabil.
Oricum, nu cred că aterizarea unuie asemenea aparat se face (numai) din mansa pilotului.
Compterul de la bord cred că a ales si zona si timpul de aterizare. Pilotul poate a intervenit si a oprit aterizarea pană s-a convins că nu sunt victime umane.
Dar este numai o părere.
Poate ne lămureste ancheta. Sau cineva cu mai multă pricepere in domeniul aviatiei militare.
 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
2 minutes ago, BRANCA said:

S-a deschis dosar penal.

Se dechidea dosar si numai dacă pilotul fugea cu becul de la stalpul de iluminat.
Asa este normal.

 

5 minutes ago, BRANCA said:

bantustane

Văd că tot repeti imbecilitatea asta promovată de unul mirceabadea intr-un cuvant.
De ce faci acest deserviciu acestei tari ?
De ce o jignesti ?
Este ROMANIA noastră. Nu ?

 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări